jelenka
25.03.11,07:17
Dobrý deň, rada by som si overila svoje vedomosti ohľadom paragrafu-nárok na 7 dní do roka. Zamestnankyňa ide na kožný zákrok-odobratie znamienka, a oznámila mi že si berie 3 dni paragraf na doliečenie. Povedala som jej že jej môžem ako zamestnávateľ uznať len jeden deň a na ostatné dva dni ak chce čerpať paragraf mi má doniesť potvrdenie od iných lekárov, nakoľko ide o nevyhnutne strávený čas na ošetrenie resp.vyšetrenie. Je môj postoj správny?
VERONIKA6
25.03.11,06:24
Dobrý deň, rada by som si overila svoje vedomosti ohľadom paragrafu-nárok na 7 dní do roka. Zamestnankyňa ide na kožný zákrok-odobratie znamienka, a oznámila mi že si berie 3 dni paragraf na doliečenie. Povedala som jej že jej môžem ako zamestnávateľ uznať len jeden deň a na ostatné dva dni ak chce čerpať paragraf mi má doniesť potvrdenie od iných lekárov, nakoľko ide o nevyhnutne strávený čas na ošetrenie resp.vyšetrenie. Je môj postoj správny?
Paragraf nedefinuje, koľko dní za sebou môže zamestnanec čerpať a ani to, že to nesmie byť od jedného lekára. Pokiaľ jej lekár potvrdí ošetrenie na 3 dni, má na ne nárok.

§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

(Pri sprevádzaní rodinného príslušníka na ošetrenie/vyšetrenie je nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy tiež 7 dní.)
jelenka
25.03.11,06:29
toto mi je jasné, len z jej strany je to vypočítavosť preto som si chcela to overiť. Žiaľ je v práve. ďakujem za odpoveď
ivka70
25.03.11,06:31
Ja si myslim, ze tvoj postoj je spravny, nakolko narok ma na nevyhnutne potrebny cas na osetrenie alebo vysetrenie. Paragraf nesluzi na doliecovanie.
Na 3 dni by jej mal lekar vypisat PNku.

Trvala by som na tom, aby mala na kazdej priepustke napisany odchod od lekara v dany den. Ak vsak prinesie 3 potvrdene celodenne vysetrenia - aj od jedneho lekara, budes jej ich musiet zaplatit.
VERONIKA6
25.03.11,06:34
Lenže lekár kľudne potvrdí 3 priepustky a dopíše na ne "platí celý deň". A s tým nenarobíme nič.