town
25.03.11,07:02
Reklamoval som lampu do videoprojektora (200 €) a odbili ma, ze kedze je lampa na zivnost, tak nemam pravo na 24 mesacnu zaruku, tak ako fyzicke osoby. Na fakture mam uvedene, ze zaruka 24 mesiacov. Mozem si uplatnovat zaruku alebo nie?
alicacka
25.03.11,06:09
:eek:Neviem o tom, že by podnikateľ mal inú lehotu na záruku ako nepodnikateľ.
town
25.03.11,06:21
a mame na to aj nejaky zakon alebo paragraf? :)
jelalim
25.03.11,06:28
Lampa do projektoru ma vopred danu zivotnost uvedenu v hodinach.
Je to uvedene v specifikaciach produktu, ale najma v navode.

Ak je zivotnost lampy 3000 hodin, a vy ste nasvietili 3000 hodin, a projektor si ziada vymenit lampu, tak toto urcite nie je mozne reklamovat v ramci 2 rocnej zaruky.

Je to ako natankovat plnu nadrz na benzinke a vratit sa po odjazdeni 650km a reklamovat benzin, ze autu svieti kontrolka a benzin nevydrzal ani zarucnu dobu 2 roky.
alicacka
25.03.11,06:31
Podľa mňa treba pozrieť obchodný zákonník.
alicacka
25.03.11,06:35
Je to § 429 Záruka za akosť.
Zárukou za akosť tovaru preberá predávajúci písomne záväzok, že dodaný tovar bude po určitú dobu spôsobilé na použitie na dohodnutý, inak na obvyklý účel alebo že si zachová dohodnuté, inak obvyklé vlastnosti.
Prevzatie záväzku zo zátruky možno vyplynúť zo záruky alebo z vyhlásehia predávajúceho, najma vo forme záručného listu...
alicacka
25.03.11,06:37
Ešte by som doplnila, že si prečítajte § 429 až 432. Avšak ani z jedného nevyplýva Vami uvedený problém, že ste SZČO a nie fyzická osoba - nepodnikateľ.
dana9
25.03.11,06:42
V zasade pravnicke osoby (podniaktelia) nemaju narok na zakonnu zarucnu dobu 24 mesiacov, ktora plati pre fyzicke osoby podla obcianskeho zakonnika.
Medzi pravnicke osoby sa zaraduju aj SZCO.

V pripade, ak je ale k vyrobku pripojeny zarucny list, v ktorom je uvedena zarucna doba, (a nie je tam uvedena ziadna vyluka pre pravnicke osoby), tak sa na zarucnu doby vztahuje tento zarucny list

take je znenie zakona, judikatura slovenskych sudov a aj stanovisko SOI.
town
25.03.11,07:04
a viete mi povedat aku ma zarucnu dobu SZCO v porovnani s fyzickou osobou... ? zarucny list sice nemam ale na fakture je uvedene, ze mam 24 mes. zaruku... tak potom neviem...
dana9
25.03.11,07:09
ak je na fakture uvedene 24 mesiacov, tak sa to podla mojho nazoru jednoznacne povazuje za prehlasenie predavajuceho o poskytnuti zarucnej doby a jej trvani

fakturu by som z tohto pohladu povazovala za "predajny dokument" t.j. pri predaji, pred zaplatenim kupnej ceny, vam predavajuci deklaroval existenicu zariucnej doby a vy ste na zaklade aj tychto skutocnosti tovar kupili - uhradili kupnu cenu
Chobot
25.03.11,07:10
Reklamoval som lampu do videoprojektora (200 €) a odbili ma, ze kedze je lampa na zivnost, tak nemam pravo na 24 mesacnu zaruku, tak ako fyzicke osoby. Na fakture mam uvedene, ze zaruka 24 mesiacov. Mozem si uplatnovat zaruku alebo nie?

Záruka sa vzťahuje na spotrebiteľa. Aj právnická osoba môže byť spotrebiteľom, pokiaľ kúpenú vec používa pre potreby firmy a nie na ďalší predaj. Takže záručná doba a záruka sa vzťahuje aj na teba. Nenechaj sa odbiť, trvaj na reklamácii.
dana9
25.03.11,07:30
ahoj chobot,
ja pripustam ze zakon o ochrane spotrebitela a definicia spotrebitelskych zmluv nabadaju k takemuto vykladu, ale v zmysle stanoviska SOI, a extenzivnejsieho vykladu sa to berie tak, ze pokial si podnikatel zaradi nieco do majetku, pripadne to apson scasti pouziva na podnikatelsku cinnost, tak nie je spotrebitelom

soi to dokonca dala do polohy ze pokial je to kupovane na IČO, tak nie je spotrebitelom ale s tym sa ja nestotoznujem

prikladom by mohla byt situacia, ked podniaktel kupuje kavu do firmy - ak ju pouzivaju jeho zamestnanci je to osobna spotreba a podnikatel je spotrebitelom
ak ju ale ponuka klientom - pouziva ju na podnikanie a nie je spotrebitelom

rada vsak privitam skusenost s inym vykladom zakona v praxi
town
25.03.11,08:01
pokial aj na zaklade vsetkych informacii mam narok na reklamaciu a predavajuci mi ju odmietne, tak co mi odporucate spravit?... pretoze sa stale predavajuci ohradza tym, ze som pravnicka osoba a ze nemam 24 mesiacov (viete mi poradit, ze kolko ma teda pravnicka osoba narok na zaruku, ked nie 24 mesiacov?)
town
25.03.11,08:06
pokial aj na zaklade vsetkych informacii mam narok na reklamaciu a predavajuci mi ju odmietne, tak co mi odporucate spravit?... pretoze sa stale predavajuci ohradza tym, ze som pravnicka osoba a ze nemam 24 mesiacov (viete mi poradit, ze kolko ma teda pravnicka osoba narok na zaruku, ked nie 24 mesiacov?)
dana9
25.03.11,08:09
pokial aj na zaklade vsetkych informacii mam narok na reklamaciu a predavajuci mi ju odmietne, tak co mi odporucate spravit?... pretoze sa stale predavajuci ohradza tym, ze som pravnicka osoba a ze nemam 24 mesiacov (viete mi poradit, ze kolko ma teda pravnicka osoba narok na zaruku, ked nie 24 mesiacov?)

Podla obchodneho zakonnika, ktory upravuje problematiuku zaruky specialne vo vztahu k obcianskemu zakonniku, podniaktelia nemaju narok na zakonnu zarucnu dobu 24 mesiacov. maju vsak zaruku na vyrobne vady kupeneho tovaru

(ja to napisane strucne, len v kontexte na tvoj pripad, ako si ho opisal, aby som ta zbytocne neplietla)

to znamena,ze ak sa ti aj vada na vyroku prejavi s casovym odstupom od jeho kupy, mas narok na zlavu/ vymenu /vratenie tovaru. dokazne bremeno ze ide o vyrobnu vadu je vsak na tebe.

neznamena to teda, ze ked sa vyrobok pokazi, predavajuci moze argumentovat tym ze neposkytuje zarucnu doby. on ta moze odmietnut jedine s tym, ze nejde o vyrobnu vadu


skus im povedat ze to postupujes advokatskej kancelarii, mozno sa spamätaju
town
25.03.11,08:16
mozem sa chytit toho, ze na fakture mam 24 mesiacov zaruku napisanu?... ale na fakture mam aj ICO... takze podla zakona ak som vnimany ako pravnicka osoba, ktora nema narok na 24 mes. zaruku, tak by som ani na fakture namal mat tento udaj... je to predsa zavadzanie spotrebitela... keby som vedel, ze nemam zaruku, tak predsa nemusim uhradit fakturu alebo si objednam lampu ako fyzicka osoba...
dana9
25.03.11,08:25
precitaj si pozorne moj prispevok c 10, ak je na fakture uvedena zarucna doba, tak na nu mas narok
town
25.03.11,08:37
predavajuci sa zacal ohradzat tym, ze : "zaruka sa aj tak vztahuje len na vady ktore vzniknu pri vyrobe"... cize mi chce dat najavo, ze zavada sa prejavila pouzivanim... kedze som si nebol isty, ci je predsa len chyba v projektore alebo v lampe, tak som si dal diagnostikovat projektor na vlastne naklady (20€) a vyslo, ze projektor je OK... mozem to tiez pouzit ako dokaz?
dana9
25.03.11,08:50
ja tomu po technickej stranke nerozumiem, ale nebolo lepsie dat si diagnostikovat lampu? to by si sa vedel pohnut dalej

len daj pozor aby sa to diagnostikovalo odborne aby nemohli tvrdit ze sa to poskodilo pri diagnostike resp. ze sa s tym zaobchadzalo v rozpore s navodom
town
25.03.11,08:56
a este jedna vec, moze byt problem aj v tom, ze lampa bola objednana cez e-shop a ten to kupoval od dodavatela? pisala si, ze pre podnikatelov sa zarucna doba nevztahuje a vlastne, ked to e-shop objednava, tak uz on samotny je podnikatel cize, ked si uplnatnuje narok na reklamaciu, tak sam ma voci dodavatelovi problem... tym mi z toho vychadza, ze ked si to kupi aj obycajny clovek - fyzicka osoba, tak to ide cez e-shop... tam to uz asi funguje na nejakej dohode medzi nimi...
alicacka
25.03.11,11:41
Ty musíš uplatniť reklamáciu voči tomu, od koho si kúpil. Od koho máš doklad o nákupe - z registračnej pokladne, alebo faktúru kto vyhotovil, tomu máš adresovať reklamáciu.
halbie10
19.08.13,20:56
Mam podobnyproblem avsak kupoval som MT od spolocnosti alza.sk ako fyzicka osoba SZCO ale na fakture je IČO. Poslal som na reklamaciu a mobil bol riadne prijaty. preslo 33 dni a oni hovoria ze vraj ak je na fakture IČO tak sa na mna nevztahuje 30 dnova lehota. Je to tak?