addriano
26.03.11,12:14
Dobrý deň,chcel by som sa opýtať nasledovné: napísal som knihu, vydal som si ju na vlastné náklady a teraz by som ju chcel sám predávať priamo konečnému zákazníkovi, čitateľovi. Moja otázka je, čo k tomu potrebujem? Ako budem dokladovať príjem? Potrebujem byť registrovaný ako slobodný podnikateľ a mať vlastné DIČ od daňového úradu? Musím vystavovať zákazníkovi nejaký doklad? Prípadne nejaké iné povinnosti, ktoré Vás napadnú, ak budem chcieť predávať osobne a cez web-stránku (dobierka, prípadne platbou vopred cez i-banking) ďakujem pekne :)
Danielle369
26.03.11,14:33
addriano
27.03.11,07:39
čítal, ale tam sa nevyjadruje k daniam a k tomu, ci je potrebne mat slobodne povolanie a ci musím (ako) vystavovať doklad ku knihe
Zoltán Kovács
27.03.11,07:41
Osobne si myslím, že predaj samotnej knihy, aj keď si autorom sám nespadá pod slobodné povolanie, ale pod klasickú živnosť.
Iné by bolo, keby tvoje príjmy boli podľa autorského zákona, ale príjem z predaja vlastnej knihy si myslím, že nie je.
addriano
28.03.11,06:54
ešte taký dotaz: podľa mňa by malo ísť nie o pravidelný príjem, ale iba príležitostný, čiže živnosť by tým pádom nebola potrebná. Nestačilo by iba dokladovať svoj príjem (FO) v daňovom priznaní pomocou dákych bločkov, príp. vystavovať pokladničný doklad a tie použiť ako podklad pri dokladovaní príjmu v marci budúceho roku ??