Danuulienka
26.03.11,11:55
Dobrý deň, riešim prípad, kde sme za rok 2009 použili paušálne výdavky 40%, nakoľko nebol príjem taký vysoký. Tento rok však živnostník dosiahol vyšší príjem a nakoľko je to remeselná živnosť ( automechanik ) môžeme použiť 60% paušál. Len nie som si istá, či môžem takto použiť paušálne výdavky za rok 2009 40% a tento rok ešte využiť 60%.
ďakujem
Janinkaaa
26.03.11,12:21
Podľa môjho názoru, by som povedala, že ÁNO - môžeš využiť za rok 2010 paušálne výdavky vo výške 60 %.
Danuulienka
26.03.11,12:40
myslím si to aj ja, len sa akosi bojím pustiť to DP, dúfam, že mi ešte viacerí to takto potvrdia
rozika38
26.03.11,12:55
ano da sa to tak vyuzit, nie je v tom ziadny problem...
takze treba sa smelo pustit do DP, cas sa krati :)
Danuulienka
26.03.11,15:18
OK!!!vďaka!!!ide sa ďalej
veronikasad
26.03.11,15:20
OK!!!vďaka!!!ide sa ďalej
ako automechanik predáva aj autosúčiastky ? Čo má uvedené na faktúrach ?
valéria smejová
26.03.11,18:13
Prosím mám podobný problém dcéra kaderníčka doteraz uplatnovala 60% paušal.Keby ho poýila tento rok bola by v strate Može použiť
40%?
lenka.ba
26.03.11,18:16
Dobrý večer, ja by som potrebovala vedieť len jednu vec. Môže si živnostník, ktorý si uplatňuje výdavky 40% + zaplatené poistné dať do výdavkov aj poistné za staré roky zaplatené na základe exekúcie? Veľmi pekne ďakujem.
Danuulienka
26.03.11,20:38
no dúfam, že to nie je zas nejaký chyták, ide tam faktúra za opravu auta aj s dodávkou súčiastok
Zita5
26.03.11,20:42
Dobrý večer, ja by som potrebovala vedieť len jednu vec. Môže si živnostník, ktorý si uplatňuje výdavky 40% + zaplatené poistné dať do výdavkov aj poistné za staré roky zaplatené na základe exekúcie? Veľmi pekne ďakujem.

Môže , ale len výšku poistného na SP alebo ZP.
mondes
26.03.11,20:53
Prosím mám podobný problém dcéra kaderníčka doteraz uplatnovala 60% paušal.Keby ho poýila tento rok bola by v strate Može použiť
40%?

Nevidím problém, aby nemohla uplatniť nižšie výdavky.
heluška
26.03.11,21:03
Prosím o radu, nemám už čas hľadať v zákonoch, teraz som doúčtovala advokáta a podľa skutočných výdavkoch, pretože tak si vždy uplatnoval mu vychádza vysoká daň, pretože štát im vyplatil na konci roka 2010 nezaplatené ex offo za staré roky, takže ten príjem sa rapídne zvýšil, hoci roky predtým bol omnoho menší. Prerátala som to na paušálne výdavky a zdá sa, že by bola daň menšia a tým pádom aj odvody. a teraz môj dotaz môže si aj advokát uplatniť paušálne výdavky, prosím niekoho o odpoveď.
ďakujem.
auctovnicka
27.03.11,06:37
Podľa môjho názoru, by som povedala, že ÁNO - môžeš využiť za rok 2010 paušálne výdavky vo výške 60 %.

Iba kontrolná otázka, možno sa aj ja mýlim, neboli náhodou paušálne výdavky 60% zrušené a ponechané iba 40%?
Danielle369
27.03.11,07:12
Iba kontrolná otázka, možno sa aj ja mýlim, neboli náhodou paušálne výdavky 60% zrušené a ponechané iba 40%?

zjednotenie súčasných troch úrovní paušálnych výdavkov (http://www.libertax.sk/products/pausalne-vydavky-/) na jednotných 40 % platí v roku 2011
lenka.ba
27.03.11,09:18
Prepáčte, ešte jedna otázka, viac-menej som si istá, ale tak pre úplnú istotu... nedoplatok RZZP zaplatený v roku 2010 môžem dať do výdavkoch pri uplatňovaní 40%? :) ďakujem
Tweety
27.03.11,09:24
Prepáčte, ešte jedna otázka, viac-menej som si istá, ale tak pre úplnú istotu... nedoplatok RZZP zaplatený v roku 2010 môžem dať do výdavkoch pri uplatňovaní 40%? :) ďakujem
Áno, dáš v skutočnej výške.
lidus
27.03.11,16:17
Prosím Vás,
robím živnostníkovi DP - paušálne výdavky, viem, že si môže dať do nákladov okrem tých 40% aj odvody, odvedenú sumu píšem do kolónky 35? /úhrn povinného poistného/ nezdá sa mi to, ale neviem, kam to zapísať?:mee:
lidus
27.03.11,16:37
Prosím Vás,
robím živnostníkovi DP - paušálne výdavky, viem, že si môže dať do nákladov okrem tých 40% aj odvody, odvedenú sumu píšem do kolónky 35? /úhrn povinného poistného/ nezdá sa mi to, ale neviem, kam to zapísať?:mee:
Prosíííím, určite je to banálna záležitosť, ale neviem sa pohnúť.
Okrem toho, keď nerobím výkazy, aké prílohy dám k RZZP?
Ďakujem za pomoc.
veronikasad
27.03.11,16:41
Prosíííím, určite je to banálna záležitosť, ale neviem sa pohnúť.
Okrem toho, keď nerobím výkazy, aké prílohy dám k RZZP?
Ďakujem za pomoc.
oddiel V. sa týka závislej činnosti - čítaj pozornejšie.

Poistné živnostníka uvedieš v odd. VI. v riadku pod tabulkou a je súčasťou paušálnych výdavkov v r.2 stl.2

K RZZP typu B nedávaš žiadne výkazy (ak bol len živnostník)
lidus
27.03.11,16:52
Ďakujem!
Priznám sa, že som si išla oči vyočiť - kým so to tam našla!:D
veronikasad
27.03.11,16:54
a našla si ?
Emília Moskálová
27.03.11,18:20
Milí poraďáci mám strašne veľký problém ohľadom použitia paušálnych výdavkov. V živnostenskom liste mám napísané Opracovanie drevnej hmoty a výroba komponentov. Podľa § 21 živnostenského zákona som automaticky použila 40% p.v Vo faktúrach mám faktúrované vykonané práce pri opracovaní drevnej hmoty a výroby komponentov z dreva. No a teraz neviem, aké p.v. použiť 40 alebo 60%. Prosím Vás pokiaľ mi môžete odpovedať hneď budem Vám veľmi povďačná, veľmi to už súri. Ja viem, že na remeselné živnosti musí byť odborná spôsobilosť, ktorú musí živnostník aj zdokladovať na Du pri DP. Prosííííííím pomôžte mi´. Ďakujem
Emília Moskálová
27.03.11,18:39
Prosím poraďte mi niekto, neviem sa ďalej pohnúť.
xiastro
27.03.11,18:47
Milí poraďáci mám strašne veľký problém ohľadom použitia paušálnych výdavkov. V živnostenskom liste mám napísané Opracovanie drevnej hmoty a výroba komponentov. Podľa § 21 živnostenského zákona som automaticky použila 40% p.v Vo faktúrach mám faktúrované vykonané práce pri opracovaní drevnej hmoty a výroby komponentov z dreva. No a teraz neviem, aké p.v. použiť 40 alebo 60%. Prosím Vás pokiaľ mi môžete odpovedať hneď budem Vám veľmi povďačná, veľmi to už súri. Ja viem, že na remeselné živnosti musí byť odborná spôsobilosť, ktorú musí živnostník aj zdokladovať na Du pri DP. Prosííííííím pomôžte mi´. Ďakujem

jedna sa o volnu zivnost, takze vydavky vo vyske 40% z prijmov
veronikasad
27.03.11,18:49
Prosím poraďte mi niekto, neviem sa ďalej pohnúť.
živnostník má remeselnú živnosť ? (výučný list v odbore stolár) ?
xiastro
27.03.11,18:50
živnostník má remeselnú živnosť ? (výučný list v odbore stolár) ?

nema - na to poukazuje § 21 zivnostenskeho zakona, jedna sa o volnu zivnost podla nazvu predmetu podnikania
Emília Moskálová
27.03.11,18:53
Tak to neviem, či má výúčný list v odbore stolár. A keby mal to znamená že aj SZČO čo pracuje pri ňom má automaticky odbornú spôsobilosť alebo ako to mám chápať? Ja si tiež myslím, že je to voľná živnosť, lebo čo je to opracovavie drevnej hmoty? a Čo sú to komponenty- dosky? Ja neviem. Prepáčte že otravujem v takomto krízovom termíne ale neviem si pomôsť.
veronikasad
27.03.11,18:59
Tak to neviem, či má výúčný list v odbore stolár. A keby mal to znamená že aj SZČO čo pracuje pri ňom má automaticky odbornú spôsobilosť alebo ako to mám chápať? Ja si tiež myslím, že je to voľná živnosť, lebo čo je to opracovavie drevnej hmoty? a Čo sú to komponenty- dosky? Ja neviem. Prepáčte že otravujem v takomto krízovom termíne ale neviem si pomôsť.
Nekontrolovala som v živ. zákone. Ak ide o volnú živnosť - nemáš čo riešiť. Paušál 40 %.
Remeselnú živnosť by nemohol vykonávať bez výučného listu alebo zodpovedného zástupcu.
xiastro
27.03.11,19:00
Nekontrolovala som v živ. zákone.

ja, ano :)
Emília Moskálová
27.03.11,19:01
Som veľmi otravná, ale zodpovedný zástupca je kto?
ivan999
27.03.11,19:02
Dobry den, Zivnostnik si moze uplatnovat 40% ak mal zivnost iba jeden mesiac? a ako je to s odpocitatelnou polozkou ked 11 mesiacov bol na urade prace dostaval 100€ mesacne a za mesiac co mal zivnost zarobil 1400€. Dakujem
Emília Moskálová
27.03.11,19:04
Ja som tiež kontrolovala v živ. zákone a nikde som to nenašla.
Ale ako mu to preukážem, že mám pravdu ja a nie on.
xiastro
27.03.11,19:09
Som veľmi otravná, ale zodpovedný zástupca je kto?

zodpovedny zastupca je ten, kto zodpoveda za remeselnu alebo viazanu zivnost, ked samotny zivnostnik nesplna zakonom stanovene kriteria na prevadzkovanie takejto zivnosti
xiastro
27.03.11,19:09
Ja som tiež kontrolovala v živ. zákone a nikde som to nenašla.
Ale ako mu to preukážem, že mám pravdu ja a nie on.


???
xiastro
27.03.11,19:14
Dobry den, Zivnostnik si moze uplatnovat 40% ak mal zivnost iba jeden mesiac? a ako je to s odpocitatelnou polozkou ked 11 mesiacov bol na urade prace dostaval 100€ mesacne a za mesiac co mal zivnost zarobil 1400€. Dakujem

ZDP nepodmienuje trvanie zivnosti na uplatnenie vydavkov percentom z prijmov, na nezdanitelnu cast zakladu dane ma pravo kazdy danovnik
Emília Moskálová
27.03.11,19:27
Takže nerobiť si z toho ťažkú hlavu, 40% a hotovo.
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.