stan1ey
25.03.11,22:52
Zdravím Vás,
chcel by som sa spýtať, či je možné predávať tovar, za nižšiu sumu ako je nákupná? (samozrejme áno, ale otázka padne až nakoniec)

Nakúpim ako platca DPH tovar za 100€(cena tovaru)+20€(DPH-čka) ...
... a predám ho za 1€(tovar)+0,20€(DPH-čka)

Na daňovom priznaní mi vrátia 19,80€ za DPH-čku

Tovar bude predaný klasicky na faktúre s reálnymi údajmi, všetko tak ako má byť až na to, že predajná cena je závratne rozdielna s nákupnou cenou.

Chcel by som sa spýtať, či je možné predávať tovar, za nižšiu sumu ako je nákupná a získať tak DPH-čku z kúpeného tovaru bez toho, aby mi daňový úrad robil problémy?

Ďakujem.
KEJKA
25.03.11,21:58
????????????
uvedomuješ si, že iba dostaneš nazad to, čo reálne zaplatíš?
ak ide o DPHčku, tak rovno nenakupuj, nikto ti nič nevráti, ale ty peniaze budeš mať vo vačku a to nielen za DPH, ale aj za tovar.
v príklade 120 zaplatíš, a vráti sa ti 1+20=21, stratíš 99, alebo ide o fikciu?
stan1ey
26.03.11,08:07
Ja som reálne zaplatil za tovar ...
Nakúpil som výpočtovú techniku a potrebujem ju predať za symbolickú cenu.
veronikasad
26.03.11,08:15
Ja som reálne zaplatil za tovar ...
Nakúpil som výpočtovú techniku a potrebujem ju predať za symbolickú cenu.
na faktúru za symbolickú cenu a zbytok "keš" ?
ladyrs
26.03.11,08:23
daňový úrad kontroluje aj maržu, ľahko sa to dá zistiť z rozdielu účtov 504.xx a 604.xx ..... okrem toho ak uvidia takú extrémne nízku cenu, hneď sa s tým začnú zaoberať, ale teoreticky ak by to bol nejaký jednorázový predaj niečoho,čo máš v majetku /nie nový tovar/, dá sa to zdôvodniť... ale nemusia ti to akceptovať
Stefan2005
26.03.11,09:16
... kvalifikovanejšiu odpoveď by na položenú otázku dal Vareha; ak sa chceš vydať touto cestou...
Dáša_
26.03.11,09:22
Ja som reálne zaplatil za tovar ...
Nakúpil som výpočtovú techniku a potrebujem ju predať za symbolickú cenu.

otázka je, či existuje na zníženie ceny reálny dôvod. Sú prípady, hlavne v elektornike, keď máš tovar dlhšie na sklade, že ti to fakt už nikto za vyššiu cenu nekúpi. Alebo je poškodený, vrátený z reklamácie, ktorú tebe už nikto neuznal...
Ale ak jeden kus predáš za normálnu cenu a druhý v podstate rovnaký extrémne pod cenu, tak môže byť problém.

mmch, zažívat teraz kontroly nadmerných odpočtov a sú jak sršne. Kontrolujú také veci, že jeden by sa čudoval (napríklad, či boli faktúry aj uhradené...)
stan1ey
26.03.11,09:28
Všetok tovar, by som chcel predávať za "symbolické ceny" :-)
Ešte ma napadlo, či by som ich nemohol darovať ne-podnikateľom, za účelom reklamy alebo sponzorovania.
Hlavným dôvodom je, aby som získal DPH-čku z nakúpeného tovaru.
veronikasad
26.03.11,09:47
Všetok tovar, by som chcel predávať za "symbolické ceny" :-)
Ešte ma napadlo, či by som ich nemohol darovať ne-podnikateľom, za účelom reklamy alebo sponzorovania.
Hlavným dôvodom je, aby som získal DPH-čku z nakúpeného tovaru.

Etiketa Porady :

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
mimotemy

Tak to musíš isť naozaj na "školenie" k Varehovi, ako ti radí Štefan. Len už je neskoro ...
stan1ey
26.03.11,10:01
Pokiaľ ja viem, nezadal som žiadnu otázku, ktorá by viedla k porušeniu pravidiel.
To, že chcem predať tovar za stratovú cenu, je môj marketingový ťah. Chcete mi povedať, že rozdávanie propagačných materiálov je trestné?
Pýtam sa tu na fóre práve z toho dôvodu, aby som nič trestné nespôsobil.
Pokiaľ mám právo na DPH-čku z kúpeného tovaru pri darovaní alebo predaní tovaru za symbolickú cenu, rád túto možnosť využijem.
xiastro
31.03.11,14:33
Pokiaľ ja viem, nezadal som žiadnu otázku, ktorá by viedla k porušeniu pravidiel.
To, že chcem predať tovar za stratovú cenu, je môj marketingový ťah. Chcete mi povedať, že rozdávanie propagačných materiálov je trestné?
Pýtam sa tu na fóre práve z toho dôvodu, aby som nič trestné nespôsobil.
Pokiaľ mám právo na DPH-čku z kúpeného tovaru pri darovaní alebo predaní tovaru za symbolickú cenu, rád túto možnosť využijem.

vyborny marketingovy tah. ma to len chybicku, hoci zakon o dph exaktne neurcuje, za aku cenu sa tovar ma predat, ale zakon o dani z prijmov uz ano. takze, ked sa raz ohlasi danova kontrola, a ta pride, ak budu vysoke nadmerne odpocty, nerobi jej problem rozsirit kontrolu na DPH aj na kontrolu na dan z prijmov... ale darovanie je super napad. to zakon o DPH riesi ;)
stan1ey
31.03.11,15:59
Ako môžem darovať tovar?
-evidoval by som ho, ako tovar darovaný za účelom reklamy/propagácie
Účtujem v programe Kros Afla
KEJKA
31.03.11,16:04
ak daruješ, tak odpočítanú DPH odvedieš.