amika08
27.03.11,09:01
Chcem sa spýtať ohľadne POSTUPU pri kúpe bytu
- ked ja A kupujem byt od pana B, a aj ten pán B kupuje byt od pána C. Celé je to založené na mojom financovaní, avšak ja si ešte musím zobrat hypoúver.
Zatial mám podpísanú iba zmluvu o zmluve. Musím spísať hned aj kupno-predajnú zmluvu - v banke mi povedali, ze je to potrebné na schválenie úveru. Mala by som teraz previest 90% mojej nákupnej ceny. Kedy sa potom podáva návrh do katastra ak tu sumu prevediem a kto ju spíse??

Ďakujem za všetky rady.
Xanti
27.03.11,07:13
No teda ty si sa pustila sama do kúpy bytu?
Wau odvaha Ti rozhodne nechýba, myslím to tak, že zvyčajne ak sa kupuje byt cez realitku tak oni sa zvyknú o zmluvy a také veci postarať a aj navedú človeka čo má dalej robiť a ukážu mu postup. Zmluvu by mal spísať právnik aby mala všetky náležitosti potrebné na zavkladovanie do katastra.
A funguje to cca nejako takto ...
1. podpis kúpnopredajnej zmluvy
2. podpis úverovej zmluvy s bankou
3. podpis záložnej zmluvy .. ty a aj pán B ktorý Ti predáva byt
4. po podpise záložnej zmluvy sa dá návrh na vklad do katastra a banka tam hodí svoju plombu
5. vyplatí banka peniaze pánovi B priamo na účet

CCa taká nejaká je postupnosť, samozrejme medzi tým treba uzavrieť poistku na byt a mnoho iných vecí.
amika08
27.03.11,07:21
Ide to cez realitku, ale tam sa ja a pán B sme podpísali iba zmluva o budúcej kupnej zmluve zatial, podpisy neboli ani overené na matrike.
Bola som v banke v piatok, a na schválenie uveru potrebujú kupno-predajnú zmluvu s overenými podpismi.
Čo sa týka bodu 3 - zálozná zmluva - kto to spíse?
Xanti
27.03.11,07:22
Ide to cez realitku, ale tam sa ja a pán B sme podpísali iba zmluva o budúcej kupnej zmluve zatial, podpisy neboli ani overené na matrike.
Bola som v banke v piatok, a na schválenie uveru potrebujú kupno-predajnú zmluvu s overenými podpismi.
Čo sa týka bodu 3 - zálozná zmluva - kto to spíse?
Záložnú zmluvu vypracováva banka, podpisuješ ju ty ako kupujúci a pán B ako predávajúci. Vlastne na základe tejto záložnej zmluvy si banka dá plombu na byt a potom uvolní peniaze z tvojho úveru na účet predávajúceho B.
amika08
27.03.11,07:27
1. zajtra obe strany podpíseme kupno predajnú zmluvu, overíme podpisy na matrike
2. v banke odovzdám podklady vrátane kupno-predajnej zmluvy na schválenie uveru.
Ako dlho trvá, kým sa spíse zálozná zmluva???
Xanti
27.03.11,07:34
1. zajtra obe strany podpíseme kupno predajnú zmluvu, overíme podpisy na matrike
2. v banke odovzdám podklady vrátane kupno-predajnej zmluvy na schválenie uveru.
Ako dlho trvá, kým sa spíse zálozná zmluva???
Záložnú zmluvu spisuješ až ked máš schválený úver, a podpísanú úverovú zmluvu. Treba sa v banke informovať ako dlho to potrvá. Každá banka to má rozdielne.
A čo si ja pamätám tak cca mesiac vybavovačiek to chcelo.

mimotemy Ty ani nevieš či ti banka schváli úver? To si si ani predbežne nezisťovala v bankách či si pre nich bonitný klient? Ty na hotovo chceš požiadať? Odvaha.

Mimochodom banka ako VUB vydáva úverový certifikát, znamená už predschválenú výšku úveru do akej ťa pustí tvoj príjem a tvoja bonita.
amika08
27.03.11,07:41
Uver som si uz prezistovala, ten dostanem, nakolko si ziadam len okolo 40% z hodnoty bytu. Len ziadali odomna kupno-predajnú zmluvu, a ja mám zatial iba zmluvu o budúcej zmluve.
Xanti
27.03.11,07:46
Tak potom treba podpísať kúpno predajnú, s tým, aby si bola krytá že peniaze budú vyplatené tá zvyšná časť z úveru do cca 30 dní. Ale na to kedy by prišli peniaze na účet predávajúceho sa treba naozaj pýtať v banke. Lebo ak ty uzavrieš kúpnopredajnú zmluvu, môžu tam byť aj pokuty a ked sa niekde zdržíš pri vybavovaní tak bude potom problém, lebo sa Ti kúpa predraží o pokutu.

Takže chod do banky , pýtaj si od nich časový plán. Ako to bude prebiehať od podpisu kúpnopredajnej zmluvy na byt. A potom ten čas zahrn do kúpnej zmluvy spolu s nejakou rezervou ...
teda myslím to tak, že v banke ti povedia .. od prinesenia podpísanej overenej kúpnej zmluvy potrvá 25 pracovných dní, kým prídu peniaze na účet predávajúceho. Tak do kúpnej zmluvy v časti vyplatenie zapracuješ tento počet dní, + pridáš pár dní ako rezervu. Takže napr. v kúpnej zmluve bude, že cena sa vyplatí do 30 pracovných dní od podpisu zmluvy.

Nie som právnik ale na toto daj pozor, kvôli pokutám a možným zrušeniam zmluvy z dôvodu omeškania.
amika08
27.03.11,08:22
este podotazka - chcem sa este spýtat - budúca kupujúca uhradí predavajúce v lehote najneskôr do 30 dní od podpisu zmluvy.. počíta sa den uskutočnenia môjho prevodu alebo prijatia uz na úcet predájúceho, nakolko ide o iné banky??
Ice dive
27.03.11,08:35
este podotazka - chcem sa este spýtat - budúca kupujúca uhradí predavajúce v lehote najneskôr do 30 dní od podpisu zmluvy.. počíta sa den uskutočnenia môjho prevodu alebo prijatia uz na úcet predájúceho, nakolko ide o iné banky??
záleží od toho, čo máte v kúpnopredajnej zmluve od kedy sa ráta lehota... môže to byť 30 od zadania príkazu, aelbo 30 dní od pripísania na účet kupujúcemu...
Xanti
27.03.11,08:35
este podotazka - chcem sa este spýtat - budúca kupujúca uhradí predavajúce v lehote najneskôr do 30 dní od podpisu zmluvy.. počíta sa den uskutočnenia môjho prevodu alebo prijatia uz na úcet predájúceho, nakolko ide o iné banky??
Záleží od toho čo tvoj právnik tam napíše a s čím bude súhlasiť protistrana. Je to vec dohody.
amika08
27.03.11,08:38
ak to tam nie je konkretizované? iba je tam úhrada???
Ice dive
27.03.11,13:30
úhrada sa považuje za uhradenú ak boli prostriedky pripísané na účet príjímateľa... t.j. ak nie je presne v zmluve dohodnuté malo by to byť, tak že až keď sa pripíšu peniaza na účet predávajúcej, ja by som však s týmto nesúhlasil, aby mal niekto 30 dní moje peniaze aj moju budúcu nehnuteľnosť...