Ennny
24.03.11,14:27
Dobry den ,
podla novely zakonnika prace ktory je platny od 1.4.2011 by zamestnavatel mal matku prijat na povodne miesto na ktorom pracovala pred materskou.
Chcela by som sa spytat co v pripade ked miesto na ktorom pracovala bolo zrusene. Je zamestnavatel povinny dat jej miesto ktore zodpoveda povodnej pracovnej zmluve? A co plat? Moze ponuknut napriklad o 400E nizsi plat ako mala pred nastupom na matersku?
Dcera pracovala ako managerka s platom 1300E ked sa chcela vratit povodne miesto je ze vraj zrusene (aj ked v skutocnosti existuje) a ponukli jej referentku(s podobnou prac. naplnou ) s platom 900E.
veronikasad
24.03.11,13:35
Dobry den ,
podla novely zakonnika prace ktory je platny od 1.4.2011 by zamestnavatel mal matku prijat na povodne miesto na ktorom pracovala pred materskou.
Chcela by som sa spytat co v pripade ked miesto na ktorom pracovala bolo zrusene. Je zamestnavatel povinny dat jej miesto ktore zodpoveda povodnej pracovnej zmluve? A co plat? Moze ponuknut napriklad o 400E nizsi plat ako mala pred nastupom na matersku?
Dcera pracovala ako managerka s platom 1300E ked sa chcela vratit povodne miesto je ze vraj zrusene (aj ked v skutocnosti existuje) a ponukli jej referentku(s podobnou prac. naplnou ) s platom 900E.
Čítaj pozornejšie priložený zákon

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210114&FileName=zz2011-00048-0210114&Rocnik=2011

Návrat na pôvodné pracovné miesto je len po materskej dovolenke. (rodičovská dovolenka v tomto prípade je vlastne náhradná "materská" ak na ňu nastúpi muž)
ivka70
24.03.11,13:36
Zamestnavatel je povinny ponuknut zamestnankyni vracajucej sa z RD miesto podla jej pracovnej zmluvy - ak take miesto ma.
Ak ho nema alebo na take miesto odmietne, stale plati, ze jej moze kvoli zrusenemu pracovne,mu miestu dat vypoved.

Plat jej musi dat minimalne taky, aky ma dohodnuty v pracovnej zmluvu, nie nizsi. Ak niekto na tom jej mieste pracuje a mal plat zvysovany pocas jej RD, tak taky plat ako ma ten niekto.

Dcera nemusi take miesto prijat. Samozrejme riskuje vypoved.
Dokazat, posudit, ze jej povodne miesto existuje je dost tazke, staci napr. ak ho zamestnavatel zlucil s inym miestom a clovek na tej pozicii robi jej povodnu pracu plus pracu inu ....
Ennny
24.03.11,13:46
Dakujem za rychlu odpoved:)
Takze ak spravne rozumiem moze jej ponuknut miesto referentky ale s platom ktory mala pred materskou. Dcera miesto prijat chce len nevie ci jej zamestnavatel ma pravo takto radikalne siahnut naplat.
veronikasad
24.03.11,13:47
Dakujem za rychlu odpoved:)
Takze ak spravne rozumiem moze jej ponuknut miesto referentky ale s platom ktory mala pred materskou. Dcera miesto prijat chce len nevie ci jej zamestnavatel ma pravo takto radikalne siahnut naplat.
akú funkciu má v pracovnej zmluve ?
ivka70
24.03.11,13:52
Dakujem za rychlu odpoved:)
Takze ak spravne rozumiem moze jej ponuknut miesto referentky ale s platom ktory mala pred materskou. Dcera miesto prijat chce len nevie ci jej zamestnavatel ma pravo takto radikalne siahnut naplat.

Nie, takto to urcite nejde chapat.
Zamestnavatel ak nema poziciu, kde predtym pracovala alebo poziciu, zhodnu s jej pracovnou zmluvou, moze jej ponuknut aj inu poziciu, ak ju volnu ma.
Je na jej rozhodnuti, ci ju prijme alebo ci sa zmieri s vypovedou kvol izruseniu pracovneho miesta.
Ennny
24.03.11,13:52
Manager call centra
veronikasad
24.03.11,13:55
Manager call centra
Zamestnávatel ju môže preradiť na funkciu referentky len s jej súhlasom - písomným dodatkom k pôvodnej pracovnej zmluve. V tom prípade plat zodpoveda novému pracovnému zaradeniu.

Ak s preradením nesúhlasí, stáva sa pre zamestnávatela nadbytočnou, dostane výpoveď + odstupné.
Ennny
24.03.11,13:56
Takze jej vlastne moze ponuknut aj vratnicku za 300E a hotovo.
Aj tak pekne dakujem za rycle odpovede.
Vlastne novela zakona nic nepriniesla pretoze ked zamestnavatel jednoducho nechce zamestnanca spat tak mu ponukne akekolvek neprijatelne podmienky a konci to vypovedou.
veronikasad
24.03.11,14:02
Takze jej vlastne moze ponuknut aj vratnicku za 300E a hotovo.
Aj tak pekne dakujem za rycle odpovede.
Vlastne novela zakona nic nepriniesla pretoze ked zamestnavatel jednoducho nechce zamestnanca spat tak mu ponukne akekolvek neprijatelne podmienky a konci to vypovedou.
Novela naďalej chráni len rodičov po návrate z materskej dovolenky (nie rodičovskej, počas ktorej sa poberá rodičovský príspevok).
Ennny
24.03.11,14:06
Dakujem za vysvetlenie
vsade v novinach to prezentovali inak (ze sa to tyka aj matiek na rod dovolenke)no ako vidim vsetko po starom:)
veronikasad
24.03.11,14:10
Dakujem za vysvetlenie
vsade v novinach to prezentovali inak (ze sa to tyka aj matiek na rod dovolenke)no ako vidim vsetko po starom:)
Na hornej lište Porady (medzi zákonmi) máš "starý" ZP - porovnaj si ho s tým, čo som ti priložila ...
Ennny
24.03.11,14:24
Porovnal som si to a v paragrafe 157 ods.2 by mali byt rovnako chraneni aj zamestnanci vracajuci sa z rodicovskej dovolenky?..alebo to zase zle chapem:-}
Tweety
24.03.11,14:25
Porovnal som si to a v paragrafe 157 ods.2 by mali byt rovnako chraneni aj zamestnanci vracajuci sa z rodicovskej dovolenky?..alebo to zase zle chapem:-}
RD- rozumej MD otca.
§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
Ennny
24.03.11,14:29
a preco tam je citujem"Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky"....????zamestnankyna je otec?
Neviem mozno sa hlupo pytam ale odsek 2 sa takto zacina
Tweety
24.03.11,14:37
a preco tam je citujem"Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky"....????zamestnankyna je otec?
Neviem mozno sa hlupo pytam ale odsek 2 sa takto zacina
Ale veď si prečítaj to podčiarknuté a ono sa Ti to vyjasni.
Ennny
24.03.11,14:44
Ano to mam vyjasnene:-) lenze to je podla paragrafu 166ods.1
ja hovorim o par.166 ods2....
ten znie
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

a na ten sa viaze parag 157 ods 2 a znie
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do
práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166
ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú
prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu
a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť
ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po
skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na
zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im
vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku
v pôvodnom rozsahu;......

ci???
Ingrid Ondruskova
24.03.11,14:45
...no a sme zase pritom...žena si dieťa vynosí, porodí , 3 roky sa o dieťa stará...a potom je nakoniec bez práce...viem o čom hovorím...bytostne sa ma to týka...a to akože nový zákon je v čom nápomocný nám matkám???
Ennny
24.03.11,14:54
V nicom ved o to pisem:-}...ked zamestnavatel nechce zamestnankynu spat staci ked z jej pracovnej pozicie ktora je napr "sekretarka" urobi poziciu "referentka"a uz ju neprime pretoze je to uplne nieco ine(pritom rovnake s inym nazvom)...da jej ine uplne neprijatelne pracovne zaradenie a konci to ako ? ..vypovedou...ooo pardom dohodou o ukonceni prac pomeru ku ktorej ste prinutena lebo plat ktory vam ponukaju nestaci ani na zakladnu reziu domacnosti. A za co ? zato ze sme presne ako pises porodili a starali sa o to aby tento narod nevymrel:) ...ale inak to tu uz asi nebude
PetraJa
10.10.11,08:43
Dobrý deň,
dnes som bola v práci dať oznam o ukončení rod. dovolenky po 3 rokoch. Môj šéf mi bez okolkov povedal, že ma na moje pôvodné miesto nezoberie, (mám dve deti a už pred tým som s ním mala konflikty kôli OČR) lebo tam má mladú a bezdetnú dievčinku s ktorou je spokojný, tej predĺžil zmluvu. Mne ponúkol iné miesto s tým, že keď nastúpim, je možné, že sa po pár dňoch toto miesto zruší, takže mi dal najavo, že dovi-dopo. Ako mám reagovať, a je toto vôbec prípustné. 3 roky som žila v tom, že nie, a že mám prácu istú. Petra
Tweety
10.10.11,08:58
Dobrý deň,
dnes som bola v práci dať oznam o ukončení rod. dovolenky po 3 rokoch. Môj šéf mi bez okolkov povedal, že ma na moje pôvodné miesto nezoberie, (mám dve deti a už pred tým som s ním mala konflikty kôli OČR) lebo tam má mladú a bezdetnú dievčinku s ktorou je spokojný, tej predĺžil zmluvu. Mne ponúkol iné miesto s tým, že keď nastúpim, je možné, že sa po pár dňoch toto miesto zruší, takže mi dal najavo, že dovi-dopo. Ako mám reagovať, a je toto vôbec prípustné. 3 roky som žila v tom, že nie, a že mám prácu istú. Petra Máš právo sa vrátiť späť do zamestnannia po RD. Po nástupe uvidíš, ako bude postupovať zamestnáv.
§157ZP
2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
jankasm
10.10.11,08:59
Dobrý deň,
dnes som bola v práci dať oznam o ukončení rod. dovolenky po 3 rokoch. Môj šéf mi bez okolkov povedal, že ma na moje pôvodné miesto nezoberie, (mám dve deti a už pred tým som s ním mala konflikty kôli OČR) lebo tam má mladú a bezdetnú dievčinku s ktorou je spokojný, tej predĺžil zmluvu. Mne ponúkol iné miesto s tým, že keď nastúpim, je možné, že sa po pár dňoch toto miesto zruší, takže mi dal najavo, že dovi-dopo. Ako mám reagovať, a je toto vôbec prípustné. 3 roky som žila v tom, že nie, a že mám prácu istú. Petra

No však práve, pozri
§ 157
(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.
(2) Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.
(3) Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení, po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), zamestnávateľ je povinný zaradiť ho na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ho na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Zamestnávateľ má podľa zákona povinnosť vziať Ťa späť, dokonca Ti ponúknuť miesto pôvodné alebo zodpovedajúce pracovnej zmluve.
Ako však píšeš, on vytvorí miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve avšak následne na to ho zruší a aj tak Ťa prepustí. No a to mu bohužiaľ zákon nezakazuje. Ty tým získaš aspoň odstupné.
PetraJa
10.10.11,11:00
V tejto firme som pracovala od roku 1998, no a keďže mi ostáva asi už iba prijať odstupné, na koľkomesačné odstupné mám nárok? Ďakujem, Petra
rodina1
10.10.11,11:08
V tejto firme som pracovala od roku 1998, no a keďže mi ostáva asi už iba prijať odstupné, na koľkomesačné odstupné mám nárok? Ďakujem, Petra

Najmenej vo výške trojnásobku priemerného mesačného zárobku.
Treba však dať pozor, že na odstupné ti automaticky nevzniká nárok.
Ak ti dá zamestnávateľ výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) a ty v mesiaci, kedy ti bola doručená výpoveď (len v tom mesiaci, už potom neskôr nie) požiadaš zamestnávateľa o ukončenie PP dohodou, je povinný túto dohodu rešpektovať a v tom prípade ti bude vyplatené odstupné.
Ak by si zamestnávateľa nepožiadala (ako som uviedla v predchádzajúcej vete), musíš u zamestnávateľa zotrvať počas výpovednej doby, ktorá by bola v tvojom prípade 3 mesiace a začala by plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, po doručení výpovede. A v takomto prípade už nemáš nárok na odstupné.
Anik
29.05.12,08:17
volala mi dnes jedna známa a ja určite niesom odborník v tejto téme - poprosím o radu
pracovný pomer 11 rokov, posledné 4 roky a 10 mesiacov bola na MD a RD, ktorá sa končila 23.5.-nastúpiť do roboty mala 24.5 - vie už, že ju tam nepotrebujú z 3 prac. už len 1-dostane výpoveď
pri snahe o nástup 24.5 - bola v podstate vyhodená a bolo jej povedané, že má prísť 30.5. - lebo vtedy prichystajú výpoveď a majiteľ tam bude, teraz je vzdialený služobne.
Ona musí dať pozor , aby jej na výpoveď napísali tento § 63 ods. 1 písm. a) alebo b)
ak by jej napísali niečo iné, ako sa môže brániť, resp. môže ona hneď požiadať o skončenie PP dohodou - myslím, že budú mať záujem o to, aby jej nevyplatili 3 mesačné odstupné. Zvažovala tiež nástup na PN.
Od 24.5 nepracovala - ktorým dňom dostane výpoveď? Za ochotu a rady ďakujem
Tweety
29.05.12,08:27
volala mi dnes jedna známa a ja určite niesom odborník v tejto téme - poprosím o radu
pracovný pomer 11 rokov, posledné 4 roky a 10 mesiacov bola na MD a RD, ktorá sa končila 23.5.-nastúpiť do roboty mala 24.5 - vie už, že ju tam nepotrebujú z 3 prac. už len 1-dostane výpoveď
pri snahe o nástup 24.5 - bola v podstate vyhodená a bolo jej povedané, že má prísť 30.5. - lebo vtedy prichystajú výpoveď a majiteľ tam bude, teraz je vzdialený služobne.
Ona musí dať pozor , aby jej na výpoveď napísali tento § 63 ods. 1 písm. a) alebo b)
ak by jej napísali niečo iné, ako sa môže brániť, resp. môže ona hneď požiadať o skončenie PP dohodou - myslím, že budú mať záujem o to, aby jej nevyplatili 3 mesačné odstupné. Zvažovala tiež nástup na PN.
Od 24.5 nepracovala - ktorým dňom dostane výpoveď? Za ochotu a rady ďakujem
Ak dostane výpoveď podľA §63 ODST.1, písm.b a požiada zamestnávateľa o skončenie PP dohodou pred začiatkom plynutia VD(ešte tento mesiac) dostane, resp. má zákonný nárok na odstupné, kedže PP sa nemôže skončiť skôr, ako preberie výpoveď, a napr. dohodnú sa na skončeni ihneď toho 30.5.- PP týmto dátumom aj skončí.
Anik
29.05.12,08:50
Majka, ale ak je budú chcieť dať iný §,musia prijať je dohodu o skončení pracovného pomeru?
Tweety
29.05.12,08:55
Majka, ale ak je budú chcieť dať iný §,musia prijať je dohodu o skončení pracovného pomeru?
A aký iný? Iný neprichádza do úvahy.