mišiak
02.01.06,08:52
Prajem Vám pekný deň. Chcem sa Vás spýtať: Ak nemám súkromné vozidlo a ani firemné či môžem vystaviť a zaplatiť cestovný príkaz napríklad dcére ak mi pôjde jej vlastným autom nakúpiť tovar. Môžem si to účtovať do výdavkov ako prevádzkovú réžiu.
ďakujem.
bendži
02.01.06,08:09
Podľa mňa cestovný príkaz môžeš vystaviť len na osobu, s ktorou si v určitom zamestnaneckom pomere, resp. je s tvojim podnikaním zmluvne spojená. Ale určite si môžeš vystaviť cestovný príkaz na svoje meno, že ty si vykonal danú cestu na dcérinom aute, pretože zákon nehovorí, že pracovnú cestu musíš vykonať na vlastnom aute.
Marína
02.01.06,20:56
Doplním, že za dané motorové vozidlo musí byť zaplatená daň a podané daňové priznanie z MV.
Ianina
03.01.06,19:00
Ahojte poradaci,

som SZCO a chodim na sluzobky priatelovym autom. Dan z motorovych vozidiel je zaplatena, danove priznanie podane tiez. Mozem si dat do danovych uznatelnych vydavkov cestovne nahrady? Myslim tym 6,2 Sk/km atd. a ceny PHM od Slovnaftu? Dakujem.
PS: Novym zakonom o dani z motorovych vozidiel si mozem dat aj cast zaplatenej dane do danovo uznatelnych vydavkov za december 05. Je to spravne? DAKUJEM
decembrovka
04.01.06,20:52
Ahoj, ak ma Tvoj priatel zaplatene vsetko co ma mat, tak si uzavri s nim pisomnu "zmluvu o prenajme motoroveho vozidla" a do danovo uznanych nakladov si potom mozes dat najomne za motorove vozidlo + naklady na spotrebu PHM, samozrejme do vysky aka je v technickom preukaze. Je potrebne viest zaznam o motorovom vozidle (ubehnute km suviace s podnikanim). Naklady na opotrebenie t.j. 6,20Sk/km si nemozes uctovat, tie budes mat v najme.
Evanka
04.01.06,22:25
Podľa mňa cestovný príkaz môžeš vystaviť len na osobu, s ktorou si v určitom zamestnaneckom pomere, resp. je s tvojim podnikaním zmluvne spojená. Ale určite si môžeš vystaviť cestovný príkaz na svoje meno, že ty si vykonal danú cestu na dcérinom aute, pretože zákon nehovorí, že pracovnú cestu musíš vykonať na vlastnom aute.
S prvou vetou súhlasím. K druhej vete doplním, že ak SZČO použije na pracovnú cestu automobil, ktorého nie je vlastníkom, nie je možné uplatniť základnú náhradu.
Vyplýva to z §19 písm e) ZoDP
.....ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,
Ianina
05.01.06,12:06
Ahoj, ak ma Tvoj priatel zaplatene vsetko co ma mat, tak si uzavri s nim pisomnu "zmluvu o prenajme motoroveho vozidla" a do danovo uznanych nakladov si potom mozes dat najomne za motorove vozidlo + naklady na spotrebu PHM, samozrejme do vysky aka je v technickom preukaze. Je potrebne viest zaznam o motorovom vozidle (ubehnute km suviace s podnikanim). Naklady na opotrebenie t.j. 6,20Sk/km si nemozes uctovat, tie budes mat v najme.

Ahojte,
s priatelom mam zmluvu o prenajme motoroveho vozidla, ale za nulovu uhradu. Proste odo mna nechce nic. Co si mozem dat do VOZD? Ak som si neodkladala blocky resp. mam len niektore, mozem si dat do danovo uznanych vydavkov priemernu spotrebu PHM podla Slovnaftu x pocet km? A ak zakotvime do zmluvy, ze znasam aj vsetky naklady spojene s udrzbou automobilu napr. olej atd., je to taktiez pre mne danovo uznany vydavok? DAKUJEM.
ajobs
05.01.06,15:34
S prvou vetou súhlasím. K druhej vete doplním, že ak SZČO použije na pracovnú cestu automobil, ktorého nie je vlastníkom, nie je možné uplatniť základnú náhradu.
Vyplýva to z §19 písm e) ZoDP
.....ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,

Evi,
to znamená, že ak konateľ vo firme používa osobné motorové vozidlo, ktoré nie je jeho, nemôže si uplatňovať žiadne náhrady ?
Evanka
05.01.06,17:56
Evi,
to znamená, že ak konateľ vo firme používa osobné motorové vozidlo, ktoré nie je jeho, nemôže si uplatňovať žiadne náhrady ? Konateľ, ktorý vykonáva pracovnú cestu pre spoločnosť automobilom, ktorého vlastníkom nie je spoločnosť, môže uplatňovať cestovné náhrady ako zamestnanec, teda PHM plus základnú náhradu 6,20 za km, bez ohľadu na to, čie je vozidlo (nesmie byť firemné).
Daňovník s príjmami podľa §6 ods1 a 2 môže však uplatňovať 6,20 za km iba pri použití vlastného vozidla, ktoré nemá zaradené do podnikania.
ajobs
05.01.06,18:01
Konateľ, ktorý vykonáva pracovnú cestu pre spoločnosť automobilom, ktorého vlastníkom nie je spoločnosť, môže uplatňovať cestovné náhrady ako zamestnanec, teda PHM plus základnú náhradu 6,20 za km, bez ohľadu na to, čie je vozidlo (nesmie byť firemné).
Daňovník s príjmami podľa §6 ods1 a 2 môže však uplatňovať 6,20 za km iba pri použití vlastného vozidla, ktoré nemá zaradené do podnikania.

Ďakujem.:)