tengi
26.03.11,09:43
Ahojte poraďáci,

sme firma o dvoch konateľov s rovnakým vkladom do ZI. Jedna sa o SRO (platca dane).

Uz rok nasu firmu potapa kolega a berie si peniaze na svoje utraty namiesto toho aby sme za tie peniaze splnili zmluvy, za ktore sme ich vybrali.

Zistil som, ze kolega zacal drogovat a neurobil pre firmu za posledny kalendarny rok ani prt.

Vsetkych klientov som zohnal ja a snazim sa zachranovat situaciu na pokraji krachu.

Zivot by mi ulahcilo, keby odstupil z firmy :( neviem co mam robit..ach
Dáša_
26.03.11,09:06
nebolo by jednoduchšie založiť novú firmu sám?

život ma naučil, že počet spoločníkov je ideálny nepár. A traja sú už moc.
tengi
26.03.11,09:42
no šlo by to aj keď by to bolo komplikované. Ako potom odstúpim z tej lode, ktorá sa potápa?

Môžem v tej firme bez druhého konateľa odísť? a základné imanie nechať v jeho prospech?
Dáša_
26.03.11,09:52
no šlo by to aj keď by to bolo komplikované. Ako potom odstúpim z tej lode, ktorá sa potápa?

Môžem v tej firme bez druhého konateľa odísť? a základné imanie nechať v jeho prospech?


ked su dvaja konatelia, tak vzdať sa konateľstva nie je až taký problém.

A základné imanie ... je ešte niečo vo firme?

lebo jedna vec je základné imanie a druhá vec vlastné imanie.

Len sa treba mrknúť do spoločenskej zmluvy, či tam nemáte riešený zákaz konkurencie
derek191919
26.03.11,14:12
A keby ste mali zakaz konkurencie tak to daj firmu na mamu alebo podobne a tá nech ti dá splnomocnenie na zastupovanie a je to vybavene.
tengi
27.03.11,14:23
Problem je v tom, ze cela firma je zalozena iba na jednej zmluve s jednou firmou. Nasa firma nema konkurenciu vo svojom obore. Nikto okrem nas nemoze robit to co robime.

Takze ak by som si zalozil novu firmu, musel by som presvedcit naseho partnera, nech zrusi zmluvu so starou firmou a podpise ju s novou.

Obavam sa, ze to moze byt aj trosicku na hrane s obchodnym zakonnikom.
blavaciko
27.03.11,15:36
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#141


§ 149
Vylúčenie spoločníka
Na začiatok

Spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania. Ustanovenie § 113 ods. 4 tým nie je dotknuté. Ustanovenia § 113 ods. 5 a 6 platia obdobne.

okrem toho, ak mas podozrenie, ze berie drogy, si povinny to nahlasit na policii, kedze je pravdepodobne, ze porusuje trestny zakon
tengi
27.03.11,17:41
no zaujimava verzia s tou policiou ... dostane sa do basy a ublizi mojej rodine...urcite...

on pouzije vsetko proti mne... a je velmi zdatny v oblasti trestneho prava
Jozef Štora
03.04.11,21:11
pozri sa ak je odberatel vasich sluzieb seriouny, chod za nim a povedz mu co sa deje. ani jemu neni jedno ak jeho dodavatel nepodnika poctivo lebo sa to moze obratit aj proti jemu. Ak ta posle do certa, si proste v prdeli. A na vylucenie spolocnika sudom zabudni. Ste 50:50 takze nikdy nebudes mat jeho suhlas a sud nikdy nerozhodne. Zloz konatelstvo, zbavis sa zakazu konkurencie zo zakona. Ako spolocnik sa podielaj na zisku, urob si svoju firmu a podnikaj sam. Ak ti nebude davat podiely na zisku, kludne mu nechaj urobit kazdy rok audit a zaluj ho. A ked sa bojis o seba a rodinu, zvaz si ci radsej neodist s holym zadkom a nezacat odznova a sam...
tengi
04.04.11,06:50
PROSIM AKE DOKUMENTY VYPISAT ?

- chcem odist z funkcie konatela a ako spolocnik, prevod obch. podielu na neho.

Viem, ze je to ziadost o zmenu v ORSR
valne zhromazdenie
a to je vsetko? staci moj podpis overeny notarom na tej ziadosti?
Jozef Štora
04.04.11,07:01
Musite zvolat mimoriadne valne zhromazdenie s programom prevodu obchodneho podielu, priberte si tam niekoho ako prisediaceho najlepsie nejakeho advokata, na valnom zhromazdeni sa vzdas funkcie konatela, platnost je okamzita a dohodnete sa o prevode tvojho podielu na neho a o vysporiadani vyrovnavacieho podielu. K tomu by mala byt tiez nejaka dohoda. On si uz potom musi urobit novaciu spolocenskej zmluvy. Cela sranda inak stoji do 1000 evry u advokatov a mas to na 100 % aj s podaniami, on to urcite rad zaplati... a este k terminologii ziadost o vymaz je jedina ziadost, ale prechadzaju mu rozhodnutia ktore musite urobit :D