Janza
25.03.11,14:47
môžete mi poradiť?
XX je SZČO, v r.2008 dostal dotáciu z UP. Dal si ju celú do príjmu a uplatnil si paušál. Postupne v ostatných dvoch rokoch iba evidoval čerpanie dotácie. (samozrejme aj príjmy a ostatné výdaje)

Teraz ide mať kontrolu z UP na čerpanie-všetky nákupy má podložené bločkami a poctivo vyčerpané podľa podnik. zámeru.

Čo ma trápi je vlastne to, že si v tom r.2008 dal paušálne výdaje. Musel mať evidovaný normálny výdaj-skutočný a vedený peň.denník?

Môžu byť z toho sankcie z UP - že mal paušál?
Melnick
25.03.11,14:19
Pozri sa do zmluvy, ak to tam vyslovene nemáš zakotvené tak nestresuj. Moja čerstvá informácia overovaná 15.3.2011 na ÚP je: pokiaľ dodržal všetky ostatné povinnosti tak ÚP netrvá na vedení JÚ. Ale to je info z najprašnejšieho mesta na Slovensku.:)
Janza
25.03.11,14:24
zaskočili ma hlavne preto, že vyžadujú predložiť peňažný denník a výkazy....z ostatných rokov má vedené, ale práve v tom 2008, keď zdanil dotáciu, tak nie...
Melnick
25.03.11,15:16
Ešte otázka: na aký účel bola poskytnutá dotácia? Nebolo to náhodou na
obstaranie majetku? Ale už nejdem špekulovať, počkám si na info od Teba:)
srjohanka
25.03.11,19:46
Aj ja sa v tieto dni pytam to iste. Uctovnicka mi povedala, ze preto, ze som dostala dotaciu musim viest JÚ, ale ked som sa na to isla opytat na urad prace, povedali mi, ze oni mi takuto povinnost v zmluve (dohoda s ÚP) neukladaju. Rozbehla som diskusiu na porade, vysledok chapem tak, ze na vyber, samozrejme, mam, ide len o to, co je vyhodnejsie: JÚ alebo pausaly.
Janza
27.03.11,11:04
dotáciu dostala ako kaderníčka-takže odvody,nájom,zariadenie kaderníctva- nič výnimočné.

kontrolu mám 5.4. dám vedieť ako som dopadla s tým paušálom.
ivustek
27.03.11,11:13
Mňa už tie úrady práce vytáčajú s tým, že jeden tvrdí - paušálne výdavky sa môžu a druhý - nemôžu. Vlani som volala na náš úrad práce vedúcej kontrolórke a tá mi tvrdila, že sa musí viesť JU. Tento rok som volala znova s nádejou, že sa to už konečne znormalizovalo a úrady práce bude mať už jedno - rovnaké stanovisko. Bohužiaľ - zase mi tvrdila, že sa musí viesť JU.
jesenka
27.03.11,11:25
"Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca."


Takže môže, ale musi dat celu dotaciu do prijmu v tom roku, kedy ju dostal.

Odvolaj sa na Pokyn DR SR
na zdaňovanie dotácií, podpôr a príspevkov prijatých daňovníkmi s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. v zn. n. p., ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva, je uverejneny na www.drsr.sk
veronikasad
27.03.11,11:34
Mňa už tie úrady práce vytáčajú s tým, že jeden tvrdí - paušálne výdavky sa môžu a druhý - nemôžu. Vlani som volala na náš úrad práce vedúcej kontrolórke a tá mi tvrdila, že sa musí viesť JU. Tento rok som volala znova s nádejou, že sa to už konečne znormalizovalo a úrady práce bude mať už jedno - rovnaké stanovisko. Bohužiaľ - zase mi tvrdila, že sa musí viesť JU.
Požiadavka UP na spôsob vedenia evidencie nijako nesúvisí so spôsobom zdaňovania.
Ak sú paušálne výdavky pre neho skutočne výhodnejšie, nič mu v tom nebráni.
Pre potreby UP urobí JU, v DP si uplatní paušálne výdavky. Ale treba si to skutočne prepočítať aj dopady na preddavky na ZP a príp. povinnú registráciu v SP V prvom roku podnikania musí zdaniť celú dotáciu.
Janza
27.03.11,12:46
no je to zaujímavé, lebo príspevky sú rozdielne- paušál,skutočný výdaj........asi práve preto aj na úrade jeden povie tak, a druhý inak. Možno majú sami v tom "hokej"
veronikasad
27.03.11,12:53
no je to zaujímavé, lebo príspevky sú rozdielne- paušál,skutočný výdaj........asi práve preto aj na úrade jeden povie tak, a druhý inak. Možno majú sami v tom "hokej"
v čom sú rozdielne. Čitaj pozorne predch, príspevok.

Zákon o DzP ti nikde nezakazuje uplatnenie paušálnych výdavkov, len určuje spôsob zdanenia dotácie.

Ak chce ÚP účtovníctvo, tak ho pre nich urob.

Bude aj vlk sýty, aj ovca celá.
Katy a R
27.03.11,12:59
Zákon o DzP umožňuje vybrať spôsob zdaňovania. Záleží na daňovníkovi, ako s rozhodne. Tie nedorozumenia vyplývajú možno z toho, že nie všetkým nám je jasný rozdiel medzi JU, uplatňovaním paušál výdavkov, prípadne evidenciou ;) (aj tetám na UPSVaR).
Myslím, že keď bude presná evidencia čerpania dotácie pri kontrole z UPSVaR ... tak by problém nemal byť. Samozrejme - obhájiť a vysvetliť treba.
ivustek
27.03.11,13:48
zaskočili ma hlavne preto, že vyžadujú predložiť peňažný denník a výkazy....z ostatných rokov má vedené, ale práve v tom 2008, keď zdanil dotáciu, tak nie...

pozri sa do zmluvy - čo máš napísané ohľadom preukázania čerpania dotácie?
mariana11
27.03.11,14:23
ja som minulý rok urobila jednému len paušálne výdaje, ale tento rok som radšej spravila JÚ a aj za minulý rok. Ja sama som využila túto možnosť a dostala som tento príspevok. Ešte na školení som sa pýtala, podľa akého zákona a paragrafu je potrebné viesť účtovníctvo. Odpoveď bola ,že oni to majú vo vnútorných predpisoch:confused:
A tak pre istotu, aby nebol niekedy nejaký problém, tak každému, aj sebe robím účtovníctvo, ale v daňovom priznaní uplatním paušál.
Ale asi majú pravdu, pretože ja mám v zmluve uvedené, že za oprávnené výdavky nie je možné považovať nasledujúce výdavky:a je tam aj toto:

-----------------------------------
výdavky, ktoré nie sú v účtovníctve jednoznačne označené ako výdavky súvisiace s realizovaným projektom v súlade s vnútorným predpisom účtovnej jednotky k vedeniu účtovníctva.
------------------------------------

V starších zmluvách toto nie je, ale zasa je to uvedené v schéme DE MINIMIS, takže to vlastne platí pre všetkých, aj keď to v zmluve nemajú.

Takže môj názor je taký, že je potrebné viesť účtovníctvo.
Janza
27.03.11,15:27
takže v podstate, keď priložím evidenciu výdajov- napr. v exceli urobím tabuľku dátum, účel, suma......- tie výdaje, ktoré sa použili z dotácie, tak by im malo byť všetko jasne podložené. Aj keď v DP bol paušál.
ivustek
27.03.11,16:48
No ak je kontrola až 5.4. ja by som predsa len urobila JU aj s výkazmi. Pre istotu.
Janza
29.03.11,07:47
no ale keď urobím skutočné výdaje - peň.denník+výkazy, tak to samozrejme nebude sedieť s DP-B, takže ste aj podala opravné DP?
ivustek
29.03.11,08:08
Ja som nemala taký prípad, takže opravné som nepodávala. Radšej vediem JU.Skôr som myslela urobiť tak ako radí veronikasad v príspevku č.11.
To znamená, urobiť JU len pre úrad práce, keď ho už chcú mať. Ale dodatočné DP nerobiť. Tak ako písala veronika, zákon o DzP nezakazuje pri poskytnutí dotácie uplatniť paušálne výdavky.
Janza
04.04.11,08:28
pripravila som JU-peň.denník, ale samozrejme, skutočné výdaje nesedia s tým, čo je v DP, keďže tam bol paušál. Žiadajú predložiť aj DP, tak teraz neviem, čo mi z toho môže "uškodiť"
marjankaj
04.04.11,08:41
pripravila som JU-peň.denník, ale samozrejme, skutočné výdaje nesedia s tým, čo je v DP, keďže tam bol paušál. Žiadajú predložiť aj DP, tak teraz neviem, čo mi z toho môže "uškodiť"

No tak im ukáž zákon o dani z príjmov §6 ods(10)
Ich vnútorné nariadenie nesmie protirečiť zákonu.


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Janza
04.04.11,09:21
no a keďže ide o kaderníčku, ktorá si uplatnila 60% paušál?