derek191919
25.03.11,08:16
Dobrý deň,
prosím Vás vedel by mi niekto povedať, do akého veku je povinnosť na Slovensku platiť výživné, ak dieťa študuje dennou formou na VŠ? Opakoval som dva ročníky ale už končím 4. ročník a štatnice mam na buduci rok v maji a aj nabuduci rok v maji mam 26 rokov, tak ma zaujima či je to nejako stanovené. Ďakujem
GabiZ
25.03.11,09:15
Podľa ust. § 62 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona. 13)
(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.
(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

Ako vyplýva z uvedeného, vyživovacia povinnosť nie je viazaná ani na vek ani na štúdium dieťaťa, ale na schopnosť dieťaťa samé sa živiť.

Ak je teda dieťa schopné sa živiť samo, môžu rodičia podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti voči dieťaťu.

Výživné sa platí podľa toho, ako bolo určené rozhodnutím súdu, príp. dohodou, spravidla mesiac predom.

Aj v tejto téme sa rozoberala problematika platenia výživného na dieťa a starostlivosti už dospelého dieťaťa:
http://www.porada.sk/t161793-nasi-ma-vystahovali-mam-narok-na-nejaky-prispevok.html