Lila
02.01.06,08:36
Prajem všetko dobré do Nového roku.
Prosím mám k Vám otázku: Je nutné, aby firma k 31.12. vytvorila rezervu na riziká z podnikania / ak máme takéto rizikové podnikanie/ ?
A navyše keď vieme, že isté pohľadávky nám nebudú nikdy uhradené ?

1/ bude to náš daňový náklad???
2/ akým spôsobom by sme to mali zaúčtovať ?
3/ predpokladám, že nemáte na mysli rezervný fond, ktorý tvoríme až po zdanení zisku.

Ohľadom pohľadávok, ktoré nebudú nikdy uhradené:
1/ kedy môžme odpísať tieto pohľadávky ? musí byť nato vyrozumenie zo súdu ???? Dúfam, že takýto odpis je riadny daň. náklad .
Biba
11.01.06,10:52
Ahoj LIla,

akurát aj ja riešim pohľadávky, ale pozri Zákon o Dani z príjmov § 19 ods h a potom § 20 ods. 8, 14, tam je bližšie popis.

Je potrebné mať rezervu na pohľadávku, aby, sa mohla odpísať , aj ked by to malo byť až další rok.

Prepáč, že Ti teraz nepíšem viac, ale sa ponáhľam riešiť tiež svoj problém.
Biba
Lila
11.01.06,11:11
Ďakujem Biba. Problém je v tom, že k 31.12.2005 mám túto pohľadávku na aú 315 vo výške napr. 1 mil. Skk. Nejde o bežnú faktúru, t.z. neúčtovali sme to do výnosov roka 2005. Pretože to nie je výnos, ale konverzia CM do Skk.
zaúčtované takto: MD 221x/ DAL 261x a MD 261x / DAL 221x .
Zostatok účtu 261 som preúčtovala na konci roka na 315, aby bolo jasné, že tieto peniaze mi niekto dlží- teda je to naša pohľadávka. Dnes viem, že tie peniaze nedostaneme, t.z. čo s tým???
Zatiaľ to nešlo na súd, nakoľko to rieši polícia. Dotyčná firma nie je v konkurze.
Čo všetko treba spraviť, aby sme si mohli túto pohľadávku v r. 2006 odpísať??? Ak sa to vôbec dá, keďže suma 1 mil. Skk nebola účtovaná do výnosov???
Vie mi niekto prosím poradiť???
renča1
11.01.06,11:36
ja by som počkala na vyrozumenie z polície alebo po prípade ak sa to posunie na súd. Vtedy by to bol daň.náklad, ale ak sa tento rok odpíše táto pohľadávka nebude sa účtovať o daň.náklade.
Lila
11.01.06,12:08
Nám ide o to, aby to bol daňový náklad. Čiže ak tomu dobre rozumiem, treba počkať na verdikt polície, potom to dať na súd a vyhlásiť tú firmu do konkurzu. A ak "všetko dobre dopadne" a do konca r. 2006 dostaneme zo súdu rozhodnutie, že pohľadávku nám nik neuhradí, lebo..... .
Teoreticky by sme si mohli výšku tejto pohľadávky /spomínaný 1 mil.Skk/ dať do daňových nákladov roka 2006 ?????
Dobre tomu rozumiem???
renča1
11.01.06,12:29
daň.náklad podľa hore už spomínanom § 19 ods.h) bude až vtedy , ked príde konečné vyrozumenie zo súdu ...., ak to bude v r.2006 , vtedy sa bude účtovať o daň.náklade. Ak sa pohľadávka odpíše len tak , nepôjde o daňový náklad.
Lila
11.01.06,13:42
Ďakujem. Teda k 31.12.2005 nemáme povinnosť tvoriť rezervu na túto nevymožiteľnú pohľadávku? A ak áno, tak by to bola nedaňová rezerva, však???