ajka710
26.03.11,09:17
Dobrý deň, chcem požiadať niekoho o radu. Som vedúca organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby /len formálne-všetky práva a rozhodnutia robil majiteľ firmy/ a končím pracovný pomer k 30.4.2011. Moju funkciu vykonáva kolegyňa, ale nič sa v OR nezmenilo aj napriek tomu, že som s výpoveďou predložila žiadosť o výmaz z OR, ktorú zamestnávateľ podpísal. Môžem požiadať ja sama o výmaz z OR? Ak áno, aké doklady na to potrebujem. Chcem to urobiť čím skôr. Prosím, poraďte mi. Ďakujem.
ladyrs
26.03.11,08:27
zrejme výmaz sa uskutoční dátum skončenia PP, alebo si to žiadala k inému dátumu ? myslím že nejakú dobu potrvá, kým ORSR zapíše požadované zmeny...... a zmeny v OR môže žiadať len štatutár,takže musíš ich bombardovať napr doporučeným listom
ajka710
26.03.11,08:47
Ďakujem.Napíšem teda doporučený list - žiadosť o výmaz z OR /prefotím k tomu moje ukončenie PP aj s tou žiadosťou o výmaz z OR, ktorú mi majiteľ podpísal/. Neviem, či to tak bude stačiť, chcem to čím skôr doriešiť. Ak do 30.4.2011 nebude výmaz uskutočnený, ja nebudem v pracovnom pomere, stále tam budem ako vedúca, čo ďalej? Ak sa niečo stane...kto bude niesť zodpovednosť...
ladyrs
26.03.11,11:14
asi si ma nepochopila, na OR neposielaš žiadosť ty,ale štatutár, takže jeho musíš otravovať - ako som uviedla,najlepšie dopor. listom..... možno že je aj iné riešenie,snáď niekto poradí
sroservis
26.03.11,13:02
Dobrý deň,

ako vedúca organizačnej zložky (podniku zahraničnej osoby) ste oprávnená konať v jej (jeho) mene, t.j. máte aj právo podať návrh na výmaz vašej osoby z obchodného registra.

K návrhu (ide o formulár č. 16 na www.orsr.sk) by ste mali priložiť listinu, z ktorej vyplýva zapisovaná zmena a deň skončenia funkcie štatutára.

Ak zo zriaďovacej listiny vyplýva, že zánik funkcie vedúceho organizačnej zložky skončí dňom uvedeným vo vzdaní sa funkcie, napíšte a doručte (aj osobne s potvrdením doručenia) materskej spoločnosti list, ktorým sa vzdávate funkcie vedúceho OZ k 30. 4. 2011. Po doručení vzdania sa funkcie podajte návrh do obchodného registra (ale ešte pred 30. 4., nakoľko potom Vám funkcia zaniká).

Ak v zriaďovacej listine nie je zánik funkcie bližšie špecifikovaný, zrejme by ste mali byť v režime § 66 ods. 2 a teda funkcia Vám zanikne (ak príslušný orgán materskej spoločnosti nerozhodne o vymenovaní nového vedúceho skôr) tak, až uplynutím 3 mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie. Opäť návrh počas tejto lehoty môžete podať Vy, nakoľko Vaše vzdanie sa funkcie nadobudne účinnosť až uplynutím3 mesačnej lehoty.

V zásade je najmä záujmom materskej spoločnosti, aby vykonala zmenu vedúceho organizačnej zložky (nakoľko to je apriori osoba, ktorá môže konať jej mene).

Všetko dobré.