emillka
27.03.11,17:58
Dobrý deň
Poprosím o radu lebo som už z toho celkom popletená
Takže s manželom prenajímame v bezpodielovom vlastníctve byt pol roka
Obaja sme zamestnancami
Spoločný príjem vrátane energii : 2200 €
Spoločný skutočný výdaj: 1220 €
Rozdelenie príjmu:
Manžel 925,95 € - oslobodený - lebo požiadal za-teľa o ročné zúčtovanie dane
Môj príjem je 1274,05€ - 925,95 €
Môj oslobod. príjem 348,10 €
Krátenie výdavkov 1220 € x (348,10/1274,05) = 333,30€
Takže príjem 348,10 €
- výdaj 333,30 €
= ZD 14,80€
Daň = 2,80 €
Nie je mi jasné akú čiastku si ja môžem uplatniť ako výdaj??
A či nie je potrebné rozdeliť výdaj aj na manžela rovnako ako príjem aj v tomto prípade ak si manžel uplatni len príjem do výšky oslobodenia,
Vopred ďakujem skúseným poraďakom za každú radu.
emillka
betka
27.03.11,17:50
§ 32
Daňové priznanie


(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.


(4) Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy

a) podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
b) z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo, 122a)
d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
e) ktoré sú od dane oslobodené.
emillka
28.03.11,04:48
§ 32
Daňové priznanie


(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.


(4) Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy

a) podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
b) z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo, 122a)
d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
e) ktoré sú od dane oslobodené.



Betka ja viem že mám povinnosť podať daňové priznanie,
ide o to či musím daňové výdavky rozdeliť percentom aj na manžela keďže si uplatňuje príjem z prenájmu iba do výšky 925,95 € čiže iba príjem ktorý je oslobodený od dane
alebo si môžem celé vydavky uplatniť na moju časť príjmu.
Betka aj tak ďakujem za reakciu.
ak niekto vie poradiť veľmi mi pomôže, totiž sú na to rozdielne názory a neviem kam sa prikloniť aby to bolo OK
vopred ďakujem.
truch
28.03.11,06:37
Betka ja viem že mám povinnosť podať daňové priznanie,
ide o to či musím daňové výdavky rozdeliť percentom aj na manžela keďže si uplatňuje príjem z prenájmu iba do výšky 925,95 € čiže iba príjem ktorý je oslobodený od dane
alebo si môžem celé vydavky uplatniť na moju časť príjmu.
Betka aj tak ďakujem za reakciu.
ak niekto vie poradiť veľmi mi pomôže, totiž sú na to rozdielne názory a neviem kam sa prikloniť aby to bolo OK
vopred ďakujem.

V súlade s § 4 ods. 8 ZDP, príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že pre daňové účely je len na rozhodnutí manželov v akom pomere budú priznávať príjmy z prenájmu nehnuteľnosti zahrňovaných do ustanovenia § 6 ods. 3 ZDP.