slovacik
27.03.11,14:10
Dobry den,
dakujem vopred za pomoc.
Situacia je nasledovna: Som vlastnikom 1-izboveho bytu zhruba 1.5roka. Nemam tam trvale bydlisko. Stara mama je dlhodobo vlastnikom 3-izboveho bytu. Suhlasila s vymenou bytov. Ako to urobit a platit pritom najmenej?(poplatky notarom su irelevantne) Boli sme u notara a z moznosti : vzajomny predaj, vzajomne darovanie, vzajomna vymena notar doporucil ako najvhodnejsi z hladiska celkovych poplatkov vzajomnu vymenu.
Ja ale nie som vlastnikom svojho bytu 5 rokov ani tam nemam trvale bydlisko 2 roky. Zakony sa urcite stale menia, ale nezabudol nam nahodou povedat o dani z prijmu? Ak ano, existuje nejaka vyhodnejsia moznost?
Ach jaj:)
Este raz dakujem
truch
27.03.11,13:21
slovacik
28.03.11,16:45
Dakujem za odpoved, aj ked az tak nepomohlo:-)
Dnes sme boli znovu u notarky a opisal som jej presne nasu situaciu tak ako vo svojom predoslom poste. Opytala sa, ci tam bude nejake financne dorovnanie vzhladom na rozdiel v cenach 1-izboveho a 3-izboveho bytu. Odpovedali sme, ze nie, ide o vymenu v ramci rodiny a okrem prepisu v katastri k ziadnej financnej transakcii nedojde. Notarka povedala,ze potom sa statu neplati nic. Moc tomu neverim... Aj ked jej ako notarke chcem verit, ak mi potom danovy urad nieco napari, nemozem na nu ukazovat prstom,ze mi to poradila a zostanu mi oci pre plac:mee:. Je tu niekto mudrejsi ako ta notarka? :D
slovacik
28.03.11,17:39
tak si odpoviem sam, lebo mam nejake nove informacie:)
Ale aj tak by som velmi ocenil, ak by to mohol niekto potvrdit.
Po otravovani dalsieho erudovaneho znameho sa ukazalo, ze dan z prijmu FO pri zamene bytov sa neplati, ale len v jedinom pripade, a to ak by sa v zmluve napisalo,ze byty maju rovnaku hodnotu. Kedze ale danovy urad si nechava posielat info o pohyboch v katastri, neverim,ze by skocil na to,ze v jednom meste a na jednom sidlisku ma 1 a 3 izbovy byt rovnaku cenu, takze by mi zavaril:eek:.
Riesenim je preto dvojite darovanie. Dan z darovania je od 2004 zrusena (aj ked je tam ta pritivna klauzula o vrateni daru)
Potvrdi to niekto?
Dakujem