Ladislav L
27.03.11,16:30
Moja už nebohá mamka dostala pridelený byt od obce v roku 1978 no bola vydatá za môjho otca ktorý bol v tom čase vo výkone trestu. Otec sa tak stal spoločním nájomcom bytu zo zákona. Ešte počas jeho pobytu vo výkone trestu podala o rozvod manželstva. V roku 1990 sa otec vrátil no nežil s nami v spoločnej domácnosti, len mal vedený trvalý pobyt na našej adrese. Mamka docielila, aby s ňou spísal dohodu o užívaní bytu čo sa jej aj podarilo a na základe tejto dohody mal vypratať byt. Mám dokument ktorý dokazuje že tomu tak bolo a na základe toho dokumentu otec požiadal o byt na úrade, kde mu bolo vyhovené a zaradil sa tak medzi uchádzačov o byt. Byt mu bol pridelený po niekoľkých rokoch no on nereagoval.Podotýkam trvale opustil domácnosť no trvalý pobyt neodhlásil. Mamka bola imobilná tak ho nestihla pred smrťou odhlásiť a ja som ešte nebol plnoletý. Po smrti mojej maky v roku 2000 som požiadal o prechod nájmu na moju osobu , dokumenty a tlačivá boli v poriadku ale po 2 rokoch mi bola vrátená spať nakoľko mal môj otec uvedený trvalý pobyt na našej adrese a nemôže dojsť k prechodu nájmu. Podarilo sa mi ho na-kontaktovať no on si pobyt neodhlásil, len mi podpísal čestné prehlásenie že trvalo opustil domácnosť že má svoj bytový problém vysporiadaný,žije z družkou v jej byte a nemieni sa vrátiť. V súčastnosti som dostal zatiaľ - neoverenú úradne informáciu že zomrel. Možem z tohoto dôvodu opäť požiadať o prechod nájmu alebo už nemám nárok na uvedený byt ? Pomôžte mi prosím nerád by som prišiel o byt, keďže bývam v tom byte od narodenia len z mamkou. Ďakujem.
Mária27
27.03.11,15:02
Ak v tom byte stále bývaš a platíš nájomné, prakticky prešiel na teba nájom a nájomná zmluva je s tebou uzavretá (nemusí byť písomná). Požiadaj o oficiálne vystavenie nájomnej zmluvy.

Vo svojich tvrdeniach sa opri o argumentáciu, že otec trvalo opustil domácnosť už dávno, čím mu zo zákona zanikol nájom - ako keby zomrel (§ 708 občianskeho zákonníka). Jeho trvalý pobyt nebol riešený - ale ten má len evidenčný charakter a nezakladá právo nájmu.
Po smrti matky ako výlučnej nájomníčky prešiel na teba, ako na dieťa s ňou bývajúce, zo zákona nájom bytu (§ 706 ods. 1). Predpokladám, že prešli 3 mesiace od smrti matky, resp. prenajímateľ už dlhšie ako 3 mesiace vie, že matka zomrela a ty si tam zostal ako nástupca v nájme bytu. Teda v zmysle § 706 ods. 2 sa už prenajímateľ ani nemôže na súde domáhať, že na teba nájom neprešiel. keby sa predsa domáhla, použiješ tieto argumenty a nájom si vysúdiš. Dokazovať budeš maximálne to, že otcovi nájom dávno zanikol, aj keby to neboli prenajímateľovi ohlásili. Dôkazy máš.

§ 708
Ustanovenia § 706 ods. 1 a 2 a § 707 ods. 1 platia aj v prípade, ak nájomca opustí trvale spoločnú domácnosť.

Prechod nájmu bytu
§ 706
(1) Ak nájomca zomrie a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, stávajú sa nájomcami (spoločnými nájomcami) jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta, ktorí s ním žili v deň jeho smrti v spoločnej domácnosti a nemajú vlastný byt. Nájomcami (spoločnými nájomcami) sa stávajú aj tí, ktorí sa starali o spoločnú domácnosť zomretého nájomcu alebo na neho boli odkázaní výživou, ak s ním žili v spoločnej domácnosti aspoň tri roky pred jeho smrťou a nemajú vlastný byt.
(2) Ak sa prenajímateľ domnieva, že neboli splnené podmienky prechodu nájmu bytu podľa odseku 1, môže sa v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o nich dozvedel, najneskôr však v lehote troch rokov odo dňa smrti nájomcu, domáhať na súde, aby určil, že k prechodu nájmu bytu nedošlo.
Ladislav L
27.03.11,15:32
áno je tomu už 11 rokov od roku 2000 keď mamka zomrela čo som bol vybavovať prechod nájmu na moju osobu a oznámil som prenajímateľovi túto skutočnosť. Problém je aj vtom že všetky úhrady stále platím na mamine meno ba dokonca na 3 osoby v byte. Bývame tam len dvaja z manželkou. Mamka je po smrti už pár rokov a bytový podnik nám stále účtuje 3 osoby ako keby s nami žil v spoločnej domácnosti aj otec. Na záver chcem len úprimne poďakovať za pomoc a posielam pochvalu. Ak by sa vyskytli problémy môžem Vás požiadať o pomoc opäť ?
S pozdravom a úctou ešte raz veľmi pekne ďakujem.