Lubica3
02.01.06,10:01
prosím o radu - máme nového zamestnanca, ktorý v decembri ešte nemal nárok na dovolenku, ale firma sa 23.12 zavrela až do nového roku - čo tento neborák si má napísať do pracovného výkazu - neplatené voľno = odhláška zo SoP, alebo môže dosťať 5 dní dovolenky dopredu, aj keď nemá nárok?
enave
02.01.06,09:46
Pokiaľ mu nárok na dovolenku v kalendárnom roku nevznikol, nemôže si ju čerpať. Prečerpaná dovolenka sa vždy strhne z vyúčtovania mzdy za december. Obísť sa to dá napr. tak, že si vypíše dovolenku na január a vtedy príde do roboty.
MariaH...
02.01.06,10:49
Ak odpracoval aspoň 22 dní, mohol by mať nárok aspoň na dovolenku za odpracované dni podľa §*105 Zák. práce:

Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v*kalendárnom roku u*toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v*dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
vladan
02.01.06,10:56
mňa by k prvej téme zaujímalo, kedy zamestnancovi vznikol pracovný pomer
Lubica3
02.01.06,12:29
Ďakujem za odpovede, trochu som sa zorientovala. Dotyčný nastúpil 1.12., má nárok 1/12 = 1,5 dňa. Mne išlo hlavne o to, ako to riešia aj inde, kde sa firma "zatvorí" na celé Vianoce až do Troch kráľov /ide sa lyžovať/ a napr. tento nový to nemá ako vykryť. Ešte raz dík za optimálne riešenia.
Luba2
02.01.06,13:31
No ja som si nie istá, či by neplatené voľno len tak zamestnávateľovi prešlo, veď to, že zamestnanec nemohol robiť - aj keď chcel - nebola jeho vina. Možno by som porozmýšľala nad tou dovolenkou - požičať si z roku 2006 , ale moc legálne to nie je aj keď sa to bežne robí, salebo by som sa priklonila k prekážke na strane zamestnávateľa. Zamestnávateľ keď ho bral, mohol dopredu vedieť aký bude problém, začiatkom decembra to musel vedieť, tak sa mali nejako dohodnúť pri nástupe.
liba2
02.01.06,13:34
No ja som si nie istá, či by neplatené voľno len tak zamestnávateľovi prešlo, veď to, že zamestnanec nemohol robiť - aj keď chcel - nebola jeho vina. Možno by som porozmýšľala nad tou dovolenkou - požičať si z roku 2006 , ale moc legálne to nie je aj keď sa to bežne robí, salebo by som sa priklonila k prekážke na strane zamestnávateľa. Zamestnávateľ keď ho bral, mohol dopredu vedieť aký bude problém, začiatkom decembra to musel vedieť, tak sa mali nejako dohodnúť pri nástupe.Tiež som toho názoru, že je to prekážka na strane zamestnávateľa a podľa toho by sa mal tento deň zaplatiť.
Beba
03.01.06,09:58
Aj podľa mňa za to pracovník nemôže. Pozri §142 ZP .
jaja99
03.01.06,10:21
Máš v podstate tri možnosti:
1./ § 113 ZP: Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku , ale splní ich do konca roka alebo do skončenia pracovného pomeru. Tzn, ak ti neskončí prac.pomer napr. v preibehu januára a je predpoklad, že do konca skončenia prac.pomeru mu vznikne nárok na dovolenku - tak môžeš mu spokytnúť dovolenku na ktorú ešte nevznikol nárok. To platí samozrejme, ak si zamestnanec chce dovolenku čerpať
2./ § 142 ods. 3 - ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnanávateľa, vtedy má nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku - to platí vtedy, ak zamestnanec nepožiadal o dovolenku
3./ § 103 - základná výmera dovolenky je najmenej 4 týždne, slovo najmenej znamená, že je možná vyššia výmera základnej dovolenky, čo sa ustanoví buď v pracovnej zmluve alebo vo vnútornom predpise - vtedy to platí pre všetkých zamestnancov.
Niekto tu spomínal neplatené voľno - zamestnanec oň požiadal? Sk nie, potom ide o prekážku na strane zamestnávateľa. Veď zamestnanec ak chcel pracovať a zamestnávateľ mu podmienky nevytvoril, nejde o neplatené voľno.
Janka6685
27.11.06,14:47
Ahojte.

Počas Vianoc (cca týždeň) plánuje zamestnávateľ zatvoriť prevádzku. Zamestnanci budú mať klasickú dovolenku, ako keby si o ňu žiadali aj keby to nebolo na podnet zamestnávateľa? Zamestnanci nemajú nič proti dovolenke...V zákonníku práce som totiž čítala niečo o tom, že by to možno mohla byť prekážka na strane zamestnávateľa. Len neviem, čo to znamená. Nebude sa im to rátať ako dovolenka? Teda ako by si ju nečerpali...

Ďakujem
azuz
28.11.06,05:44
Ahojte.

Počas Vianoc (cca týždeň) plánuje zamestnávateľ zatvoriť prevádzku. Zamestnanci budú mať klasickú dovolenku, ako keby si o ňu žiadali aj keby to nebolo na podnet zamestnávateľa? Zamestnanci nemajú nič proti dovolenke...V zákonníku práce som totiž čítala niečo o tom, že by to možno mohla byť prekážka na strane zamestnávateľa. Len neviem, čo to znamená. Nebude sa im to rátať ako dovolenka? Teda ako by si ju nečerpali...

Ďakujem
Z akého dôvodu plánuje zamestnávateľ zatvoriť prevádzku? Z dôvodu čerpania celozávodnej dovolenky alebo z iného dôvodu?
Len pre doplnenie : § 111 ods. 1 - Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek ....
§ 111 ods. 2 zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmami zamestnancov. ....
Janka6685
28.11.06,09:43
Z akého dôvodu plánuje zamestnávateľ zatvoriť prevádzku? Z dôvodu čerpania celozávodnej dovolenky alebo z iného dôvodu?
Len pre doplnenie : § 111 ods. 1 - Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek ....
§ 111 ods. 2 zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmami zamestnancov. ....

Proste chce zavrieť prevádzku, lebo budú Vianoce a vtedy nie sú žiadne zisky. Bolo by nerentabilné nechať prevádzku otvorenú. Ako teda treba postupovať?
jales
28.11.06,12:20
Súhlasím s vyjadrením jaja99. Sama som sa však s tým problémom už veľa natrápila a študovala som ZP krížom-krážom. Nemáme ani odbory a ani zamestnaneckú radu, ktorá by schválila celozávodnú dovolenku. Napriek tomu máme celozávodnú dovolenku každoročne nielen cez vianoce, ale aj v lete. Takže ľudia si už vlastne sami nemôžu ani žiadnu dovolenku naplánovať. Máme zahraničných majiteľov (nie z Európy) a tým je to jednoducho nepochopiteľné, prečo keď firma nepracuje nemôže dať ľuďom nepl. voľno. U nich doma majú na začiatok nárok len na 10 dni dovolenky a ostatné je skrátka nezaplatené. Takže nechápu o čo nám stále ide.
Keď však počúvam, čo sa deje okolo nás, vidím, že to isté sa deje v mnohých ďalších firmách a keďže ľudia nemajú šancu nájsť si nejaké iné zamestnanie v našej oblasti, musia to len trpieť.
azuz
29.11.06,05:53
Proste chce zavrieť prevádzku, lebo budú Vianoce a vtedy nie sú žiadne zisky. Bolo by nerentabilné nechať prevádzku otvorenú. Ako teda treba postupovať?
V tomto prípade zamestnávateľ môže použiť §111 ods. 2, ktorý som spomínala vyššie. Ak nemáte zamestnaneckú radu ani zástupcov zamestnancov, rozhoduje o tom sám bez prerokovania.
Prekážka na strane zamestnávateľa by to bola napr. vtedy, ak zamestnanec nemá dovolenku (už vyčerpal alebo mu nárok ńevznikol), prevádzka je zatvorená a zamestnávateľ mu nemá možnosť prideliť prácu podľa pracovnej zmluvy. Vtedy by to nemalo byť neplatené voľno (ako sa to bežne robí) ale prekážka podľa §142 ods.3.
Janka6685
30.11.06,09:09
V tomto prípade zamestnávateľ môže použiť §111 ods. 2, ktorý som spomínala vyššie. Ak nemáte zamestnaneckú radu ani zástupcov zamestnancov, rozhoduje o tom sám bez prerokovania.
Prekážka na strane zamestnávateľa by to bola napr. vtedy, ak zamestnanec nemá dovolenku (už vyčerpal alebo mu nárok ńevznikol), prevádzka je zatvorená a zamestnávateľ mu nemá možnosť prideliť prácu podľa pracovnej zmluvy. Vtedy by to nemalo byť neplatené voľno (ako sa to bežne robí) ale prekážka podľa §142 ods.3.

Teda sa táto dovolenka bude odrátavať z ich zostatkovej dovolenky?

Zamestnanci sú spokojní, lebo sami by si vybrali počas Vianoc dovolenku, tak nech ju majú všetci. Ak by nie, tak by museli niektorí robiť počas Vianoc viac.
Marína
30.11.06,10:19
Prekážka na strane zamestnávateľa by to bola napr. vtedy, ak zamestnanec nemá dovolenku (už vyčerpal alebo mu nárok ńevznikol), prevádzka je zatvorená a zamestnávateľ mu nemá možnosť prideliť prácu podľa pracovnej zmluvy. Vtedy by to nemalo byť neplatené voľno (ako sa to bežne robí) ale prekážka podľa §142 ods.3.
Ja mám presne tento prípad a neviem sa rozhodnúť, ako to uviesť v mzde, aby aj po rokoch bolo čitateľné, za čo náhrada bola vyplatená. Napr. Náhr. mzdy - § 142 ods. 3? Náhradu vypočítam podľa 134 ods.3-pravdepodobný zárobok(nástup do zamestnania 1.12.2006).
Candy
30.11.06,10:29
zamestnanec môže čerpať dovolenku podľa § 113 Zákonníka práce:

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

tj. ak predpokladáš, že bude u Vás zamestnaný aj budúci rok a za tento rok mu vznikne nárok na dovolenku, môže si dovolenku "prečerpať". Ak by ukončil PP skôr, potom podľa § 117
"Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol."
Janka6685
30.11.06,10:49
Teda sa táto dovolenka bude odrátavať z ich zostatkovej dovolenky?

Doplním svoju otázku: zamestnanec má v klasický mesiac 14 smien. Mám mu ich vtesnať do troch zvyšných týždňov, alebo sa dovolenka bude brať, ako keby pracoval. Bude mať teda v decembri menej smien?
Candy
30.11.06,11:02
alebo sa dovolenka bude brať, ako keby pracoval.
Buď mal dovolenku alebo pracoval.
Podľa toho, ako sú rozvrhnuté smeny na december a ktoré z týchto smien neodpracuje, tak bude čerpať dovolenku. Napr. neodpracuje 3 smeny, tak za tieto smeny bude čerpať dovolenku.
azuz
30.11.06,11:03
zamestnanec môže čerpať dovolenku podľa § 113 Zákonníka práce:

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

tj. ak predpokladáš, že bude u Vás zamestnaný aj budúci rok a za tento rok mu vznikne nárok na dovolenku, môže si dovolenku "prečerpať". Ak by ukončil PP skôr, potom podľa § 117
"Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol."
S týmto nesúhlasím. Nikde v ZP nie je dovolené čerpať dovolenku, na ktorú mu vznikne nárok až budúci rok. V § 113 ods. 1 sa hovorí len toto:
§ 113
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

Teda nie do konca nasledujúceho kalendárneho roka.
Janka6685
30.11.06,11:09
Buď mal dovolenku alebo pracoval.
Podľa toho, ako sú rozvrhnuté smeny na december a ktoré z týchto smien neodpracuje, tak bude čerpať dovolenku. Napr. neodpracuje 3 smeny, tak za tieto smeny bude čerpať dovolenku.

Jasné, že nebude počas dovolenky pracovať. To som sa len zle vyjadrila, ale určite si to pochopila;).

O.k., takže odpracuje menej smien.

A tá moja otázka, či sa mu v tomto prípade takáto dovolenka odráta zo zostatkovej (teda ak ide o dovolenku, ktorá je považovaná za celozávodnú)?
Candy
30.11.06,11:09
ale ani sa tam nikde nepíše, že do skončenia pracovného pomeru v aktuálnom kalendárnom roku
Candy
30.11.06,11:12
A tá moja otázka, či sa mu v tomto prípade takáto dovolenka odráta zo zostatkovej (teda ak ide o dovolenku, ktorá je považovaná za celozávodnú)?

Tak ako aj každá iná áno.
Janka6685
30.11.06,11:14
Tak ako aj každá iná áno.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede:)
azuz
30.11.06,11:17
To áno, ale podmienky pre vznik nároku na dovolenku sa zisťujú nanovo v každom kalendárnom roku. Takže buď nárok na dovolenku vznikne podľa §101 alebo §102. A keď nárok nevznikne, nie je čo poskytnúť.;)
Candy
30.11.06,11:24
To áno, ale podmienky pre vznik nároku na dovolenku sa zisťujú nanovo v každom kalendárnom roku. Takže buď nárok na dovolenku vznikne podľa §101 alebo §102. A keď nárok nevznikne, nie je čo poskytnúť.;)

Keď nevznikne, tak náhradu mzdy za prečerpanú dovolenku musí podľa §117 vrátiť
azuz
30.11.06,11:36
Keď viem, že mu nárok na dovolenku za kalendárny rok (§101 a §102) ani za odpracované dni (§105) nevznikne, tak je škoda mu ju dávať, keď ju potom bude musieť vrátiť.
suzliky
12.03.10,19:02
Realita je však taká, že zamestnávatelia nemajú veľmi chuť platiť zamestnancom nárahdu mzdy "za nič" a potom sa snažia personalistov tlačiť do rôznych čachrovačiek s dovolenkou atď.
Ak si to chcete uľahčiť sami sebe ako personalisti, odporúčam nasledovné:

Ak vám zamestnanec nastupuje ku koncu roku a viete, že nebude mať dostatok dovolenky na závodku, otvorene mu to dopredu vysvetlite a spolu s pracovnou zmluvou mu dajte podpísať aj žiadosť o neplatené voľno na dané dni.