ajacik
31.12.05,18:10
Mám nového klienta: občan ČR odkúpil existujúcu slovenská s.r.o.-čku.
Dátum zmeny v OR je 15.12.05.
1. Ak vznikly náklady novému majiteľovi pred týmto dátumom, môžem to brať ako zriaďovacie náklady? (pravdepodobne bez možnosti odpočtu DPH)
2. Nový majiteľ vystavil OF s dátumom 13.12.05. Môže to tak ostať s podpisom nového majiteľa? Podľa môjho nzázoru môže nový majiteľ vystavovať faktúry až 15.12.05
3. Nový majiteľ dna 10.12.05 ešte ako FO (nepodnikateľ) nakúpil tovar za cca 200.000Sk a následne ho vložil do s.r.o. Dá sa aj táto suma považovať za zriaďovací výdavok s.r.o.-čky?

veľmi pekne dakujem za odpoved
ondrejvla
31.12.05,17:28
Mám nového klienta: občan ČR odkúpil existujúcu slovenská s.r.o.-čku.
Dátum zmeny v OR je 15.12.05.
1. Ak vznikly náklady novému majiteľovi pred týmto dátumom, môžem to brať ako zriaďovacie náklady? (pravdepodobne bez možnosti odpočtu DPH)

Alenka, do 50 tis.Sk idú tieto náklady priamo do nákladov, nad 50 tis. do NIM a odpisovať. Ak bola firma platiteľ DPH, nárok na odpočet vzniká.

2. Nový majiteľ vystavil OF s dátumom 13.12.05. Môže to tak ostať s podpisom nového majiteľa? Podľa môjho nzázoru môže nový majiteľ vystavovať faktúry až 15.12.05

Áno, až od 15.12.2005 môže byť vystavená fa s podpisom nového majiteľa, resp.dňom zmeny v OR.

3. Nový majiteľ dna 10.12.05 ešte ako FO (nepodnikateľ) nakúpil tovar za cca 200.000Sk a následne ho vložil do s.r.o. Dá sa aj táto suma považovať za zriaďovací výdavok s.r.o.-čky?

Ak má fa s IČO a DIČ spoločnosti, zaraď to ako tovar na sklad. Nie je to zriaďovací výdavok.

veľmi pekne dakujem za odpoved

Alenka si ešte mladučká, čo robíš na Silvestra na tejto pracovnej stránke?Bež sa zabávať!
andrej_rv
31.12.05,17:37
Zriaďovacie výdavky vznikajú len pri založení firmy, takže žiadne výdavky po zápise do OR už na tento účet účtovať nie je možné - pozri si § 37 ods. 1 a 2 Postupov PÚ. Vzťahuje sa to aj na nakúpené zásoby. Tie môže nový majiteľ predať alebo do s.r.o. darovať, ale podľa mňa to z hľadiska odpočítania dph asi nebol najlepší krok - nárok na odpočet DPH je len v prípade, ak pôvodné doklady o nadobudnutí boli vystavené na meno a IČ DPH s.r.o., nie na meno nového majiteľa. U nákladov treba posúdiť, o aké náklady ide a či sú to náklady majiteľa alebo firmy.
Kto vystavuje vo firme faktúry a podpisuje ich, by malo byť určené v internej smernici o obehu účtovných dokladov. Pokiaľ nie je majiteľ zamestnancom resp. konateľom firmy, faktúry nemá čo vystavovať. Ak nie je v spoločenskej zmluve určené v časti konanie za spoločnosť, že obchodné dokumenty podpisuje konateľ, može tam byť podľa mňa podpísaný aj nový mjiteľ alebo faktúra môže byť aj bez podpisu.
elPi
31.12.05,19:19
Myslím, že z pohľadu účtovníctva eseročky by si si vôbec nemala všímať "odkúpenie s.r.o.-čky". Je to obchodný vzťah medzi spoločníkmi - majiteľmi za koľko a s akými nákladmi si prevod obchodného podielu zrealizujú. V účtovníctve sro si len na účte 411 zaeviduješ zmenu majiteľa rozlíšením analytikou - na základe nového výpisu z OR a to k dátumu, kedy bude zmena spoločníka zapísaná.
Výdavkami spoločnosti sú len prípadné výdavky právnikovi na zmenu spoločenskej zmluvy, návrh na zápis do OR, poplatky za zápis zmeny v OR či poplatky za overenie podpisov spoločníkov (a zrejme aj na konateľa) a pod.

K bodu 3.
Čo konkrétne znamená že ten nakúpený tovar "vložil do spoločnosti"?
Aká je právna podstata tohoto kroku?:
- navýšenie základného imania - muselo by sa prejaviť aj v zmene spoločenskej zmluvy že sa nový spoločník zároveň zaviazal zvýšiť ZI (predpokladám že teda z pôvodných 200000 na nových 400000) a táto skutočnosť by sa tiež mala prejaviť na zápise do OR,
- alebo to spoločnosti daroval (potom by si to účtovala na kapitálové fondy (413)),
- alebo to spoločnosti predal, teda by to mal vyfakturovať, aj keď bude úhradu realizovať so značným časovým odstupom,
ajacik
03.01.06,12:48
dakujem za predchadzajuce odpovede.

Potrebovala by som skontrolovať, resp. poradiť:

1. zALOžENIE S.R.O.:200.000,- vklad splatený v celej výške pre podaním návrhu do OR
- 200.000 SK..............211/701
- 200.000 Sk..............701/411001

2. Prevod podielu na inú osobu. Za prevod sa platilo 250.000 Sk.
- 200.000 Sk..........411001/411002 (ZI zostáva 200.000,-; analytikou som vyjadrila iba zmenu majiteľa)
- 50.000 Sk..............518xx (sprostredkovanie??) / xxx ???

3. nový jedný spoločník daroval spoločnosti tovar (evidencia zásob spôsobon B) vo výške xxx Sk.
- 413 / xxx ????

Prosím o pomoc. Je to moja prvá s.r.o. a hneď taká dopletená.

dakujem všetkým
-
elPi
03.01.06,13:33
I.
1. Podľa spoločenskej zmluvy sa spoločníci zaviazali zložiť základné imanie:
353 / 411

2. V spoločenskej zmluve je určený správca vkladov a je tam vyhlásenie, že spoločníci pred zápisom zložili vklad y k rukám správcu vkladov:
378 / 353

3. V deň vzniku spoločnosti = deň zápisu do OR správca vkladov vložil spravované vklady do pokladne:
211 / 378

4. Výdavky na založenie a vznik spoločnosti ktoré platili spoločníci zaúčtované v deň vzniku spoločnosti:
a) ak boli do 50000,- Sk:
538 / 365
518 / 365 a pod.
b) ak boli celkovo vyššie ako 50000,- Sk:
011 / 365

5. Splatenie záväzku voči spoločníkom za zriaďovacie výdavky (v prvý deň alebo hocikedy neskôr):
365 / 211

II.
Zmena majiteľa – spoločníka je dobre.

Podotázka: Tých 50000,- za sprostredkovanie má byť za čo konkrétne.
Je to sprostredkovanie nejakého obchodného prípadu pre spoločnosť, alebo si tam chcú schovať niečo akože za sprostredkovanie predaja obchodného podielu – teda niečo, čo bolo možno vyplatené starému spoločníkovi a nový si to chce pumpnúť od spoločnosti – to potom nemá v účtovníctve čo hľadať, je to osobný výdavok nového spoločníka.

III.
Darované zásoby tovaru: 132 / 413
ajacik
03.01.06,13:41
II.
Zmena majiteľa – spoločníka je dobre.

Podotázka: Tých 50000,- za sprostredkovanie má byť za čo konkrétne.
Je to sprostredkovanie nejakého obchodného prípadu pre spoločnosť, alebo si tam chcú schovať niečo akože za sprostredkovanie predaja obchodného podielu – teda niečo, čo bolo možno vyplatené starému spoločníkovi a nový si to chce pumpnúť od spoločnosti – to potom nemá v účtovníctve čo hľadať, je to osobný výdavok nového spoločníka.

III.
Darované zásoby tovaru: 132 / 413

ad II. nový spoločník odkúpil pôvodnú s.r.o-čku za 250.000 (to je suma na doklade PPD, VPD). V skutočnosti za ňu ale zaplatil iba tých 50.000 Sk a zostalo tam ZI 200.000 .

ad III. ak by som chcela ten tovar dať hned do spotreby, da sa to nejako? nie cez sklad, aby som potom nemusela účtovať všetko cez sklad.

velmi pekne ti dakujem
elPi
03.01.06,13:52
Ten doklad na 250000 si vôbec nevšímaj. Veď logicky:
Kto je predávajúci a kto je kupujúci? Kto komu za čo platí? Predala niečo s.r.o.-čka? Nie!
To je vzťah medzi starým a novým spoločníkom a ako som skôr písal, spoločnosti sa vôbec netýka ako si medzi sebou ocenili obchodný podiel, tie peniaze nepatria spoločnosti, ale obdržal ich starý spoločník.
Ty by si mala mať v pokladni (účtovne) pôvodných 200000 zložených pri vzniku spoločnosti. Oni sú tam zrejme vlastne fiktívnel, lebo si ich spoločník nechal u seba a nový to akože doplnil. Ale tie peniaze splatené pri vzniku spoločnosti patria spoločnosti a mali by plesnieť niekde na spodku šuflíka v pokladničke. To však málokto robí.

Ten tovar odúčtuješ do spotreby na konci roka na základe inventúry.
ajacik
03.01.06,13:57
dakujem. asi tomu rozumiem :-).
idem sa s tým popasovať a keby som mala nejaký problém, tak by som ťa neskôr ešte poprosila o pomoc.
pekný deň ti prajem
elPi
03.01.06,14:00
Sedí vec !