martin63
24.03.11,14:42
Dobrý deň,
vedeli by ste mi prosím poradiť ohľadne výpočtu mzdy za prácu nadčas?
Som zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou. V mesiaci január 2011 mi
zamestnávateľ preplácal 12 hodín nadčasov. Mzdu za prácu nadčas mi v
účtárni vypočítali ako súčet 2 zložiek:
1. zložka (mzdové zvýhodnenie): 0,25 x počet hodín nadčasov x priemerný zárobok za predchádzajúci kalendárny štvrťrok
2. zložka (dosiahnutá mzda): počet hodín nadčasov x ( mzda za odpracované hodiny / (21,74 dní x 8 hodín) )

A tu je práve problém. Podľa kalendára má január 2011 20 pracovných dní
a 1 sviatok, a nie 21,74. Nový účtovník mi tvrdil, že 21,74 je priemerný
počet odpracovaných dní za mesiac. Vraj je to konštanta, ktorá sa
používa už veľa rokov bez ohľadu na to, na aký deň v danom roku pripadajú
sviatky, či je daný rok priestupný atď. Proste kažký rok 21,74.
Predchádzajúca účtovná firma ale túto konštantu nikdy nepoužívala.
Stretli ste sa už niekedy s touto konštantou? Definuje ju nejaký zákon
alebo vyhláška? Podľa Vášho názoru, je v súlade so zákonom že ju účtovník
používa namiesto skutočného počtu dní v danom mesiaci?
Zoltán Kovács
24.03.11,13:43
Túto konštantnu definuje zákonník práce.
ivka70
24.03.11,13:50
Uplne staci, ked si tu na porade das do vyhladavania tu konstantu 21,74 a najdes x tem. Je to vseobecne pouzivana kontanta.
veronikasad
24.03.11,13:51
Konštanta 21.74 sa používa v súvislosti s výpočtom priemerného mesačného zárobku, napr. pre potreby odstupného a odchodného.

Pri výpočte nadčasov - tak ako to v príspevku uvádzaš, som sa s tým ešte nestretla.
ivka70
24.03.11,17:51
Konštanta 21.74 sa používa v súvislosti s výpočtom priemerného mesačného zárobku, napr. pre potreby odstupného a odchodného.

Pri výpočte nadčasov - tak ako to v príspevku uvádzaš, som sa s tým ešte nestretla.

martin asi v roku 2010 este vo firme nepracoval, preto mu priplatok za nadcas v januari 2011 museli vypocitat a pravdepodobneho priemerneho zarobku.
A ten sa pri mesacnej mzde pocita podla priemerneho poctu pracovnych dni v mesiaci.
martin63
25.03.11,10:52
Doplňujúce info: V rovnakej firme pracujem už skoro 4 roky, takže mi účtovník nemusel počítať pravdepodobný zárobok, mohol (a zrejme aj mal) použiť skutočný zárobok.
V prípade odstupného alebo odchodného použitie tejto konštanty chápem, ale v prípade nadčasov to považujem za dosť zvláštne.
Každopádne ďakujem všetkým za odpovede.
ivka70
25.03.11,11:03
Doplňujúce info: V rovnakej firme pracujem už skoro 4 roky, takže mi účtovník nemusel počítať pravdepodobný zárobok, mohol (a zrejme aj mal) použiť skutočný zárobok.
V prípade odstupného alebo odchodného použitie tejto konštanty chápem, ale v prípade nadčasov to považujem za dosť zvláštne.
Každopádne ďakujem všetkým za odpovede.

Ak si v poslednom stvrtroku 2010 (okt.-november) odpracoval aspon 170 dni, tak vypovet priemernej mzdy mal byt zo skutocneho prijmu a odpracovanych hodin za tento stvrtrok.
Tebou popisovany vypocet jespravny len v pripade, ze v poslednom stvrtroku nebola splnena podmienka odpracovania aspon 170 hodin (napr. kvoli PN) a teda skutocny primerny zarobok nahradza pravdepodobny.
V takom pripade by som vypocet urcite u mzdara reklamovala.