IvetaH
24.03.11,18:23
Dobrý večer, riešim takýto prípad:
v marci 2010 uhradil klient dodávateľovi v Anglicku platbu 3000 €, samozrejme bez došlej faktúry. Mala som to zaúčtované 315/221.
Tovar bol dodaný v marci 2010. Došlú faktúru klient sľuboval celý rok, ale nič nedoniesol. Až dnes mi volal, že došlú faktúru z Anglicka už má, že mi ju donesie. Teraz neviem, čo s tým. Je plátca DPH, či DF zaúčtovať do roku 2010 a podať dodatočné na DPH, alebo urobiť na rok 2010 účet 326 a DPH vysporiadať v I.Q.2011?
Prosím poradí mi niekto?
Tweety
24.03.11,17:25
Dobrý večer, riešim takýto prípad:
v marci 2010 uhradil klient dodávateľovi v Anglicku platbu 3000 €, samozrejme bez došlej faktúry. Mala som to zaúčtované 315/221.
Tovar bol dodaný v marci 2010. Došlú faktúru klient sľuboval celý rok, ale nič nedoniesol. Až dnes mi volal, že došlú faktúru z Anglicka už má, že mi ju donesie. Teraz neviem, čo s tým. Je plátca DPH, či DF zaúčtovať do roku 2010 a podať dodatočné na DPH, alebo urobiť na rok 2010 účet 326 a DPH vysporiadať v I.Q.2011?
Prosím poradí mi niekto?
A na základe čoho potom platil ak nemal faktúru ? AK išlo o zálohu, treba to preúčtovať na zálohy 314.
IvetaH
24.03.11,17:30
No predsa na telefón, to len my účtovníci na všetko potrebujeme papier.:D

Ide mi hlavne o tú DPH, lebo aj tak si myslím, že došlá faktúra bude mať marcové dátumy rok 2010.
Tweety
24.03.11,17:30
No predsa na telefón, to len my účtovníci na všetko potrebujeme papier.:D

Ide mi hlavne o tú DPH, lebo aj tak si myslím, že došlá faktúra bude mať marcové dátumy rok 2010.
AK to tak bude, treba podať DDP.
IvetaH
24.03.11,17:40
Ďakujem.
GabrielaM
03.11.11,14:23
Aj ja mám podobný problém so zabudnutou fakturou z EU. A týka sa to obdobia DPH, ktoré máme po kontrole DPH z DU. Tak neviem, či môžem robiť DDP v takomto období.
Dakujem za odpoveď
emma01
04.11.11,06:11
Možete podať DDP, viď. § 39 zákona 511/1992 Z.z., ale pozri si v protokole z kontroly, či konkrétne táto faktúra nebola jej predmetom.

§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly.

(4) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3 alebo 14 alebo ak správca dane rozšíril výkon daňovej kontroly podľa § 15 ods. 4, alebo ak sa začala opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať za kontrolované zdaňovacie obdobie počas jej výkonu.".
GabrielaM
09.11.11,07:27
Dakujem za reakciu emma,
kontrola je už ukončená a faktura nemohla byť predmetom, lebo sme ju nemali. A je to faktura z EU takže DDP bude aj daňová povinnosť a následne si pýtame DPH späť. To znamená, že suma DPH sa nemení. Len mám trochu obavy, či to nevyvolá reakciu na opätovnú kontrolu?