ajacik
01.01.06,12:17
Dúfam, že táto táma môže patriť sem. Už som založila jednu tému, kde som sa pýtala, ale potrebovala by som toho viac a nie je to len k Dani z P.

Pokúsim sa podrobne popísať situáciu:
19.7.2005 bola založená s.r.o. Vklad 200.000 bol splatený. S danou s.r.o-čkou sa nič nerobilo. Bola úplne nečinná. Odkúpil ju nový jediný spoločník (zároveň jediný konateľ) so zápisom do OR dňa 15.12.05. Od toho dňa mu mám robiť účtovníctvo.
Čo si mám od neho pýtať?
Ak nebolo vedené účtovníctvo, tak musím spätne urobiť aj tie predchádzajúce mesiace? Aj keď sa nič nedialo, ale bolo tam určite vloženie vkladu a potom predaj.
Ak spoločnosť nesplňa podmienky uvedené v §19, Z.č.431/2002, nemusí mať audit. je to tak?

veľmi pekne dakujem za odpoved
elPi
01.01.06,11:29
Účtovníctvo treba začať viesť ku dňu vzniku spoločnosti - teda dňom zápisu do OR. Ak to nebolo vedené, treba ho spätne dopracovať.
Zmena spoločníka na to nemá vplyv, viď odpoveď na Tvoju otázku v téme:
Odkúpená sro-čka
http://www.porada.sk/showthread.php?p=158382#post158382
Audit nemusí byť (dobrovoľný nie je zakázaný).
ondrejvla
01.01.06,13:33
Dúfam, že táto táma môže patriť sem. Už som založila jednu tému, kde som sa pýtala, ale potrebovala by som toho viac a nie je to len k Dani z P.

Pokúsim sa podrobne popísať situáciu:
19.7.2005 bola založená s.r.o. Vklad 200.000 bol splatený. S danou s.r.o-čkou sa nič nerobilo. Bola úplne nečinná. Odkúpil ju nový jediný spoločník (zároveň jediný konateľ) so zápisom do OR dňa 15.12.05. Od toho dňa mu mám robiť účtovníctvo.
Čo si mám od neho pýtať?
Ak nebolo vedené účtovníctvo, tak musím spätne urobiť aj tie predchádzajúce mesiace? Aj keď sa nič nedialo, ale bolo tam určite vloženie vkladu a potom predaj.
Ak spoločnosť nesplňa podmienky uvedené v §19, Z.č.431/2002, nemusí mať audit. je to tak?

veľmi pekne dakujem za odpoved

Alenka v tomto prípade, a mám pocit, že je to ten istý, čo VLANI, viesť skutočne účtovníctvo od začiatku, ku dňu zmeny zaúčtovať vyplatenie bývalých spoločníkov a zaúčtovať vklad nového.
Nie, nemusíš mať, ak nespĺňaš podmienky, ale môžeš, áno je to tak.
KEJKA
01.01.06,15:37
Alenka v tomto prípade, a mám pocit, že je to ten istý, čo VLANI, viesť skutočne účtovníctvo od začiatku, ku dňu zmeny zaúčtovať vyplatenie bývalých spoločníkov a zaúčtovať vklad nového.
Nie, nemusíš mať, ak nespĺňaš podmienky, ale môžeš, áno je to tak.
vyplatenie spoločníkov sa v sro neúčtuje, ak ide o FO-občanov, tak oni sa finančne vyrovnajú medzi sebou. Zmena spoločníka sa vyjadrí len na účte 411 zmenou mena spoločníka.
toľko na doplnenie, inak súhlasím.
ajacik
23.02.06,15:44
vyplatenie spoločníkov sa v sro neúčtuje, ak ide o FO-občanov, tak oni sa finančne vyrovnajú medzi sebou. Zmena spoločníka sa vyjadrí len na účte 411 zmenou mena spoločníka.
toľko na doplnenie, inak súhlasím.

vrátim sa k téme:
ked môj klient odkupoval S.r.o., tak za ňu zaplatil 250 tisíc: 200 tisíc (vyplatenie spoločníka) + 50 tisíc notárske poplatky. ide o to, že celých 250 tisíc je na jednom bločku. kedže o vyplatení spoločníka sa neúčtuje, tak si z bločku zoberiem iba 50 tisíc a 200 tisíc si pri účtovaní nevšímam?
KEJKA
23.02.06,16:31
vrátim sa k téme:
ked môj klient odkupoval S.r.o., tak za ňu zaplatil 250 tisíc: 200 tisíc (vyplatenie spoločníka) + 50 tisíc notárske poplatky. ide o to, že celých 250 tisíc je na jednom bločku. kedže o vyplatení spoločníka sa neúčtuje, tak si z bločku zoberiem iba 50 tisíc a 200 tisíc si pri účtovaní nevšímam?
vysporiadanie sa medzi spoločníkmi v súvislosti s prevodom OP nie je účtovný prípad pre sro. Teda až na záznam zmeny spoločníka v rámci 411. Pre nového spoločníka je 250 tis. Sk OC OP pre prípad neskoršieho predaja OP.
ajacik
23.02.06,16:48
dakujem ti.

a zaúčtuje to následovne:
1. prevod podielu: 200.000 411ae/411ae
2. notárske poplatky 50.000 518 / 211 ???
ajacik
23.03.06,18:55
ja by som sa ešte raz rada vrátila k tejto téme

- môj klient odkupoval s.r.o.-čku
- zaplatil za ňu 250.000 (suma uvedená na PPD od predávajúcej spoločnosti)
-200.000 vyplatenie pôvodného spoločíka
- 50.000 notárske poplatky

Viem, že vyplatenie spoločníka sa neúčtuje. Ja mám ale jeden doklad na celých 250.000 Sk. Ako to mám urobiť, ked doklad na 250.000 napísaný na meno s.r.o., v ktorej sa prevod robí? Tých 250 tisíc sa platí inej spoločnosti, ktorá predaj zabezpečuje.

strašne moc dakujem