anonym222
25.03.11,21:39
Čo je lepšie na betón do DT-čiek a do základu? Štrk riečny, alebo kamenná drva? Predpokladám obidva v rovnakej frakcii, napr. 0-16, alebo 0-32

Nevyžaduje si z nich niektorý viacej cementu?
220870
26.03.11,07:04
Čo je to kamenná drva ?0-32 je nevhodný.
anonym222
26.03.11,07:41
Čo je to kamenná drva ?0-32 je nevhodný.
Kamenná drva, je drvený kameň. Napr. to z čoho sa robí aj makadam.
Nešlo mi ani tak o vhodnú frakciu, skôr o samotný material, teda kamenivo.
220870
26.03.11,07:55
Drvený mletý kameň z lomov sa mi nedá posúdiť.len v okolí TO sa nachádzajú tri lomy ale ani z jedného by som kameň do DT neodporúčal.Určite je výborný riečny štrk.0-22.Do lomového kameniva musíte v zásade dať viac cementu ako do riečneho štrku na to aby ste dosiahli rovnakú pevnosť.
anonym222
26.03.11,12:37
Ďakujem za radu, potvrdil ste mi moje obavy. Viem, že riečný štrk je dobrý, ale na tú kamennú drvu som sa pýtal, pretože som na ňu dostal výhodnejšiu ponuku ako na riečny štrk. Nakoniec keď zvážim cement naviac, môže to byť vo výsledku horšie.
TomasHC
26.03.11,12:51
Ja som zase ten problem, ze riecny strk mam asi 5 km od domu a kamenolom asi 30 km :( Potreboval som 32-64 a 16-32 pod zamkovu dlazbu.
220870
26.03.11,12:59
Niektoré lomové kamenivo piesok sa dá vhodne kombinovať ,miešať s riečnym štrkom.
drozdm
26.03.11,13:30
mna by zaujimalo čim vysypať priestor vnutry zakladov , môžem použiť aj hlinu z vykopu alebo len štrk. Potreboval by som na zasyp asi tak 100 kubikov .:(
220870
27.03.11,04:58
Záleží od konkrétnej dispozície ,umiestnenia ,riešenia domu.Niekedy sa dá použiť hlina z výkopu niekedy je lepší štrk piesok suť.Akú výšku idete zasypávať,akú máte hlinu ,napr. íl nieje moc vhodný.Tiež ak je to dom na svahu, alebo je príliš vysoký zásyp je lepšie sa hline vyhnúť.
alltracboy
27.03.11,07:25
ja napisem svoj laicky nazor.. strk kedze ma hladke hrany, tak sa podla mna da lepsie finalne upravit. napriklad ked nasypem kopu strku a kopu drveneho kamena, tak strk tapkanim pekne zrovnam do roviny, ale ten kamen sa pouklada svojimi ostrymi hranami tak ze sa ti ho nemusi podarit zrovnat. Z drveheno kamena by teoreticky mal byt beton pevnejsie na tlak, ale neviem ci obsahuje tolko malych castic ako riecny strk, ktore su dolezite ako plnivo
220870
27.03.11,07:42
ja napisem svoj laicky nazor.. strk kedze ma hladke hrany, tak sa podla mna da lepsie finalne upravit. napriklad ked nasypem kopu strku a kopu drveneho kamena, tak strk tapkanim pekne zrovnam do roviny, ale ten kamen sa pouklada svojimi ostrymi hranami tak ze sa ti ho nemusi podarit zrovnat. Z drveheno kamena by teoreticky mal byt beton pevnejsie na tlak, ale neviem ci obsahuje tolko malych castic ako riecny strk, ktore su dolezite ako plnivo
Citujem:
Kamenivo
V hutnom betóne kamenivo obyčajne tvorí až 70 % objemu. Na vlastnosti betónovej zmesi má vplyv mineralogické zloženie a pevnosť kameniva, tvar a povrch zŕn (hladké riečne kamenivo, drsné drvené kamenivo), zrnitosť (používa sa iba triedené kamenivo) a prípadný obsah znečisťujúcich látok (ílovité prímesi, voľné chloridy rozpustné vo vode sú prípustné najviac v objeme 0,02 % hmotnosti kameniva). Kamenivo do betónov na realizáciu betónových budov sa delí podľa veľkosti zŕn na dve frakcie: piesok 0 až 4 mm a štrk 8 až 16 mm, výnimočne 16 až 32 mm. Pri určovaní optimálnej zrnitosti kameniva (je to pomer zŕn rôznej veľkosti) sa vychádza z požiadavky na minimalizovanie množstva cementového tmelu v priestore (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=586&pr=0.1&w_id=581&tstamp=1301215105&pid=977&cd=ee3e6b4904e91724e557b3fdbdf6e12b&f=1) medzi zrnami kameniva, pri zabezpečení dokonalého obalenia všetkých zŕn tmelom.

Maximálna veľkosť zrna kameniva dg je obmedzená konštrukčnými požiadavkami, nemala by prekročiť 1/4 najmenšieho rozmeru nosného prvku a zároveň nesmie prekročiť minimálnu (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=525&pr=0.1&w_id=3885&tstamp=1301215105&pid=977&cd=551b0d6aac8d9a33d7a36e93737d8b66&f=1) vzdialenosť medzi prútmi výstuže (predpínacej i betonárskej) zmenšenú o 5 mm.
Zdroj: http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/konstrukcie-a-prvky-z-betonu/konstrukcny-hutny-beton-jeho-vlastnosti-a-technicke-parametre-4214.html
drozdm
27.03.11,11:11
Záleží od konkrétnej dispozície ,umiestnenia ,riešenia domu.Niekedy sa dá použiť hlina z výkopu niekedy je lepší štrk piesok suť.Akú výšku idete zasypávať,akú máte hlinu ,napr. íl nieje moc vhodný.Tiež ak je to dom na svahu, alebo je príliš vysoký zásyp je lepšie sa hline vyhnúť.

je to rovina , zasyp je na cca pol metra a ide o ilovito pieskovu až kamenistu pôdu
220870
27.03.11,13:30
Môžete použiť aj tú výkopovú hlinu.Nasýpať a hutniť (ubíjať)po 15-20 cm .Vrchných 10 cm by mal ísť štrk,piesok .
lapejko
27.03.11,18:47
mna by zaujimalo čim vysypať priestor vnutry zakladov , môžem použiť aj hlinu z vykopu alebo len štrk. Potreboval by som na zasyp asi tak 100 kubikov .:(
www.technopor.sk resp. www.refaglass.cz
evula0
28.03.11,09:32
Prírodný štrk ťažený z oblastí pri Dunaji alebo dolnom toku Váhu nie je nutné drviť,len sa triedi,obsahuje minimálne množstvo ílovitých častí,má dobrú geometriu a preto je najvhodnejší.
Štrk ťažený v stredných a horných tokoch riek sa musí drviť,triediť a fr.0/4mm aj prať aby sa zbavil ílovitých častí.
Preto drvený kameň, ak je to žula alebo niečo podobné,môže byť rovnocenný.
Ak je drvený kameň vápenec alebo nejaký druh bridlicovo štiepatelný,obyčajne má nižšiu pevnosť a menej vhodný tvar(málo kubický).Takýto kameň môže byť pre kvalitný betón nevhodný.
Vo všeobecnosti pre výrobu kvalitného betónu okrem cementu je predpísaná aj použitú zmes frakcií kameniva podľa veľkosti zrna,jeho geometrie, precentuálneho podielu a maximálneho obsahu ílovitých častí.
Takéto detaily sa ale pri doma robenom betóne do základov až tak neriešia.Väčšinou sa hľadí len na druh kameňa(štrk alebo nejaká žula) a zrnitosť v rozsahu 0-32 mm.Pre potery je vhodná praná frakcia 0-4mm.
drozdm
29.03.11,18:27
Môžete použiť aj tú výkopovú hlinu.Nasýpať a hutniť (ubíjať)po 15-20 cm .Vrchných 10 cm by mal ísť štrk,piesok .
dakujem za radu. pravdepodobne použijem polovicu vykopovej hliny na zasyp a zbytok dosypem potočnym štrkom a polovicu hliny využijem na terenne upravy.To žabovanie a ubyjanie dodržim . OK vdaka za radu.