monika 545
26.03.11,18:39
Dobrý deň. Bývame v panelákovom byte, kde časť bytov vlastní bytové družstvo a ďalej sú tu byty v osobnom vlastníctve. Nakoľko
časť obyvateľov bytov má záujem o zmenu zástupcu vlastníkov, chcel by som sa spýtať, akým spôsobom je možné túto zmenu urobiť,
tzn.
-či je potrebné zvolať schôdzu vlastníkov a nájomcov bytov.
Ak áno – koľko hlasov zúčastnených je potrebné na zmenu zástupcu bytov,
-má vlastník a nájomca rovnaký hlas, ak nie v akom pomere je hlasovanie za odvolanie platné
-je časť pri hlasovaní podmienená množstvom zúčastnených
ak nie - je možné zvoliť nového zastupcu vlastníkov bytov formou písomnou ? Mám na mysli, či je možné zozbierať podpisy za nového
zástupcu a ak áno, čo je potrebné dodržať, aby takéto odvolanie bolo platné.
sito
26.03.11,18:36
Dobrý deň. Bývame v panelákovom byte, kde časť bytov vlastní bytové družstvo a ďalej sú tu byty v osobnom vlastníctve. Nakoľko
časť obyvateľov bytov má záujem o zmenu zástupcu vlastníkov, chcel by som sa spýtať, akým spôsobom je možné túto zmenu urobiť,
tzn.
-či je potrebné zvolať schôdzu vlastníkov a nájomcov bytov.

Schôdzu vlastníkov, ktorej sa môžu zúčastniť aj nájomníci družstevných bytov. Prípadne sa môže hlasovať písomne.

Ak áno – koľko hlasov zúčastnených je potrebné na zmenu zástupcu bytov,

Nadpolovičná väčšina hlasov všetkých vlastníkov, prípadne po hodine schôdze nadpolovičná väčšina zúčastnených vlastníkov. Prípadne splnomocnených zástupcov vlastníkov, úradne overených.

-má vlastník a nájomca rovnaký hlas, ak nie v akom pomere je hlasovanie za odvolanie platné

Nie! Hlas majú len vlastníci bytov.

-je časť pri hlasovaní podmienená množstvom zúčastnených

???

ak nie - je možné zvoliť nového zastupcu vlastníkov bytov formou písomnou ? Mám na mysli, či je možné zozbierať podpisy za nového
zástupcu a ak áno, čo je potrebné dodržať, aby takéto odvolanie bolo platné.

Je!

Je treba dodržať Zákon 182/1993, §14, odsek 6

(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom "áno" a druhý slovom "nie". Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.


To je asi všetko čo treba vedieť a ešte mať súhlas toho, kto by mal robiť zástupcu vlastníkov.
monika 545
26.03.11,19:28
ďakujem za odpoveď. Mám ešte otázku ohľadne osoby, ktorá môže zvolať hlasovanie podľa zákona :"Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie."
Nakoľko chceme odvolať práve zástupcu vlastníkov a okrem neho máme zvolených aj delegovaných zástupcov, tzn za kadý vchod ešte jeden delegovaný zástupca, je možné aby toto hlasovanie vyhlásil aj delegovaný zástupca zvolený na schodzi vlatníkov bytov?
sito
26.03.11,19:52
Máte zvolených viac zástupcov, výbor. Mali by ste mať dohodnuté aj jeho činnosť, právomoci. Myslím, že ak je dôvod na zmenu zástupcu vlastníkov, treba informovať aj správcu domu, požiadať ho o vyhlásenie písomného hlasovania. Ak odmietne, majú ešte vlastníci možnosť uplatniť si svoje právo vyplývajúce z § 11a

§ 11a

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

Činnosť zástupcu vlastníkov bytov vyplývajúca zo zákona. Podrobnosti môžu byť dohodnuté v zmluve o výkone správy, prípadne dodatku k zmluve.

§ 8a, odsek 5

(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.
Gapo
27.03.11,12:18
[QUOTE]-má vlastník a nájomca rovnaký hlas, ak nie v akom pomere je hlasovanie za odvolanie platné

Nie! Hlas majú len vlastníci bytov.[QUOTE]





Upresním, keďže ako napísal sito, že hlas majú iba vlastníci bytov, treba si uvedomiť, že za tých nájomcov hlasuje zástupca družstva v počte hlasov zodpovedajúcim bytom vo vlastníctve družstva.
sito
27.03.11,18:38
182/1993

DRUHÁ ČASŤ
PREVOD VLASTNÍCTVA BYTOV A NEBYTOVÝCH PRIESTOROV V DOME

§ 5, odsek 7
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome

(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.

§ 14, odsek 5

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.
monika 545
27.03.11,18:55
Upresním, keďže ako napísal sito, že hlas majú iba vlastníci bytov, treba si uvedomiť, že za tých nájomcov hlasuje zástupca družstva v počte hlasov zodpovedajúcim bytom vo vlastníctve družstva.

Pre nás to znamená, ak má bytové družstvo vo vlastnícve väčšinu bytov a malo by záujem na voľbe zástupcu vlastníkov, je možné, že svojím hlasovaním rozhodne o voľbe bez ohladu na zvyšnú časť vlasntníkov. Môže teda hlasovať aj bytové družstvo za zástupcu vlastníkov? Alebo zástupcu si volia len vlastníci bytov, ktoré sú v osobnom vlastníctve?
sito
27.03.11,20:05
Upresním, keďže ako napísal sito, že hlas majú iba vlastníci bytov, treba si uvedomiť, že za tých nájomcov hlasuje zástupca družstva v počte hlasov zodpovedajúcim bytom vo vlastníctve družstva.

Pre nás to znamená, ak má bytové družstvo vo vlastnícve väčšinu bytov a malo by záujem na voľbe zástupcu vlastníkov, je možné, že svojím hlasovaním rozhodne o voľbe bez ohladu na zvyšnú časť vlasntníkov. Môže teda hlasovať aj bytové družstvo za zástupcu vlastníkov? Alebo zástupcu si volia len vlastníci bytov, ktoré sú v osobnom vlastníctve?

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

Ak si väčšina vlastníkov bytov nepreviedla byty do osobného vlastníctva, tak logicky, vlastník neprevedených bytov, družstvo má v dome rozhodujúce slovo.

Pre družstvo platí ten istý zákon, je jeho povinnosťou sa starať sa o svoj podiel majetku v dome.

Treba dosiahnuť dvojtretinovú väčšinu bytov v individuálnom osobnom vlastníctve. V tom prípade už nemusí byť družstvo na základe rozhodnutia ani správca.

Ak správcovi vyhovuje súčasný zástupca vlastníkov, individuálny vlastníci s tým nič nespravia, neprehlasujú správcu, vlastníka väčšiny.

Majú možnosť požiadať súd, aby o veci rozhodol. Ale to by museli byť veľmi silné argumenty, aby súd rozhodol vo váš prospech.
Gapo
28.03.11,12:05
Čiže zjednodušene, družstvo na schôdzu pošle svojho zástupcu s písomným poverením, alebo týmto poverí, napríklad aj starého zástupcu vlastníkov a keď ako si napísala má družstvo napríklad väčšinu hlasov odhlasuje si čo chce.:cool:
Jozef Štora
30.03.11,20:04
aj ked je tu moznost, ze sa zastupca druzstva nedostavi na schodzu s notarsky overenym plnomocenstvom ato je potom neplatne... a ma po hlasoch na tu schodzu... okrem ineho ma zaujma, co zastupca stvaral ked ho chcete odvolat a on defacto sluzi len ako prostrednik komunikacie? rad poradim aj cez mail, info najdete na contesta.sk
monika 545
22.04.11,06:34
Dobrý deň. Vie mi niekto poradiť, či zákon aj bližšie špecifikuje požiadavky na zástupcu vlastníkov bytov.
jarecko
22.04.11,07:20
monika 545
22.04.11,13:55
Zaujíma ma konkreétne náš prípad ak je časť bytov odkúpená do osobného vlastníctva a časť bytov vlastní bytové družstvo:
- može robiť domovníka aj nájomca bytu, alebo musí byť vlastníkom
-môže robiť domovníka aj osoba, ktorá nie je vlastník ani nájomca
Z uvedeného zákona mi to nie je celkom jasné
jarecko
22.04.11,14:38
Domovnik si myslela ,, zastupca vlastnikov bytov ,, ? Tak tuto funkciu tituluje zakon o vlastnictve bytov.
Mne to tiez nie je jasne, ale su tu ine temy kde sa to uz rozoberalo a viac menej sa vytvorili dva protichodne nazory. Jedna skupina obhajuje nazor, ze nim moze byt teoreticky hocikto a druha, ze nim moze byt iba vlastnik bytu v bytovom dome.
Chobot
22.04.11,20:36
Zaujíma ma konkreétne náš prípad ak je časť bytov odkúpená do osobného vlastníctva a časť bytov vlastní bytové družstvo:
- može robiť domovníka aj nájomca bytu, alebo musí byť vlastníkom
-môže robiť domovníka aj osoba, ktorá nie je vlastník ani nájomca
Z uvedeného zákona mi to nie je celkom jasné

Zákon nezakazuje, aby zástupcom vlastníkom bol niekto, kto nie je vlastníkom bytu, preto ním môže byť aj nájomca, alebo dokonca aj cudzí človek.
Matias.S
29.04.11,06:27
Zaujíma ma konkreétne náš prípad ak je časť bytov odkúpená do osobného vlastníctva a časť bytov vlastní bytové družstvo:
- može robiť domovníka aj nájomca bytu, alebo musí byť vlastníkom
-môže robiť domovníka aj osoba, ktorá nie je vlastník ani nájomca
Z uvedeného zákona mi to nie je celkom jasné

Tato situácia čo tu popisuješ je presne šitá a pasujeme sa s ňou už 3 roky aj u nás.
Družstvo je väčšinový vlastník a je dobre známe svojou aroganciou, názormi na nájomníkov, komunikáciou s vlastníkmi bytov, hospodárením s FUaO ...
Po dlhých úmorných hádkach bývalého domovníka - nájomcu (člena družstva), ktorý to už nezvládal a odstúpil ... nastala u nás situácia, že družstvo nechcelo určiť túto funkciu nikomu z nájomcov ale posielalo "občas" svojho poverenca ... žiadna výhra ti poviem ... mal v podstate absolútnu moc pri hlasovaní ... takže sme dosiahli aspoň to, že sme prinútili družstvo zvoliť nového zástupcu (domovníka) za nájomcov a ja som zvolený zástupca za vlastníkov bytov ... mňa už ani nechcú vydieť na družstve, nakoľko im znepríjemňujem život kontrolou faktúr, výdavkov ... no neviem im klepnúť po prstoch pri paušálnych poplatkoch na servis ... na to som krátky nakoľko majú zmluvy s firmami ....

Na záver ... áno môže byť aj vlastník - nečlen domovník, ale len za časť vlastníkov aspoň ja som tak, nakoľko nie som členom družstva a ani ním nechcem byť (chceli za členské 1500 €) a pritom som už raz zaplatil za odkúpenie (anuitu) no členské práva mi akosi prepadli ...

Toto sa nebude dať inak riešiť a voliť iného správcu, kým nebude 2/3 vačšina vlastníkov bytov ....
monika 545
21.06.11,16:59
Nastal nám problém po zmene zástupcu vlastníkov. Zvolený bol nový zástupca a problém nastal keď predchádzajúci zástupca odmietol vydať novozvolenému inventár - kosačky, vŕtačky a pod., klúče od spoločných nebytových priestorov, všetky doklady. Nový zástupca vlastníkov sa obrátil na OSBD,ktoré vlastní 25 bytov zo 48. OSBD nám vydalo dokumentáciu s tým, že ostatné veci vrátane inventáru si máme doriešiť sami v rámci domu. Je OSBD povinné zasiahnuť, pokiaľ bývalý zástupca nie je ochotný vydať uvedené veci, resp prosím o Váš názor akým sposobom vzniknutú situáciu riešiť.