Richard
24.08.04,18:09
Na tomto mieste by som rád rozprúdil diskusiu o tom, čo podľa Vás môže Slovensko zmeniť, aby sa naša ekonomika posunula dopredu.

Daňová reforma je za nami, uvidíme čo prinesia a akú váhu vôbec mala. Osobne som rád, že je tu a som presvedčený, že prispela k pro-trhovému imidžu Slovenska. Má vplyv na domácich aj zahraničných podnikateľov.

Čo by podľa Vás mal byť ďalší krok vlády? (súčasnej resp. budúcej)

Pridám môj bod ;-)
- zabezpečiť dobrú a hlavne lacnú infraštruktúru: telekomunikácia, internet, dialnice, dopravné náklady

Počul som komentáre, ktoré hovorili o tom, že cena ropy nebude mať dopad na ekonomiku (rast ekonomiky), pretože sa "iba" premietne do konečných cien tovarov a služieb.
Osobne sa domnievam, že "analytici" sa v tomto dosť mýlia. Prečo? Pretože vysoká cena dopravy znižuje konkurenciu. Podnikatelia z väčších dialok nebudú môcť konkurovať lokálnym, ktorý si napriek svojej "neschopnosti" užijú výhodu nižších dopravných nákladov a prenesú do ceny svoju neefektívnosť.

Práve tu je diera, ktorú musí Slovensko zaplátať.
1.Vytvoriť lepšiu infraštruktúru
2.Zlacnieť infraštruktúru

Napr. internet, ktorý je zdrojom informácií (informácie sú najsilnejším generátorom ekonomiky) je u nás veľmi drahý a neprístupný, nehovoriac o technologickej penetrácii - DSL nastupuje niekoľko rokov neskôr ako v iných krajinách. Tým sú aj služby v oblasti internetu zatiaľ nevyužívané, resp. málo využívané a teda málo efektívne...

Telefón... telefón je rovnako veľmi proefektívny nástroj, ale čo z toho keď volanie s klientom niekedy stojí viac ako tržba za službu, alebo pridanú hodnotu ktorú ste mu poskytli. Vysoké účty za telefón rovnako nahrávajú lokálnym firmám a znevýhodňujú vzdialené firmy.

Pošta, doprava.... už ani nepíšem.
Nedokonalá a drahá infraštruktúra = nedokonalá konkurencia = slabá ekonomika = nízka životná úroveň
vladan
25.08.04,03:43
Richard, dovoľ mi reagovať :-)
Súhlasím s tvojím názorom - teda so všetkým čo si napísal, ale dosť ťažko sa mi dýchalo pri zmienke o lacnejších "telefónnych hovoroch". Myslím, že kým bude na Slovensku existovať iba jedna spoločnosť, ktorá má monopol, tak sa iba sotva dočkáme toho, že ceny budú nižšie.
Neviem toho veľa o vstupe novej, resp. nových (ďalších) spoločností na telekomunikačný trh, ale keďže doteraz sa tak neudialo, ani nechcem hádať kvôli čomu - z akej príčiny.
Čo sa týka infraštruktúry, tak asi najbiednejšie je na tom východ! Už desaťročia čakáme na jednu "super cestu", ktorá by spájala východ so západom, už toľkých sľubov a "podpory" sme sa načakali a márne!
Budem iba rada, ak sa terajšia situácia zmení (telefóny, cesty), ale ťažko mi je hovoriť, lebo neviem či sa toho niekedy dožijem :-)))
ekin
26.08.04,07:02
tak toto je copy z HN online:
Výbor pre financie, rozpočet a menu NR SR dnes odporučil Národnej rade (NR) SR schváliť novelu zákona o dani z príjmov, ktorá má zlepšiť postavenie slovenských živnostníkov, ako aj novelu tohto zákona, ktorá sa týka daňového oslobodenia výnosov z hypotekárnych záložných listov (HZL). Návrh na uplatňovanie nezdaniteľného základu dane pre dôchodcov však finančný výbor na svojom zasadaní razantne odmietol.
Novela zákona o dani z príjmov z pera Evy Černej a Jirka Malchárka sa snaží zlepšiť postavenie slovenských živnostníkov-samozamestnávateľov. Táto skupina je podľa Černej novým zákonom o dani z príjmov, ktorý platí od januára tohto roka, mierne znevýhodnená. Účelom zákona je dosiahnuť, aby sa daňovníkovi s príjmami z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti umožnilo uplatniť niektoré výdavky vynaložené na ich osobnú potrebu do daňových výdavkov. Sú to napríklad výdavky na stravovanie, ak daňovník vykonáva činnosť mimo obvyklého miesta svojej činnosti. Daňovníci budú mať tiež možnosť zahrnúť do daňových výdavkov aj preukázateľne vynaložené cestovné dopravnými prostriedkami, respektíve do daňových výdavkov si budú môcť zarátať aj vreckové poskytnuté zamestnancovi pri zahraničných pracovných cestách, to znamená najviac 40 % nároku na stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Podporu zákonu vyjadril spomedzi členov výboru najmä Jozef Hurban, ktorý sa s ním stotožňuje, aj napriek tomu, že vláda SR k nemu zaujala nesúhlasné stanovisko.
Podľa novely zákona o dani z príjmov, ktorú predložil poslanec opozičnej strany Smer Igor Šulaj by mali byť úrokové výnosy z HZL vydaných do 31. decembra 2003 oslobodené od dane z príjmov. Do konca minulého roka boli príjmy z HZL oslobodené od dane. Novým zákonom platným od začiatku tohto roka zdaneniu podliehajú, a to tak u fyzických ako aj u právnických osôb. "Pri obchodovaní s HZL, ktoré boli emitované do 31. decembra 2003 nebola výška dane zahrnutá do cenových podmienok predaja uvedených cenných papierov. Dodatočné zdanenie môže spôsobiť straty investorom, keďže nemohli predpokladať zmenu zdaňovania HZL," uviedol Šulaj. HZL sa totiž emitujú s diskontom.
Finančnému výboru sa nepáčil návrh skupiny poslancov, ktorí žiadajú, aby si mohli pracujúci dôchodcovia uplatňovať odpočítateľné položky základu dane tak ako riadni zamestnanci. Podľa Šulaja musia títo dôchodcovia platiť Sociálnej poisťovni nemocenské i dôchodkové poistenie, a preto by mali mať možnosť uplatniť si aj odpočítateľné položky základu dane. S týmto návrhom však vláda SR na svojom zasadaní absolútne nesúhlasila. Podľa Jozefa Mikuša z SDKÚ nie sú dôchodky slovenských dôchodcov zdaňované a postavenie týchto príjmov je výhodnejšie ako príjmov z druhého piliera kapitalizačného systému, ktoré dani podliehajú.

TIEZ NA DISKUSIU - ALE ZDA SA, ZE ZBYTOCNE:(
tomas
26.08.04,09:04
Richard,

podla mojho nazoru su hlavne ulohy vlady, na ktore by sa bolo treba zamerat administrative. Sustredit sa na odburavanie maxima administrativnych prekazok.

Trend sa uz nastupil. Zjednodusenie zapisov na OR a ostatnych registroch, zverejnenie registrov an internete, urychlenie konkurzov, udelovanie licencii bez rozhodovanie uradnikom, uz po splneni podmienok...

V tejto oblasti sa da urobit este vela.

Odburanim prekazok sa zvysi konkurencia. To je myslim aj liek na tu infrastrukturu o ktorej si hovoril. Mozno s vynimkou dialnic je jedinou ulohou statu urobit dobre podmienky na rozvoj. Dotovat to predsa nebude.

Ekin - ja tych poslancov nevelmi chapem. Len co sa podarilo trochu ztensit zakon o dani z prijmov, uz zacinaju zo samymi vynimkami az kym zas nebude vynimiek viac ako pravidiel.
Braňo
26.08.04,09:17
Neviem ako sa odborníci typu Eva Černá a Jirko Malchárek môžu vyjadrovať k novele zákona o dani z príjmov. Radšej by mal jazdiť na okruhu v Brne. Potom to tu tak vyzerá...
Jozef Mihál
26.08.04,10:02
Hm, myslím, že ten ich návrh (Černá, Malchárek) si nezaslúži kritiku. Chcú predsa dosiahnuť to, aby si živnostník - SZČO mohol dať do nákladov diéty a náklady na služ.ceste...
Braňo
26.08.04,10:21
Určite je to dobrý návrh, keby nehlasovali pred pol rokom za ich zrušenie, tak by som to chápal...
Jozef Mihál
26.08.04,10:32
No to je fakt.
tibor
26.08.04,11:35
Richard - začnem najprv trochu oponovaním - Daňová reforma je síce na papieri za nami - ale ja to budem považovať za nami vtedy, keď nebude každoročne prijímaných min 5 novelizácií spomenutej reformy.

ale k téme: nebudem tu donemoty omieľať kritiku nekonečnej byrokracie či úplatkárstva - ale ruku na srdce - môžme si za to sami a aj k tomu sami prispievame - ale vidím mierne zlepšenia sa ale chýba mi informovanosť o možnostiach výpomoci štátu začínajúcim živnostníkom. či celkovo informovanosť - čo je jednak spôsobené "negramotnosťou" časti obyvateľstva (myslím PC) a jednak nedôverou v samých seba a svoje schopnosti - čo vedie k hromadeniu sa čiernej práci a je tu kolotoč, z ktorého sa mu nechce vystúpiť.
Problém je aj v tom, že ľudia sú viac pohodlnejší - zvykli si čakať, že štát sa o svojich obyvateľov postará.

Dopredu by nás mohla posunúť mobilita pracovnej sily - tu na Slovensku si ľudia ešte nezvykli sťahovať sa za prácou - problém je ale v ubytovaní a hlavne ochote postúpiť to riziko sťahovania sa, čo je úplne normálne na západe - predsa tie príspevky na štart sú postačujúce na podnájom počiatočný a po čase si schopný človek nájde či bude mu priateľmi či kolegami doporučené lepšie ubytovanie.

otázne je, dokedy sa sem budú dostávať zahraničné investície, lebo jednak vstupom do EU už nebudeme môcť dávať daňové zvýhodnenia do nemoty a aj na druhej strane sa nám stráca lacná kvalifikovaná pracovná sila - dôvodom je starnutie obyvateľstva a demografický vývoj ako aj školstvo - ak si porovnáte úroveň absolventa ZŠ z roku 1980 a roku 2010 - dojdete k neporovnateľnému rozdielu. takže peniaze by mali od vlády putovať do školstva.

viac snáď pri pive...teraz cez uhorkovú sezónu a navyše počas OH sa akosi neviem sústrediť viac na prácu
Aňa
26.08.04,12:28
Tibor súhlasím s Tebou, ale predstav si, že máš cez 50 rokov, myslíš si, že by si sa ľahko sťahoval za prácou, napr. na východ? Vy vo Vašom veku ešte si to môžete skúsiť, ale predstav si ľudí po 50., aby začínali v novom meste a z ničoho. Súhlasím s Tebou, že na západe je to normálne. Ale tam prídeš do domu, ktorý je vymaľovaný, kuchyňa komplet zariadená a pod. Ja som konkrétne z Blavy, vydala som sa do Košíc a ešte pred 2 rokmi som manžela tlačila, aby sme sa vrátili. Nechce o tom ani počuť, pretože náš byt je komplet prerobený s plastovými oknami, uzatvoreným balkónom a pod. Už som prestala s nátlakom, lebo keď si predstavím, že prídeme do menšieho bytu, lebo si nebudeme môcť dovoliť taký ako v Ke, špinavý a rozbombardovaný a ešte neviem čo všetko v ňom budeme musieť upraviť, tak sa mu ani nedivím aby po 50. začal odznova.
tibor
27.08.04,05:49
Aňa - presne o tom je. Určila si si priority vo svojom živote a podľa toho sa riadiš. Máš spolu s manželom prioritu kochať sa plastovými oknami a pohľadom cez ne - v poriadku - ale potom netreba sťažovať sa na podmienky či prácu (nebodaj neprácu), v ktorých teraz si. Viacerým ľuďom vo svojom okolí stále tvrdím pri ich neustálom sťažovaní sa: čo si urobil pre to aby to bolo lepšie - ale skutočne urobil! nie len filozofovanie o sladkej či vysnívanej práci či bývaní?
Pozri si napríklad americký systém hypoték. Tam si mladí ľudia zoberú hypotéku na bývanie či iné(môže byť i systém kreditiek) a je nútený sa obracať stále, aby mohol mesačne splácať - to je nútený človek stále niečo robiť, aby si štandart, čo si doprial na úver, mohol dovoliť - tým pádom rastie ekonomika celého štátu - aj keď teraz americká prechádza iným stupňom. proste treba ľudí vytiahnuť z pasivity. iste vek hrá dôležitú úlohu - ale často pre tých, ktorí sa ním stále oháňajú - uznávam, že sú tu isté handicapy - ale ja mám takisto matku, ktorá predčasom prišla o prácu a sama iste vieš, ako sú na tom ženy okolo 45-ky (v tom čase) - proste sme podnikli niečo. dostali sme počiatočný vklad na zamestnanie trvalo nezamestnaných a štart podnikania (neviem už presne názvy toho) a zriadili sme zberňu pre športku (tipos) a losy...a šlape to...dokonca iviac ľudí sa prijalo časom - teraz je už na dôchodku - ale neľutuje - bola denne v styku s ľuďmi (ako bývalá učiteľka) a mala možnosť si pokecať...nerobili sme to pre zárobok - ale pre jej pokoj a že som niečo urobil. A sťahovala sa - resp. dochádzala denne za prácou - síce len 20 min - ale predsa. verím tomu, že keby to bolo nutné - išla by aj ďalej. opakujem - treba si určiť priority čo vlastne chcem a urobiťniečo pre lepší život. nie vždy všetko vyjde a preto sa netreby nechať odradiť prvým neúspechom.
Aňa
27.08.04,08:25
Tibor so všetkým súhlasím, ale zober si jednu vec. Je veľmi veľký rozdiel v práci BA a v Ke. Ja mám živnosť-robím účtovníctvo. Stále sa pasujem s tým, že dostať peniaze za svoju prácu je niekedy hotová detektívka. Pritom dochádzam do BA robiť účto synovcovi-každý druhý týždeň. Manžel tiež podniká v stav.činnosti. Buď nemáš prácu a keď uspeješ v konkurze, tak tiež nedajbože sa dočkať svojich peňazí. Tu nejde o kochanie v plastových oknách. Tu ide o každodenné prežitie. Konečne som aj ja teraz uspela v jednom konkurze a budem mať stálu prácu. Pretože v rodine musí byť jeden pravidelný príjem. Pretože šeky a úver za mňa nikto nezaplatí a ani nepočká. A s tým podnikaním ti poviem len toľko. Mala som 2 malé obchodíky, ktoré začali šľapať po 3 rokoch. Lenže začali sa otvárať hyper...obchody a mi malí živnostníci sme začali padať na h.... Takže o čom to je?
Miro77
31.08.04,12:12
Podľa môjho názoru a skúseností neexistujú neaké hlavné príčiny, ktoré by bránili ľuďom podnikať. Ale existuje tu obrovské-obrovské-obrovské množstvo drobných prekážočiek a človek musí mať nervy zo železa aby sa životom podnikateľa prehrýzol.
Kto chce môže - nech sa páči vstúpte za jeden deň dostaneš živnosť, ale potom už MUSÍŠ:
- vedieť a dodržiavať VŠETKY zákony
- platiť VŠETKY poplatky aj keď nemáš zisk
- zrazu si sám proti armáde profesionálne vyškolených kontrolórov vyzbrojených obrovskými právomocami a udeľovaním likvidačných pokút minimálne 5000,-si príde zarobiť každý.
Zamestnancovi môžu siahnuť na 3 mesačný plat - podnikateľovi úplne na všetko aj na dom a plastové okná.
- existuje tu veľká nestabilita v cenách, financiách a zákonoch
Čo stálo včera 5 dnes stojí 10 a ľudia si to potom nechcú kúpiť. Nehovoriac o tom, že koľko to dá námahy než sa celý obchod precení. Detto pri výrobe Ste stále drakší až od Vás už nezoberú. Dovezie sa z číny a u nás to už nikoho nezaujíma, či tam mali zamestnanci k dispzícii pitnú vodu, záchod, šatňu o predpísaných kubických metroch na zamestnanca, sprchu, či lekárničku alebo tisíc iných DROBNOSTÍ, ktoré u nás musia byť a nakoniec sa to premietne do ceny výrobkov, ktoré sú potom nepredajné. Je to uzatvorený kolotoč s ktorého sa dá vystúpiť iba zjednodušovaním predpisov. Ale vstupom do EU sme do našej legislatívy prijali ďalšie komplikácie a vyššie európske pokuty.
Každá komplikácia odradí určité percento ľudí až to nakoniec môže byť 100%. Potom to je tak, že aj zahraniční podnikatelia k nám prídu len keď im naša vláda zmluvne udelí výnimky na kvantum povinností, ktoré pre našinca prísne platia viď KIA. Kde je spravodlivosť?
Jozef Mihál
21.09.04,08:50
Návrh poslanca Šulaja (viď príspevok č.3 od Ekin), aby aj dôchodcovia mali nárok na základnú nezdaniteľnú čiastku v plnej výške, dnes, tj. 21.9.2004, NEBOL SCHVÁLENÝ.

Na druhe strane, návrh poslancov Černej a Malchárka, BOL SCHVÁLENÝ.
Živnostníci, otvárajte šampanské.
vcielkaZuzka
21.09.04,09:16
Viete mi povedať aj od kedy to bude účinné?
anina
23.09.04,11:21
Od 1.11.2004