braxator
24.03.11,21:42
Je oprava maturitnych prac sucastou pracovnej zmluvy,resp.je zahrnuta do pracovnej naplne ucitela,alebo je to praca navyse, za ktoru nalezi ucitelovi adekvatna odmena?
Ak mam totiz opravit temer 60 maturitnych prac zadarmo, povazujem to za istu diskriminaciu, nakolko ini, ktori nevyucuju maturitny predmet, nemaju taketo povinnosti.
Lila
24.03.11,21:19
Keďže pracujem v škole, každoročne po maturitách riaditeľstvo školy vypracuje žiadosť na VÚC o pridelení odmien pre učiteľov, ktorí sa zúčastnili na maturitách. Tieto odmeny sú vypočítané podľa tabuliek a výška odmeny záleží od počtu žiakov a od toho akú dôležitú úlohu plníte v komisii /predsedovia majú čosi navrh/.
To isté platí aj pri opravných maturitách. Tiež musí riaditeľstvo školy požiadať o dotáciu na odmeny za maturity. Sú to vyčlenené zdroje zo štátneho rozpočtu /kód zdroja 111 6/, na ktoré má učiteľ nárok.
Z určitých zdrojov viem, že niektoré školy nevedomky "zabúdajú" na túto povinnosť a učitelia tak odmeny nedostanú.
braxator
25.03.11,09:47
Dakujem za radu.Mal som sice na mysli opravu pisomnych maturitnych prac - interna cast maturitnej skusky,ale rovnako ako touto formou, sa zucastnujem kazdorocne na maturitnej skuske aj ako skusajuci na ustnej casti. Okrem nahradneho volna,ktore vsak dostavame len od 15:30,hoci skusame od rana,nedostavame ziadne financne ohodnotenie s odovodnenim,ze skola na to peniaze nema.O tom,ze moze poziadat VUC o financny prispevok na odmeny pre tych,ktori sa zucastnuju na maturitnych skuskach,ci uz ustnej casti alebo aj pisomnej(ak sa aj na to vztahuje tato ziadost),nikdy nepadlo ani slovo.Bol by som vam vdacny,keby ste mi mohli este poradit, v ktorej vyhlaske alebo zakone sa mozem na to pozriet,aby som mal popripade konkretne argumenty, o ktore sa mozem opriet.
pe.pe
25.03.11,14:16
Dovolim si upresnit Lilinu odpoved. Odmena za maturitne skusky sa tyka len predsedov PMK a predsedu SMK. Nie ucitelov kmenovej skoly, ktori na maturitach skusaju. na tych sa vztahuju len platne pracovnopravne predpisy. Riaditel moze v case maturit ziadat od ucitela pritomnost na pracovisku plnych 7,5 hodiny a ak ucitel skusa dlhsie, tak ako braxator pise, urci mu nahradne volno.
pokial ide o opravu PFIC, treba sa dohodnut s riaditelom. Neexistuje ziaden "kluc" ci predpis, podla ktoreho sa nahradne volno, ci ina odmena prideluju. U nas je za opravu 1 PFIC z materinskeho jazyka 30 minut NV, za 1 PFIC z cudzieho jazyka 20 minut. Plati pre oboch hodnotitelov.


...troska rypnem. Braxator, pises, ze okrem NV nedostanes ziadne financne ohodnotenie, napriek tomu ze skusas od rana. Dostavas predsa riadny funkcny plat. To ze mas v dany den oducit napr. len 3 hodiny nemeni nic na tom, ze riadny pracovny cas je 7,5 hodiny. Mam info, ze na mnohych skolach nedostavaju ucitelia ani len to NV po 15,30. Takze u Teba by som skor riesil len NV za opravu prac. Neviem totiz nejak logicky prist na to, preco chces za cas riadnej pracovnej doby este dalsie financie?
braxator
25.03.11,19:06
Ano, ja sice chapem,ze ma pracovny cas a ze aj skusanie na maturitnych skuskach spada do riadneho pracovneho casu,ale....preco potom aj kolegovia,ktori neucia maturitne predmety,resp.nezucastnuju sa na maturitnych skuskach, nemaju pracovny cas do 15:30,ale o 13:00 odidu domov, nie su zatazeni ani opravami maturitnych prac, a napriek tomu dostanu ten isty funkcny plat ako ja.
Ak by to bolo jednotne pre vsetkych a kazdy sedel na pracovisku do 15:30 a keby narocnost uloh pri priprave maturantov na maturitne skusky,vratane oprav maturitnych prac a skusanie na maturitnych skuskach bola priamoumerne rozdelena medzi vsetkych pedagogov, bral by som to ako samozrejmost, ze nemam narok na nejake financne zvyhodnenie za svoju ucast na maturitnych skuskach.
Pokial vsak niekto dostava ten isty funkcny plat ako ja,ale ja robim aj pracu navyse a fyzicky sedim na pracovisku kazdy den o niekolko hodin viac ako on,tak to povazujem za diskriminaciu, pretoze vynalozim viac namahy,viac prace,ale nedostanem za to prakticky vobec nic.
Lila
28.03.11,07:13
Upresním moju odpoveď:
Názov tlačiva, ktoré sa posiela na VÚC je :
Podklad školy k zúčtovaniu fin. prostr. na úhradu nákladov súvisiacich s výkonom funkcie externých zamestnancov na maturitných skúškach

Do tabuliek sa vypĺňajú tí učitelia, ktorí boli na maturitách na iných školách.
Člen skúš. komisie má 11 €/za pôsobenie v jednej komisii
Predseda skúš. komisie má tiež 11 €/ za pôsobenie v jednej komisii
Predseda školskej maturitnej komisie má 21,50 € /za pôsobenie v jednej komisii
Takisto je to podľa odskúšaných žiakov, najviac má predseda predmetovej maturitnej komisie a to 1,85 €/žiaka.
Výška odmeny teda závisí od počtu odskúšaných žiakov a od počtu komisií, v ktorých ste pôsobili.
Preplácajú sa aj cestovné náhrady, ktoré sa vykazujú priamo v týchto tabuľkách a všetky tieto náklady idú na kód zdroja 111 6.

Učitelia, ktorí sú na maturitných skúškach na pôde svojej školy nemajú nič. Je to v ich náplní práce
Semetrika1
16.04.11,09:51
Ja by som chcela vedieť, ako odmeňovať opravu praktických maturitných skúšok na Obchodných akadémiách. Oprava jednej práce trvá cez hodinu a pol. Potom sa píšu zoznamy. Tieto opravy sa vykonávajú mimo pracovnej doby. Keď ostatní učitelia majú prázdniny a voľno, vyučujúci účtovníctva majú vypísanú dovolenku, majú oficiálna Veľkú noc a v skutočnosti majú iba kopu práce s opravou.
Ako to riešiť. Ako mi teraz odpoviete, že mám stanovený pracovný čas.
Semetrika1
26.04.11,06:06
Stále nemám odpoveď na položenú otázku. Preto dávam druhú.
Je správne, aby niekto získal zvýšenie platu za kredity a sedel v škole s podopretou bradou?
Prečo nehodnotíme vyučujúcich ako v Rakúsku, kde sú odmeňovaní podľa predmetu, ktorí vyučujú.
Urobiť si kredit napr. z kurzu lyžovania a učiť matematiku a dostať za kredity príplatok považujem za nezmysel odobrený zákonom.
gerdusha
10.09.11,10:45
posuvam tuto temu vyssie.

takisto by ma zaujimalo, ako na roznych skolach vedenie riesi odmenovanie ucitelov za opravu maturitnych pisomiek.

viem, ze na niektorych skolach dostavaju ucitelia za X opravenych prac 1 den nahradneho volna. U nas to bohuzial zatial nevieme presadit, pretoze oprava maturitnych pisomiek vraj vyplyva z nasej pracovnej naplne...:mad:
gerdusha
11.09.11,15:58
pocet "videni" stale stupa, cize tema mnohych zaujima...ale bohuzial nikto neprispieva
brontosaurus
11.09.11,16:31
pocet "videni" stale stupa, cize tema mnohych zaujima...ale bohuzial nikto neprispieva

Určite je to zaujímavá téma. Ale asi väčšina tých čo tu chodí sú učitelia a vychovávatelia zo základných škôl. Pozrú sa aj na iné témy čo kto rieši, ale v tomto konkrétnom prípade nevedia poradiť, lebo s tým nemajú skúsenosti. To je napríklad aj môj prípad :-)
ivka70
11.09.11,17:24
Mne napadlo, ze opravovanie pisomnych maturitnych prac je sice v danom mesiaci praca navyse, v maji a v juni, ked uz maturanti nie su v skole, zasa ucitel neuci vo 4. rocniku a dostava stale ten isty funkcny plat.

Ved sa to potom vyrovna, nie?
gerdusha
12.09.11,13:38
ivka70 a co sa potom vyrovna tym, co nestravia dlhe hodiny opravovanim maturitnych pisomiek?
janka331
14.09.11,21:25
Pre informáciu, písomné práce sa musia opraviť v čase plného vyučovania, pretože žiak musí vedieť výsledok hodnotenia najneskôr 10 dní pred ústnou maturitnou skúškou, no a v máji a júni si "posedí" na ústnych maturitných skúškach
gerdusha
20.09.11,17:34
posuvam a stale cakam na reakciu
Onko
21.09.11,17:04
posuvam a stale cakam na reakciu

Neviem, čo také by si sa tu chcela ešte dočítať špeciálne, skutkový stav tu bol popísaný. Učitelia majú tabuľkové časové mzdy, teda všetci sú v rámci rovnakej platovej triedy viacmenej platení rovnako bez ohľadu na to, ako ten čas efektívne využívajú. (Neberme do úvahy odmeny, ktoré riaditelia môžu dať, ale nemusia, a väčšinou nedajú, lebo sa vyhovoria, že na to nemajú.) Je nezmysel si tu teraz začať vyčítať navzájom, že ten, kto sa nepodieľa na priebehu maturít, tak za rovnaké peniaze má menej roboty (i keď to nemusí byť pravda, lebo môže mať iné aktivity navyše).

Treba si otvorene povedať, že tabuľkový systém je zlý a učitelia na štrajkoch by mali požadovať nielen zvýšenie platov v tabuľkách, ale aj zmenu systému. Lebo inak budú podporovať zvýšenie platov aj "zlým" učiteľom. Riaditelia škôl by mali mať istú voľnosť v narábaní s finančnými prostriedkami a možnosť si individuálne dohadovať platové podmienky s každým zamestnancom. V situácii, kedy hrozí, že dobrý učiteľ chce odísť zo školy, riaditeľ musí mať možnosť motivovať ho zvýšeným platom, resp. keď chýba na škole učiteľ nejakého predmetu, tak treba dokázať konkurovať platom v súkromnej sfére a dobrého učiteľa do školy pritiahnuť.
Katkana
01.10.11,05:53
Ja som nedostala ani cent za maturity.Bola som PMKŠ, PPK, skúšajúca a prísediaca do konca som aj opravovala písomky.Viete podľa ktorého zákona a podľa akej tabuľky sa vypočítava odmena?
janka331
05.04.12,15:35
My sme sa v septembri zlúčili s inou školou a kolegovia z tejto školy nám povedali, že u nich bola dohoda s riaditeľom, že učiteľ, ktorý opravuje prácu ako prvý dostal 2€ a druhý 1€. Viem, že aj na iných školách dostanú učitelia za opravy nejaké "drobné" alebo náhradné voľno, ale podrobnosti žiaľ neviem. Pravdou je, že riaditelia sa bránia tým, že je to práca, ktorá je v náplni učiteľa. Rovnako si však myslím, že je rozdiel učiť maturitný alebo nematuritný predmet.
A ešte na okraj toho, že štvrtáci odídu. Odídu to je pravda, ale rovnako tým kolegom, ktorí učia maturitný, ale aj nematuritný predmet....
janka331
05.04.12,16:08
je mi ľúto, ale môj súhlas je tu omylom, neviem ho zrušiť :(