tom1252
26.03.11,15:58
Dobrý deň,

touto cestou by som sa rád opýtal skúsenejších na riešenie situácie, ak s.r.o. zakladá jediný zakladateľ, ktorý je zároveň jediným konateľom spoločnosti, a to ako študent VŠ (za ktorého odvody platí štát), v súvislosti s platením odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

V prípade, že by dotyčný študent nebol odmeňovaný z titulu výkonu funkcie konateľa, vzniká mu ako konateľovi vôbec nejaká registračná či odvodová povinnosť voči ZP a SP? Rovnako z funkcie spoločníka? A čo spoločnosť ako samostatný subjekt?

Je možnosť vyplácania odmeny vyriešiť zamestnaním samého seba ako študenta na dohodu o brigádnickej práci s tým, že odmena by bola dohodnutá napr. na 100 eur za hodinu, pričom v závislosti od mesačného zisku by si počet hodín vyúčtoval? V takomto prípade vzniká povinnosť platenia odvodov do ZP vo výške okolo nejakého 1% za garančné a ešte nejaké poistenie.

Veľmi pekne ďakujem za bližšie vysvetlenie tejto problematiky!
veronikasad
26.03.11,15:12
So svojou firmou môžeš uzatvoriť Dohodu o brigádnickej práci študenta, ale len na výkon práce, ktorá súvisí s predmetom podnikania firmy.

Odmenu konatela takýmto spôsobom riešiť nemôžeš.
tom1252
26.03.11,20:25
Vzniká mi ale z titulu konateľa (alebo spoločníka) vôbec nejaká povinnosť voči ZP či SP, ak z tejto funkcie nemám žiadnu odmenu, tj. rozhonem sa odmeňovať sa ako študent na dohodu?

Pre mňa ako pre študenta je výhodné priebežne sa zo zisku odmeňovať a na ďalší rok si pri daňovom priznaní uplatniť nezdaniteľnú časť dane, zatiaľ čo samotná spoločnosť má takto určité náklady a minimálny zisk, z ktorého daň už odvedie...
KEJKA
26.03.11,22:36
Vzniká mi ale z titulu konateľa (alebo spoločníka) vôbec nejaká povinnosť voči ZP či SP, ak z tejto funkcie nemám žiadnu odmenu, tj. rozhonem sa odmeňovať sa ako študent na dohodu?

Pre mňa ako pre študenta je výhodné priebežne sa zo zisku odmeňovať a na ďalší rok si pri daňovom priznaní uplatniť nezdaniteľnú časť dane, zatiaľ čo samotná spoločnosť má takto určité náklady a minimálny zisk, z ktorého daň už odvedie...
myslíš to dobre, akurát formulácia je nešťastná.
odmenu študenta nebudeš vyplácať zo zisku, ale bude to riadny náklad a tým pádom znižuješ zisk.

takže DBPŠ na práce podľa predmetu činnosti, hodinová sadzba
a počet hodín chceš mesačne meniť.
Prihlasuješ študenta ako dohodára len do SP.
Viem že sú zmeny od 1.1.2011, ale toto riešenie je možné.
DodoSTI
29.03.11,16:50
Zdravím, chcel by som sa pridať k téme.

Situácia je v podstate rovnaká - študent VŠ a jednoosobová spol s r. o.

Takže najvýhodnejším (čo sa týka odvodov, atď) riešením, akým "vyťahovať" peniaze z s.r.o. počas roka je Dohodou o brigádnickej práci študenta?

Je pravda, že okrem zdanenia zisku na konci roku nebudem mať žiadne iné "náklady" voči štátu, SP a ZP (platí štát, ako to tu už bolo spomenuté )?

Keď podpíšem vyhlásenie k DOBPŠ (vlastne sebe samému), ročne vlastne môžem zarobiť okolo 4000 EUR, ktoré sa mi nezdania, resp. zaplatená daň sa mi vráti takmer celá. Chápem to správne?

ďakujem za každú odpoveď
KEJKA
29.03.11,17:15
4000 už neplatí, odpočitateľná suma sa znížila na necelých 3600EUR
DodoSTI
29.03.11,17:27
KEJKA: ďakujem za ozrejmenie

všetko ostatné platí? :)
KEJKA
29.03.11,17:55
platí, ešte je tu novinka, že z podielu na zisku sa bude platiť ZP, ja už sama neviem, aké zmeny nastanú a čo sa má a čo nemá zrušiť.
Ale DBPŠ aj vo vlastnej firme je bezproblémová.
DodoSTI
30.03.11,17:59
KEJKA: ak by ste mi ešte vedeli povedať, či bude zmena (z podielu na zisku ZP) platiť aj pre študentov, ktorým platí zdravotné poistenie štát?
KEJKA
30.03.11,18:11
nuž nemám krištálovú guľu, neposlúžim, treba vyčkať čo bude.
ved aj to čo je, možno nebude, ako mám vedieť čo bude ked to teraz nie je? A ak to teraz je, či to bude aj naďalej?