mambi
25.03.11,06:29
Dobrý den, prosím poradte mi či má živnostník nárok na dan. bonus za celý rok, ked mu živnosť trvala len 2 mesiace. Ostatné mesiace má živnosť pozastavenú a je na UP.
Príjem za tie 2 mesiace zo živnosti mal 4070,- €
Anja111
25.03.11,05:34
Dobrý den, prosím poradte mi či má živnostník nárok na dan. bonus za celý rok, ked mu živnosť trvala len 2 mesiace. Ostatné mesiace má živnosť pozastavenú a je na UP.
Príjem za tie 2 mesiace zo živnosti mal 4070,- €
Ak nebol v strate a spĺňa ostatné podmienky na priznanie DB, tak má nárok na DB za celý rok...
mambi
25.03.11,05:41
Ak nebol v strate a spĺňa ostatné podmienky na priznanie DB, tak má nárok na DB za celý rok...

nie v strate nebol ZD vykázal nejakých 880 €. Mal paušálne výdavky...
Tak teda môže?
Anja111
25.03.11,06:00
nie v strate nebol ZD vykázal nejakých 880 €. Mal paušálne výdavky...
Tak teda môže?
Áno.
marcelaStanakova
25.03.11,14:33
Dieťa narodené 23.6.2010 má nárok na daňový bonus SZČO aj na jun celkovo 7 mesiacov ?
Monika Kováčová
25.03.11,14:54
áno, počíta sa už mesiac narodenia, hoc by bol dátum aj 31. deň.
Monika Kováčová
25.03.11,14:56
pozri aj §33 ods. 5)

Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
mardz
26.03.12,17:53
ja tiez aktualne riesim tuto temu, som szco, podnikal som 11 mesiacov. pozeral som ten §33 :

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo

- nenasiel som nikde zmienku ze si mozem narokovat celu sumu rocneho DB t.j. 243,18 . Upravuje to nejaka ina vyhlaska ?
veronikasad
26.03.12,18:43
ja tiez aktualne riesim tuto temu, som szco, podnikal som 11 mesiacov. pozeral som ten §33 :

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo

- nenasiel som nikde zmienku ze si mozem narokovat celu sumu rocneho DB t.j. 243,18 . Upravuje to nejaka ina vyhlaska ?
Upravuje to citovaný § ZoDzP. Podmienku príjmu môžeš splniť aj za jeden mesiac.


§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
mardz
27.03.12,05:58
Este ohladom vyplnenia d.priznania - v el. formulari mi pri vyplneni mesiacov 1-11 (predpokladam ze sa jedna o dobu podnikania v danom roku ) vyhadzuje pri danovom bonuse chybu, t.j. sumu 243,18 povazuje asi za nespravnu. Mam to ignorovat alebo treba zafajknut to prve okienko 1-12 ? Dakujem
veronikasad
27.03.12,06:00
Este ohladom vyplnenia d.priznania - v el. formulari mi pri vyplneni mesiacov 1-11 (predpokladam ze sa jedna o dobu podnikania v danom roku ) vyhadzuje pri danovom bonuse chybu, t.j. sumu 243,18 povazuje asi za nespravnu. Mam to ignorovat alebo treba zafajknut to prve okienko 1-12 ? Dakujem
To nie je doba podnikania, ale doba poberania DB (ak sa pýtaš na údaj pri mene a rodnom čísle dieťaťa). Zaškrtneš tolko mesiacov, kolko bolo dieťa nezaopatrené.