Robert Psarsky
27.03.11,07:54
Moja situacia by vyzerala asi takto:
Pracoval by som ako nezavisly technicky poradca-konzultant (zivnostnik) s trvalym bydliskom na Slovensku. Kontrakt by som podpisal s konzultacnou firmou vo Svajciarsku (jednalo by sa o opakovanu cinnost), ktorej by som mesacne fakturoval fixny pausalny poplatok plus extra poplatok za prevedene technicke konzultacie. Vsetky platby by prebiehali v EUR. Technicke poradenske-konzultacne sluzby by som prevadzal na roznych projektoch v krajinach Europy, Azie a Afriky a urcite by som neposkytoval ziadne sluzby na Slovensku. Moj rocny prijem by bol zhruba 80-100tisic EUR.

Prosim Vas napiste mi ake dane by som bol povinny odvadzat a ci by som bol povinny platit DPH.
Dakujem Robert Psarsky
xiastro
27.03.11,15:20
Prosim Vas napiste mi ake dane by som bol povinny odvadzat a ci by som bol povinny platit DPH.
Dakujem Robert Psarsky

pokial je firma zdanitelnou osobou vo Svajciarsku a boli by jej poskytovane sluzby technickeho poradcu, nie je dovod na registraciu na DPH na Slovensku.

dan z prijmu na Slovensku je samozrejmost, ale zaroven vznika predpoklad, ze by mohla vzniknut povinnost registracie pre dan z prijmu vo Svajciarsku.
Robert Psarsky
28.03.11,15:05
Dakujem velmi pekne za informaciu. Dan z prijmu a odvody do poistovni su mi uplne jasne ale otazka DPH este stale celkom nie. Podla zakona o DPH som povinny sa zaregistrovat a nasledne odvadzat dan ak moje prijmy so sluzieb v tuzemsku dosiahnu vysku 49 790 EUR a viac ale moje prijmy by neboli s tuzemska a tiez miesto plnenia sluzieb by bolo v zahranici vo Svajciarsku ( konzultacna firma ktorej by som moje sluzby fakturoval a Svajciarsko nie je clenom EU). Skutocne prevedenie sluzieb by ale bolo na roznych projektoch v roznych krajinach sveta. Zo zakona a z Vasej odpovede som pochopil ze nebudem mat povinost sa registrovat a platit DPH i ked moje prijmy bude cez 49 790 EUR. Mozete mi prosim potvrdit ci som to spravne pochopil ?
xiastro
28.03.11,17:37
ano, je to spravne pochopene. prijmy na ucely povinnej registracie na DPH su len tie, ktore su z tuzemska. preto nie je dovod na registraciu na ucely DPH. ak by prijmy boli predmetom slovenskej DPH, potom je situacia ina. preto upozornujem na pripadnu registraciu vo svajciarsku.
Robert Psarsky
29.03.11,13:13
Pekne dakujem za vase odpovede. Velmi ste mi pomohli.