Marka12
26.03.11,18:55
dobrý večer, vie mi prosím niekto poradit?
Idem účtovat OZ-,ktoré vzniklo za účelom kandidátky na poslanca.Sú tam len príjmy od súkromných osob na podporu kandidátky.Vo výške príjmov je vystavená DFa na reklamu kandidatúry.
Ide mi o to, že v stanovách združenia nemám určené, kto je štatutárom ,je tam len predseda a dvaja členovia.V stanovách sa píše o valnom zhromaždení.Neviem, či to má vplyv na to, či to mám účtovat v PÚ, alebo možem v jednoduchom účtovníctve?
Kde by som našla o združení bližšie informácie?
Hladala som v OR SR, ŽR SR, ale nič som nenašla.
Neviem sa pohnut.Dakujem za pomoc
Marka12
26.03.11,20:05
Prosím, nevie mi nikto poradit?
betka
26.03.11,20:19
Najskôr treba poznať ZU, a potom môžeme účtovať:

§ 9
Účtovné sústavy


(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura,
Marka12
27.03.11,07:27
Ospraveelnujem sa, ale chcem si to ujasnit.
Možem teda učtovat v JU?
Príjmy na podporu kandidáta sú 27445,00
Výdaje na reklamnú kampan 27445,09
strata 0,09
Mám to zaúčtovat medzi zdanené príjmy a výdaje, a potom vo výkazoch to upravit ako nezdanené , alebo to mám priamo zaučtovat ako nezdanené príjmy a výdavky a danové prizanie bude nulové?