Ejo
27.03.11,09:24
Dobrý deň. Mám klienta, ktorý mi priniesol doklady na zaúčtovanie r. 2010. Má dosť došlých faktúr, ku ktorým nemá doklad o úhrade. Ale on tvrdí, že ich zaplatil, a nevie kde má o ich úhrade doklad. Čo s tými faktúrami? Dať ich do účtovníctva?
"Julietta"
27.03.11,07:29
Napíšem, ako by som to urobila ja - ak Ti tvrdí, že ich zaplatil, tak tam tie doklady daj a nech si potom zoháňa kópie dokladov o úhrade, pretože do 31.-ho to už asi nestihnete. (odporúčam však dať si to od neho písomne potvrdiť, že ste sa takto dohodli, aby v prípade, že bude mať daňovú kontrolu a tie doklady si dovtedy nezoženie, nepadlo všetko na Tvoju hlavu) :cool:
Ejo
27.03.11,08:56
Napíšem, ako by som to urobila ja - ak Ti tvrdí, že ich zaplatil, tak tam tie doklady daj a nech si potom zoháňa kópie dokladov o úhrade, pretože do 31.-ho to už asi nestihnete. (odporúčam však dať si to od neho písomne potvrdiť, že ste sa takto dohodli, aby v prípade, že bude mať daňovú kontrolu a tie doklady si dovtedy nezoženie, nepadlo všetko na Tvoju hlavu) :cool:
Ja asi radšej budem postupovať nasledovne: zapíšem tieto faktúry do knihy faktúr. Doklady si majiteľ hľadať asi nebude. Takže budú v závazkoch. Tento rok napíšem listy dodávateľom, aby mi potvrdili, že sú faktúry uhradené a aj tento rok ich vyberiem z evidencie interným dokladom /na základe potvrdenia dodávateľa/, s tým, že tieto faktúry do daňových výdavkov nepojdu, nakoľko nie je doklad o úhrade.
milenia
27.03.11,09:09
Ale tym postupom do nedanovych - ho okratis....za ucto zodpoveda on. Ja by som si to tiez dala od neho potvrdit a zauctovala ako uhradene.
Ejo
27.03.11,09:14
Ukrátim, neukrátim, aj tak mu vysoká daň nevychádza. Ale to riziko neberiem, že doklad nemám a zaúčtujem. Može si myslieť, že zaplatil, a pritom ani nie, a doklad by som nemala. A potom by prišla otázka, na základe čoho účtovníčka zaúčtovala?
Ďakujem za názory.
zuzana164
01.02.12,17:20
mam podobný problém: Nezaplatené faktury ktoré mi svietia v záväzkoch - su uhradené, neboli mi dodané prijmové doklady v aktuálnom roku (2009,2010) ale až teraz... nechcem ukrátiť podnikateľa o VOZD, ale neviem ako to mám teraz v JU zaúčtovať. Normálne to dám do pokladne s datumom 01.01.2011 alebo cez ID? a ani neviem či takýto výdavok vôbec môžem dať do VOZD, či len odpísať cez ID a ako VNOZ. vie mi niekto poradiť aj na aký zákon sa mám pozrieť ?
dakujem
ondrejvla
01.02.12,19:44
Ja by som účtovala cez ID ako VNZD, ak sú doklady o úhrade za roky v období 2009,2010, len tie úhrady, ktoré boli uhradené v tomto roku by som dala ako VNZD. Alebo najčistejší postup, podať dodatočné DP na základe podložených skutočností o úhrade.
ego.mc
01.02.12,23:19
A čo uplatniť § 17 ods. 29 ZoDP? :)
Zita5
02.02.12,06:26
mam podobný problém: Nezaplatené faktury ktoré mi svietia v záväzkoch - su uhradené, neboli mi dodané prijmové doklady v aktuálnom roku (2009,2010) ale až teraz... nechcem ukrátiť podnikateľa o VOZD, ale neviem ako to mám teraz v JU zaúčtovať. Normálne to dám do pokladne s datumom 01.01.2011 alebo cez ID? a ani neviem či takýto výdavok vôbec môžem dať do VOZD, či len odpísať cez ID a ako VNOZ. vie mi niekto poradiť aj na aký zákon sa mám pozrieť ?
dakujem

Ak ho nechcete ukrátiť, tak mu to zohladnite v dodatočnom daňovom priznaní za roky, kedy v JU ku platbe skutočne prišlo .Teda vo Vašom prípade rok 2009 a 2010.Nezabudnúť aj na účtovné výkazy- Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch (JU).
Prípadne ak budete robiť DDP, tak pozrite aj :
http://www.porada.sk/t160358-poucenie-k-dp-fo-b-2010-riadok-42-43-a.html
V jednoduchom účtovníctve účtujeme len o skutočných úhradách záväzkov(výdavkoch) .Posúdiť dopad na daň z príjmu, odvody do ZP a do SP musíte však Vy.Taktiež treba posúdiť, aké sú to výdavky, či nemajú dopad aj na Inventarizáciu skladových zásob.
Ja nie som ani za účtovanie cez ID v roku 2011, nakoľko k úhradám v tom roku neprišlo a s rokom 2011 to nemá ani nič spoločného.

Zákon o účtovníctve
§ 7
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-31-12-2010-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

(2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.

Čo sa týka JU -jednotlivé účtovné knihy - a z toho zostavený Výkaz o majetku a záväzkov prikladám zmenu Zákona o účtovníctve a upriamujem pozornosť na doplnenie § 16 o odsek 13(účinnosť od 31.12.2011).....pozrite si to v zákone, lebo sa mi to nedá okopírovať