maťabublinka
24.03.11,19:39
Mohol by mi niekto poradit ako mam zaučtovat nakup JU softveru v jednoducom učtovnictve hodnota 274 eur za rok 2010?
Monika Kováčová
24.03.11,18:40
softvér = prevádzková réžia
alicacka
24.03.11,18:41
Softvér by som účtovala ako nákup ostatného materiálu, priamo do výdavkov, keďže nedosahuje výšku 2400 eur. Ja by som do réžie účtovala už nákup licencie.
maťabublinka
24.03.11,19:00
a nemusi to ist do majetku ?Čo všetko tam musí íst ved softver sa bude použivat viac ako 1 rok ?
sova*
24.03.11,19:50
staci evidovat v kratkodobom NHM (operativna evidencia), nakolko ma hodnotu do 2400,00 eur, ale uctovala by som ho ako prevadzkova rezia. ;)
Monika Kováčová
25.03.11,06:14
! software je prevádzková réžia. Pozrite postupy účtovania v JÚ, resp. tento príspevok: http://www.porada.sk/960910-post184.html
maťabublinka
25.03.11,06:48
Dakujem za radu konečne mi to niekto vysvetlil.Na skoleni do nas hučali že všetko čo sa používa viac ako 1 rok musí íst do DM.Podla mna je to nelogicke.Musi sa tam zohladniovat obstaravacia cena .Ved skoro všetko čo si kupujeme /okrem potravin a drogist.tovaru /chceme používat viac ako jeden rok.Ešte raz dakujem.
Prima73
25.03.11,07:25
Dakujem za radu konečne mi to niekto vysvetlil.Na skoleni do nas hučali že všetko čo sa používa viac ako 1 rok musí íst do DM.Podla mna je to nelogicke.Musi sa tam zohladniovat obstaravacia cena .Ved skoro všetko čo si kupujeme /okrem potravin a drogist.tovaru /chceme používat viac ako jeden rok.Ešte raz dakujem.

Ak si zakupim program Omega na 1 rok, zauctujem do prevadzkovej rezie, ale do kratkodobeho majetku ho nemusim zaradit, nakolko jeho doba pouzitia nie je viac ako rok?
rodina1
25.03.11,08:06
Ak si zakupim program Omega na 1 rok, zauctujem do prevadzkovej rezie, ale do kratkodobeho majetku ho nemusim zaradit, nakolko jeho doba pouzitia nie je viac ako rok?
Nie, pretože ako KM sa účtuje materiál a nie prevádzková réžia.
milenia
25.03.11,08:37
Dakujem za radu konečne mi to niekto vysvetlil.Na skoleni do nas hučali že všetko čo sa používa viac ako 1 rok musí íst do DM.Podla mna je to nelogicke.Musi sa tam zohladniovat obstaravacia cena .Ved skoro všetko čo si kupujeme /okrem potravin a drogist.tovaru /chceme používat viac ako jeden rok.Ešte raz dakujem.

- ale ešte posudzuješ hľadisko druhé okrem doby použiteľnosti a to je obstarávacia cena. Ak je nižšia ako zákonom stanovená pre zaradenie do dlhodobého, môže sa účtovná jednotka rozhodnúť, či ho zaradí do odpisovania alebo zaúčtuje rovno do spotreby.
Monika Kováčová
25.03.11,08:42
- ale ešte posudzuješ hľadisko druhé okrem doby použiteľnosti a to je obstarávacia cena. Ak je nižšia ako zákonom stanovená pre zaradenie do dlhodobého, môže sa účtovná jednotka rozhodnúť, či ho zaradí do odpisovania alebo zaúčtuje rovno do spotreby. [/I]
čo však neznamená, že nemusí viesť majetok použiteľný viac ako rok v operatívnej evidencii - Kniha krátkodobého majetku.:)