Alžbeta Vernarská
26.03.11,19:25
Dobrý deň
Naša firma mala nezaplatenú pohľadávku za predaj budovy. Túto dala na vymoženie advokátovi. Ten urobil zmluvu, v ktorej bolo rozpísaná jeho odmena včetne DPH. Preddavok vo výške 1/2 sa uhradil pri podpise zmluvy. Advokát nevystavil daňový doklad k zaplatenému preddavku. Pohľadávka sa dostala na súd. Ten vydal platobný rozkaz pre povinnú firmu s rozpisom platieb (úroky z omeškania, trovy konania - ten bol nižší ako zaplatila naša firma preddavok a súdny poplatok) K súdnemu konaniu nakoniec nedošlo, firmy sa dohodli na mimosúdnom vyrovnaní. Povinná firma nám zaplatila všetky pozdlžnosti z platobného príkazu na náš účet. Neviem čo s DPH z trov konania. Mám ich odviesť DU? Pri zaplatení preddavku som DPH neuplatnila už len z toho dôvodu, že som nemala daňový doklad od advokáta. Mimochodom odmena advokáta bude oveľa vyššia ( ešte nie je zaplatená)
Ďakujem za každú dobrú radu.
Betty
zalobaba
26.03.11,19:22
Dobrý deň
Naša firma mala nezaplatenú pohľadávku za predaj budovy. Túto dala na vymoženie advokátovi. Ten urobil zmluvu, v ktorej bolo rozpísaná jeho odmena včetne DPH. Preddavok vo výške 1/2 sa uhradil pri podpise zmluvy. Advokát nevystavil daňový doklad k zaplatenému preddavku. Pohľadávka sa dostala na súd. Ten vydal platobný rozkaz pre povinnú firmu s rozpisom platieb (úroky z omeškania, trovy konania - ten bol nižší ako zaplatila naša firma preddavok a súdny poplatok) K súdnemu konaniu nakoniec nedošlo, firmy sa dohodli na mimosúdnom vyrovnaní. Povinná firma nám zaplatila všetky pozdlžnosti z platobného príkazu na náš účet. Neviem čo s DPH z trov konania. Mám ich odviesť DU? Pri zaplatení preddavku som DPH neuplatnila už len z toho dôvodu, že som nemala daňový doklad od advokáta. Mimochodom odmena advokáta bude oveľa vyššia ( ešte nie je zaplatená)
Ďakujem za každú dobrú radu.
Betty


Advokát ti mal do 15 dní po uhradení preddavku vystaviť daňový doklad s vyčíslenou DPH. Po skončení zastupovania v právnej veci, ktorej sa zastupovanie týkalo, by ti mal vystaviť daňový doklad za právne služby, v ktorom zohľadní už uhradený preddavok.
Alžbeta Vernarská
03.04.11,14:29
Ďakujem aj keď oneskorene za odpoveď. Len neviem, či som zrozumiteľne napísala, čo vlastne chcem vedieť. Chcela som vedieť, či mám z prijatej úhrady od dlžníka za trovy konania odviesť DPH.
Betty
zalobaba
03.04.11,15:11
Ďakujem aj keď oneskorene za odpoveď. Len neviem, či som zrozumiteľne napísala, čo vlastne chcem vedieť. Chcela som vedieť, či mám z prijatej úhrady od dlžníka za trovy konania odviesť DPH.
Betty


Tak to si teda vôbec nepísala v tomto zmysle.... Ak bola istina (suma, ktorú ste od niekoho vymáhali) vrátane DPH, DPH odviesť musíš, resp. musela si, bez ohľadu na to, či ti dlžník uhradil alebo nie..... neviem, prečo si sa vlastne svojou otázkou motala okolo odmeny advokáta?
Alžbeta Vernarská
11.04.11,10:48
Ďakujem za odpoveď
Ale sme sa asi nepochopili. Ja som naozaj myslela DPH z trov konania.
Príklad (sumy vymyslené):
zaplatený preddavok advokátovi r. 2010: 2000 EUR s DPH (FA od právnika nedošla preto som DPH neuplatnila)
Vymožené čiastky:
vymožená pohľadávka 5 000,- EUR (bez DPH - predaj budovy)
súdny poplatok 2 000,- EUR (súd neprebehol, strany sa dohodli na mimosúdnom vysporiadaní)
trovy konania 2000 + 380,- (DPH 19%)
Faktúra od právnika za právne služby: 2500 + 500 (DPH 20%)
(môžem odpočítať ?)
Pokiaľ DPH z fa vo výške 500 EUR môžem odpočítať, čo urobím s DPH vo výške 380,- EUR, ktoré mi došlo od dĺžníka na účet?
Prosím, kto mal takýto prípad alebo vie čo s tým poraďte.
Ďakujem veľmi pekne.

Betty
Alžbeta Vernarská
11.04.11,10:53
Ešte som zabudla dodať, že v konečnej faktúre od právnika nebola ani zmienka o zaplatenom preddavku r. 2010, iba suma, ktorú sme mali na základe zmluvy ešte doplatiť.
Betty.