Laco.SK
27.03.11,18:47
Dobrý deň ...

Chcel by som sa opýtať na RZZP ...

V predchádzajúcom období (2009) mi vznikol preplatok, ktorý mi zdravotná poisťovňa nevrátila ... Oznámili mi listom, že z preplatku, ktorý znikol uhradili Daň z príjmu a zbytok použili na poistné ...

Moja otázka znie, ako to mám zúčtovať, keďže ja som poisťovni zaplatil plnú sumu, nie sumu o daň menšiu, ktorú si oni zaúčtovali ...

Možno mi odpoviete, že si tú daň uplatním v DP za rok 2010, ako preddavok, lenže tento rok mi vyšlo, že ja žiadnu daň platiť nebudem, tak teraz neviem, čo a ako ...

Možno sa to tu už riešilo, preto ma neukameňujte, že nečítam ...

Ďakujem za rady a prajem príjemný zbytok dňa.

S pozdravom
Laco.
Zoltán Kovács
27.03.11,17:20
Dobrý deň ...

Chcel by som sa opýtať na RZZP ...

V predchádzajúcom období (2009) mi vznikol preplatok, ktorý mi zdravotná poisťovňa nevrátila ... Oznámili mi listom, že z preplatku, ktorý znikol uhradili Daň z príjmu a zbytok použili na poistné ...

Moja otázka znie, ako to mám zúčtovať, keďže ja som poisťovni zaplatil plnú sumu, nie sumu o daň menšiu, ktorú si oni zaúčtovali ...

Možno mi odpoviete, že si tú daň uplatním v DP za rok 2010, ako preddavok, lenže tento rok mi vyšlo, že ja žiadnu daň platiť nebudem, tak teraz neviem, čo a ako ...

Možno sa to tu už riešilo, preto ma neukameňujte, že nečítam ...

Ďakujem za rady a prajem príjemný zbytok dňa.

S pozdravom
Laco.

Na základe listu by som zaúčtoval ako nepeňažnú operáciu nasledovne:

Preplatok brutto - príjem ovplyvňujúci základ dane, ostatné
Daň zrazená poisťovňou - preddavok na daň z príjmov fyz.osôb
Netto sumu preplatku - preddavok na poistné do ZP

Ak si okrem toho platil každý mesiac preddavky v plnej výške, tak ti znova vznikne preplatok.
Poisťovňou zrazenú daň múžeš v rámci priznania uplatniť (uvedie sa na riadok č. 99 + k priznaniu priložiť ten list od poisťovne) ako preddavok a od daňového úradu si vyžiadať späť.
Laco.SK
28.03.11,08:09
Ďakujem za odpoveď a radu ...

Ešte sa chcem opýtať, ak mám daňový základ nižší, ako je odpočet na daňovníka, tak mi daň na úhradu nevznikne. Ak napíšem ten preddavok, bude sa to považovať za daň naviac, to znamená, že by mi ju DÚ mal vrátiť ??? Je potrebné o to požiadať, alebo to spravia automaticky ... A ešte sa chcem opýtať, do akej sumy to nevracajú ... Niekedy to bolo tuším 100Sk ...

Ďakujem.

S pozdravom
Laco.
dobrava
31.03.11,07:44
Prosím, akú sumu uvediem v RZZP B na riadku 66, keď v riadku 65 mám preplatok - 38,50 EUR?
A ešte: Aký minimálny základ uvádzam v VI. oddieli, tab. 42? Ďakujem za ochotu.
zamestnanec
01.04.11,07:28
Mozte mi pls poradit?. V rocnom zuctovani zdravotnych odvodov za rok 2010 vysiel vysoky nedoplatok. Je mozne si ho uplatnit v danovom priznani za rok 2010 ako polozku znizujucu zaklad dane ? Alebo sa to bude dat az v roku 2012 za rok 2011?

poznamka: Jedna s o FO a zavisle prijmy. Rocne zuctovanie zdr. odvodov 2010 bolo podane, termin na zaplatenie je myslim jun2011. danove priznanie bolo odlozene o 2mesiace.