grušina
24.03.11,22:47
Dobrý večer,
prosím o radu:
S.R.O kúpila nehnuteľnosť v r.2009, doteraz nie je zaradená v obchodnom majetku firmy, avšak v roku 2010 si chcú uplatniť náklady spojené s rekonštrukciou budovy - bude slúžiť na podnikanie ako sídlo firmy. Podľa mňa je nutné zaradiť budovu do obchodného majetku ale akým spôsobom ? Ako dlhod. majetok, odpis.skupina 4?
S budovami nemám žiadne skúsenosti.
A čo ak si uplatnili náklady na budovu aj v roku 2009 ? Je možné zaradiť budovu do OM aj spätne ? - pravdepodobne by to ovplyvnilo HV - aj keby si neuplatnili odpisy..

vopred ďakujem za všetky rady
Zoltán Kovács
25.03.11,05:33
Zaradenie do majetku ešte neznamená zmenu HV. Ak si neuplatnia odpisy tak HV sa nemení.
Katarína Cigánová
25.03.11,08:45
Zaradenie do majetku ešte neznamená zmenu HV. Ak si neuplatnia odpisy tak HV sa nemení.
Ale myslím , že toto nie je celkom pravda.
Ak sa nemýlim , prerušiť sa dajú iba daňové odpisy. V prípade zaradenia majetku do užívanie je potrebné tento aj účtovne odpisovat. či?? a tým pádom HV je iný ako pri nezaradenom majetku.
grušina
27.03.11,08:41
Tak ako to teraz urobiť. Môžem postupovať takto ?
-Zaradím budovu do majetku, 4.odpis.skupina, odpis.20 rokov
- odpisy neuplatním ani daňové ani účtovné - to za rok 2009
- v roku 2010 odpis uplatním a všetky náklady

- a kde by som sa prosím vás dočítala, aké podmienky musí spĺňat budova na zar. do OM firmy...myslím kolaudácia a tak...

ďakujem pekne za rady..
grušina
28.03.11,21:08
prosím usmernite ma v tomto, ak má niekto takúto skúsenosť, konateľ s.r.o mi tvrdí, že odpočítavať náklady na zveľadovanie budovy môže keďže má v nej sídlo firmy, ale ja si nie som taká istá
Katarína Cigánová
29.03.11,10:54
prosím usmernite ma v tomto, ak má niekto takúto skúsenosť, konateľ s.r.o mi tvrdí, že odpočítavať náklady na zveľadovanie budovy môže keďže má v nej sídlo firmy, ale ja si nie som taká istá
Zveľaďovat možete vlastný majetok / možete aj cudzí - ale v tomto prípade sú to nedaňové náklady / .
Takže zveľaďujete - bez ohladu na to , či je to majetok odpisovaný , alebo neodpisovaný / ak ešte nie je zaradený do užívania mal by byt na 042 - obstarávaný majetok/ .
Predpokladám , že ked je kúpený v r. 2009 - na LV je už Vaša firma. - takže podmienka vlastníctva by bola splnená.
Treba už len rozlišovat , či sa jedná o technické zhodnotenie - v tom prípade by to šlo na 042 a na účty majetku , alebo opravy - rovno na 511.
V prípade , že v budove máte sídlo fy - a je aj zapísané v OR , mám za to , že by budova mala byt už zaradená a v používaní - teda aj odpisovaná .
Daňové odpisy možete mat prerušené , účtovné nie .
grušina
29.03.11,17:12
ďakujem veľmi pekne za túto odpoveď. Musim to dať do poriadku, veď my ani neúčtujeme o úvere na túto budovu...absolútne nič, len že stačí sídlo firmy a blabla... :o)
stokrát vďaka