adams
02.01.06,12:17
Prosím Vás, mám takýto problém:
V roku 2005 sme s manželom predali byt v osobnom vlastníctve. Ale už pri sťahovaní t.j. v septembri 2004 som si zmenila trvalý pobyt. Takže v čase predaja bytu sme ani ja ani manžel v uvedenom byte už nemali trvalý pobyt. Som povinná zaplatiť z príjmu za predaj bytu daň z príjmov? Bola by som rada, keby som nemusela platiť žiadnu daň. Veď v byte som bývala aj mala trvalý pobyt viac ako 10 rokov.
Pepa
02.01.06,11:33
Pokiaľ doba medzi nadobudnutím a predajom presiahne 5 rokov - daň neplatíš /za predpokladu, že nebol využívaný na podnikanie/
§ 9 ods. b/ ZoDP - od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a/ alebo c/ a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia......
adams
02.01.06,14:41
No hej, iba že v § 9 ods. 1 písm. a) sa píše: Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom ... Čo mal tvorca zákona na mysli tým "bezprostredne pred predajom". Aká dlhá doba sa tým myslí?
Muška
02.01.06,15:06
Zaujímavá situácia :D
A nevlastnili ste ten byt 5 rokov?
Pepa
02.01.06,15:12
Prosím Vás, mám takýto problém:
V roku 2005 sme s manželom predali byt v osobnom vlastníctve. Ale už pri sťahovaní t.j. v septembri 2004 som si zmenila trvalý pobyt. Takže v čase predaja bytu sme ani ja ani manžel v uvedenom byte už nemali trvalý pobyt. Som povinná zaplatiť z príjmu za predaj bytu daň z príjmov? Bola by som rada, keby som nemusela platiť žiadnu daň. Veď v byte som bývala aj mala trvalý pobyt viac ako 10 rokov.

Muška ešte že si tu:D Naozaj o aký byt vlastne ide? Bol to družstevný alebo obecný byt odkúpený do OV? Kedy? - nie je tam 5 rokov?
adams
03.01.06,06:14
Zaujímavá situácia :D
A nevlastnili ste ten byt 5 rokov?

Ten byt sme mali v osobnom vlastnictve 5 rokov, predtým to bol obecný byt, kde sme bývali od roka 1994.
Pepa
03.01.06,07:17
Z paragrafu 9 ZoDP:

Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z*predaja bytu alebo obytného domu s*najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v*ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z*predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a*to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v*nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku,

b) z*predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a*to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z*obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z*obchodného majetku,

Zvýraznený text sa ťa týka - v tvojom prípade si nevšímaj si ods. 1 a/.

Erika
adams
03.01.06,07:42
Byt som vlastnila (v osobnom vlastníctva - LV) od r. 1999, trvalý pobyt od 01/1994 do 09/2004. Predaj bytu r. 2005. Byt nebol využívaný na podnikanie. To by boli základné info k uvedenej problematike. Poraďte, prosím. Ide termín podania priznaní. Ďakujem
adams
03.01.06,07:45
Z paragrafu 9 ZoDP:

Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z*predaja bytu alebo obytného domu s*najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v*ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z*predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a*to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v*nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku,

b) z*predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a*to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z*obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z*obchodného majetku,

Zvýraznený text sa ťa týka - v tvojom prípade si nevšímaj si ods. 1 a/.

Erika
Netýka sa to obchodného majetku?
Pepa
03.01.06,08:06
Netýka sa to obchodného majetku?
Z ods. l písm. b/ vyplýva, kedy sa vzťahuje oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti (na daňové účely je nehnuteľnosť definovaná v § 3 ods. 2 písm.a/ - podľa tohto ustanovenia sa za nehnuteľnosť považuje aj byt a nebytový priestor ....), ak nejde o príjem z predaja nehnuteľnosti posudzovaný podľa písmen a/ a c/. Podľa tohto ustanovenia sa posudzuje či ide o príjem oslobodený od dane v prípade, ak daňovník predáva nehnuteľnosť, v ktorej nemá trvalý pobyt, resp. má trvalý pobyt kratšie ako dva roky ....................... alebo predáva nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku.
Muška
03.01.06,10:36
Byt som vlastnila (v osobnom vlastníctva - LV) od r. 1999, trvalý pobyt od 01/1994 do 09/2004. Predaj bytu r. 2005. Byt nebol využívaný na podnikanie. To by boli základné info k uvedenej problematike. Poraďte, prosím. Ide termín podania priznaní. Ďakujem

Uvedený predaj je oslobodený od dane z príjmu FO...nakoľko je splnená už podmienka vlastníctva - 5 rokov.
adams
03.01.06,11:51
Dúfam, že je to tak ako tuna píšete. Ďakujem vám všetkým.
Erika-ežka
04.01.06,08:05
Náhodou som tiež potrebovala niečo zistiť pre kamošku (predávala byt, v ktorom nemala trvalý pobyt, ale ho vlastnila 5 a pol roka).
Podľa mňa a asi aj podľa toho par. 9 ods. 1 písm. a) - je to aj v komentári - "Nusí byť splnená minimálna doba vlastníctva, dĺžka trvalého pobytu a účel využívania. V tomto ustanovení je podmienka dvoch rokov vlastníctva splnená aj vtedy, ak predávajúci preukáže, že návrh na povolenie vkladu do katastra nehnuteľností je starší ako dva roky. Na účely oslobodenia príjmu musí byť s ú č a s n e splnená aj ďalšia ustanovená podmienka, a to je doba trvalého pobytu 2 rokov bezprostredne pred predajom. Podľa tohto ustanovenia sa posudzuje splnenie podmienok len u predávajúceho, ktorý
s ú č a s n e v týchto nehnuteľnostiach mal aj trvalý pobyt, pričom musia byť splnené obidve podmienky."
Takže podľa mňa by sa to malo dať do daň. priznania - samozrejme len rozdiel medzi predajom - kúpou - náklady (napr. prerábanie bytu) - ale musia byť doklady.
Aspoň toľko.
Erika


OPRAVUJEM: Ak neplatí oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písmeno a) t.z. podmienka najmenej dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený od dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP.
Ospravedlňujem sa. :(
Pepa
04.01.06,08:32
Náhodou som tiež potrebovala niečo zistiť pre kamošku (predávala byt, v ktorom nemala trvalý pobyt, ale ho vlastnila 5 a pol roka).
Podľa mňa a asi aj podľa toho par. 9 ods. 1 písm. a) - je to aj v komentári - "Nusí byť splnená minimálna doba vlastníctva, dĺžka trvalého pobytu a účel využívania. V tomto ustanovení je podmienka dvoch rokov vlastníctva splnená aj vtedy, ak predávajúci preukáže, že návrh na povolenie vkladu do katastra nehnuteľností je starší ako dva roky. Na účely oslobodenia príjmu musí byť s ú č a s n e splnená aj ďalšia ustanovená podmienka, a to je doba trvalého pobytu 2 rokov bezprostredne pred predajom. Podľa tohto ustanovenia sa posudzuje splnenie podmienok len u predávajúceho, ktorý
s ú č a s n e v týchto nehnuteľnostiach mal aj trvalý pobyt, pričom musia byť splnené obidve podmienky."Takže podľa mňa by sa to malo dať do daň. priznania - samozrejme len rozdiel medzi predajom - kúpou - náklady (napr. prerábanie bytu) - ale musia byť doklady.
Aspoň toľko.
Erika
No nechcem byť hnusná:eek:
To, že musia byť splnené súčasne podmienky vlastníctva aj trvalého pobytu - už neplatí. Ostal len trvalý pobyt bezprostredne pred predajom.
A ďalej - zadávateľky otázky sa netýka § 9 ods. 1 písm a/ ale písm. b/ - veď vlastnili byt min. 5 rokov!!!!!!!
Barbara
04.01.06,08:47
Takže podľa mňa by sa to malo dať do daň. priznania - samozrejme len rozdiel medzi predajom - kúpou - náklady (napr. prerábanie bytu) - ale musia byť doklady.
Aspoň toľko.
Erika[/QUOTE]

to ako mám prosím Ťa chápať, tak že keď ja som sa rozviedla v máji roku 2002 a byt sme predali v 11/2002 / OV. od 1998/ a ja som si kúpila v 12/2002 byt--- mala som platiť daň len zo sumy medzi predajom a kúpou??? tak asi by som nemusela platiť nič, lebo pri kúpe som musela doložiť ešte 50000,-, ale som musela zaplatiť daň z predaja celú čiastku.
mohol by sa mi k tomu vyjadriť niekto kompetentný???,, myslím kto sa v tom vyzná

Dík
Erika-ežka
04.01.06,09:24
Ale pokiaľ viem, "pôvodca textu" písala, že byt nepoužívala na podnikanie a ods. b) je o o obchodnom majetku : "z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z o b c h o d n é h o m a j e t k u , ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, ... "Aj z komentáru som to tak pochopila, volala som aj na DÚ a tam mi to potvrdili, ale každý sa mýli ...Ak má niekto skúsenosť, alebo vie niečo o tom .... ozvite sa ...PS: Ja som písala len môj názor ...

OPRAVA: Ak nie je splnená podmienka dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený od dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP.
PS: Nechcela som zavádzať, len som nevedela ... :( :( :(
Palino
04.01.06,09:24
to ako mám prosím Ťa chápať, tak že keď ja som sa rozviedla v máji roku 2002 a byt sme predali v 11/2002 / OV. od 1998/ a ja som si kúpila v 12/2002 byt--- mala som platiť daň len zo sumy medzi predajom a kúpou??? tak asi by som nemusela platiť nič, lebo pri kúpe som musela doložiť ešte 50000,-, ale som musela zaplatiť daň z predaja celú čiastku.
mohol by sa mi k tomu vyjadriť niekto kompetentný???,, myslím kto sa v tom vyzná

Dík
Myslím si, že keď si prečítaš túto tému a pozrieš sa aj do zákona o dani z príjmov § 9 ods. 1) - Oslobodený príjem, ale znenie platné v r. 2002, tak zistíš, ako to má byť.
Ja si myslím podľa toho, čo si napísala, že si nemala asi platiť žiadnu daň. Rozumiem tomu tak, že ste predali byt, v ktorom si mala trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom a vlastnili ste ho spolu s manželom tiež min. 2 roky. Potom by platil § 9 ods. 1) písm.a) a predaj je oslobodený. Predpokladám, že ste ho nemali v obchodnom majetku?
Teraz platí tak ako uvádza Pepa.
Barbara
04.01.06,09:37
Myslím si, že keď si prečítaš túto tému a pozrieš sa aj do zákona o dani z príjmov § 9 ods. 1) - Oslobodený príjem, ale znenie platné v r. 2002, tak zistíš, ako to má byť.
Ja si myslím podľa toho, čo si napísala, že si nemala asi platiť žiadnu daň. Rozumiem tomu tak, že ste predali byt, v ktorom si mala trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom a vlastnili ste ho spolu s manželom tiež min. 2 roky. Potom by platil § 9 ods. 1) písm.a) a predaj je oslobodený. Predpokladám, že ste ho nemali v obchodnom majetku?
Teraz platí tak ako uvádza Pepa.


díky, prečítam si to, ale asi nespľnili sme podmienku- 5 rokov v OV, či v r. 2002 tá podmienka- neplatilo? keď spomínaš 2 roky, že sme vlastnili
dobre si mi rozumel. --kurčapes a teraz čo??????
mám ísť na DÚ a spraviť tam rašambo??????
no nebolo by zle, tie prachy dostať naspäť,
vedel by mi niekto poradiť ako nato??????
napísať žiadosť, alebo sťažnosť???????? na DÚ????

dík
Erika-ežka
04.01.06,09:47
Ospravedlňujem sa, už som našla, že od 1.1.2005 boli podmienky , ktoré musia byť splnené zmiernené. Nechcela som nikoho mýliť, ešte raz sa ospravedlňujem.
Našla som nejakú novelizáciu, že je tam len podmienka trvalého pobytu najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Už nie je podstatné, ako dlho túto nehnuteľnosť vlastnil.
Našla som to v DÚPP 12/2005 a je tam aj taká tabuľka, za akých podmienok je príjem z predaja oslobodený od dane od 1.1.2005. Pôvodcu textu "adams" sa týka druh nehnuteľného majteku "byty a rodinné domy, ktoré neboli vložené do obchodného majetku" - podmienka oslobodenia: trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.

OPRAVA: A ešte k týmto skutočnostiam: Ak nie je splnená podmienka dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený od dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP.

PARDÓN! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Pepa
04.01.06,09:55
Ospravedlňujem sa, už som našla, že od 1.1.2005 boli podmienky , ktoré musia byť splnené zmiernené. Nechcela som nikoho mýliť, ešte raz sa ospravedlňujem.
Našla som nejakú novelizáciu, že je tam len podmienka trvalého pobytu najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Už nie je podstatné, ako dlho túto nehnuteľnosť vlastnil.
Našla som to v DÚPP 12/2005 a je tam aj taká tabuľka, za akých podmienok je príjem z predaja oslobodený od dane od 1.1.2005. Pôvodcu textu "adams" sa týka druh nehnuteľného majteku "byty a rodinné domy, ktoré neboli vložené do obchodného majetku" - podmienka oslobodenia: trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Erika, túto podmienku zadávateľka otázky NESPLNILA.
Splnili podmienku § 9 ods. l písm. b) zákona o dani z príjmov, pretože doba medzi nadobudnutím a predajom presiahla päť rokov!!!!!!!
Pepa
04.01.06,09:58
Ale pokiaľ viem, "pôvodca textu" písala, že byt nepoužívala na podnikanie a ods. b) je o o obchodnom majetku : "z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z o b c h o d n é h o m a j e t k u , ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, ... "Aj z komentáru som to tak pochopila, volala som aj na DÚ a tam mi to potvrdili, ale každý sa mýli ...Ak má niekto skúsenosť, alebo vie niečo o tom .... ozvite sa ...PS: Ja som písala len môj názor ...

Netýka sa to len obchodného majetku!!!
A končím prispievaním do tejto témy. Nebudem sa rozčuľovať.
Pekný deň:)
Pepa
04.01.06,10:02
díky, prečítam si to, ale asi nespľnili sme podmienku- 5 rokov v OV, či v r. 2002 tá podmienka- neplatilo? keď spomínaš 2 roky, že sme vlastnili
dobre si mi rozumel. --kurčapes a teraz čo??????
mám ísť na DÚ a spraviť tam rašambo??????
no nebolo by zle, tie prachy dostať naspäť,
vedel by mi niekto poradiť ako nato??????
napísať žiadosť, alebo sťažnosť???????? na DÚ????

dík
A prečo sa chceš sťažovať? Veď ty si podala DP a daň zaplatila - DU ťa k tomu nenútil. DU neskúma či si mala alebo nemala podať DP - jedine pri kontrole.
Môžeš jedine požiadať - ale je tam nejaká lehota /boli to 3 roky - teraz neviem/.
Palino
04.01.06,10:08
díky, prečítam si to, ale asi nespľnili sme podmienku- 5 rokov v OV, či v r. 2002 tá podmienka- neplatilo? keď spomínaš 2 roky, že sme vlastnili
dobre si mi rozumel. --kurčapes a teraz čo??????
mám ísť na DÚ a spraviť tam rašambo??????
no nebolo by zle, tie prachy dostať naspäť,
vedel by mi niekto poradiť ako nato??????
napísať žiadosť, alebo sťažnosť???????? na DÚ????

dík
Uff! až teraz som si uvedomil, že v r. 2002 sa jedná ešte o zákon č. 366/1999 ale aj tam bol predaj bytu, keď si ho vlastnia a mala si tam trvalý pobyt najmenej dva roky pred predajom od dane oslobodený. Citujem zo zákona:
"§ 4
Oslobodenie od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma
bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak ho predávajúci
vlastnil a súčasne mal v ňom trvalý pobyt
najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred
predajom (táto podmienka sa považuje za splnenú,
ak sa občan preukáže, že návrh na povolenie vkladu
do katastra je starší ako dva roky) pričom v prípade,
ak ide o predaj takého bytu alebo domu nadobudnutého
dedením (postupným dedením) v
priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku
smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do tejto
lehoty sa započítava lehota, po ktorú bol taký byt
alebo dom vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov;
od dane nie je oslobodený príjem z predaja takéhoto
bytu alebo domu, ak o ňom daňovník
účtoval5) ako o majetku využívanom na podnikanie
alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo
na prenájom, alebo ho evidoval podľa § 9 ods. 4 ako
majetok prenajímaný, a to do piatich rokov od
skončenia tejto činnosti; ak takýto byt alebo dom
daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo
na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo ak ho
daňovník prenajímal len sčasti, pri určení tej časti
príjmu z jeho predaja, ktorá nie je oslobodená od
dane, sa vychádza z rovnakého pomeru, v akom ho
daňovník využíval na uvedené činnosti;"

Daň si asi platila na základe podaného daňového priznania? Ja by som podal dodatočné daňové priznanie, kde by som uviedol, že neplatím žiadnu daň a súčasne by som listom žiadal o vrátenie zaplatenej dane. Ale možno by bolo dobre ísť sa dohodnúť na DÚ. Určite by som im peniaze nedaroval!
Barbara
04.01.06,10:17
Uvedený predaj je oslobodený od dane z príjmu FO...nakoľko je splnená už podmienka vlastníctva - 5 rokov.


nesúhlasím s MUškou, nakoľko dotyčný/á nesplňa podmienku 2 roky trvalý pobyt v byte bezprostredne pred predajom
5 rokov - podmienka ----sa týka bytov v obch. majetku.
teraz som kukala zákon 366/1999 § 4 ods. 1 písm. a a b
Pepa
04.01.06,10:35
nesúhlasím s MUškou, nakoľko dotyčný/á nesplňa podmienku 2 roky trvalý pobyt v byte bezprostredne pred predajom
5 rokov - podmienka ----sa týka bytov v obch. majetku.
teraz som kukala zákon 366/1999 § 4 ods. 1 písm. a a b
Barbara - tak "kukni" aktuálny zákon:cool:
Tvoja odpoveď je - sa na mňa nehnevaj - zavádzajúca.
Erika-ežka
04.01.06,10:40
nesúhlasím s MUškou, nakoľko dotyčný/á nesplňa podmienku 2 roky trvalý pobyt v byte bezprostredne pred predajom
5 rokov - podmienka ----sa týka bytov v obch. majetku.
teraz som kukala zákon 366/1999 § 4 ods. 1 písm. a a b

Barbara, Pepa má pravdu, keď sa porozčuľovala, keď som prišla na koreň veci, skoro som sa úplne odhlásila z Porady.
Nemám s takýmito vecami žiadne skúsenosti a chcela som pomôcť, aj keď som to asi riadne "dokopala"
Teraz som už konečne na čistom.
V DUPP 12/2005 som konečne našla, že
"Pokiaľ sa na príjem z predaja nevzťahuje oslobodenie podľa citovaného ustanovenia, treba ešte skúmať, či nie je oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. b) ZDP. V zmysle citovaného ustanovenia je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, na ktoré sa nevzťahuje oslobodenie podľa písm. a), ak doba medzi nadobudnutím a predajom takéhoto bytu, resp. domu presiahne päť rokov. Inými slovami: ak nie je splnená podmienka dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený do dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP."

Zmiatli ma aj na DÚ - lebo mi potvrdili že ten odsek b) sa týka obchodného majetku, tak som im verila ....
Takže PARDÓN !
Barbara
04.01.06,11:02
Netýka sa to len obchodného majetku!!!
A končím prispievaním do tejto témy. Nebudem sa rozčuľovať.
Pekný deň:)

netreba sa rozčuľovať, musí byť tam splnená tá podmienka-/ 2 roky- trvaly pobyt bezprostredne pred predajom
a basta
enad
04.01.06,11:06
Barbara
04.01.06,11:07
[QUOTE=Erika-ežka]Barbara, Pepa má pravdu, keď sa porozčuľovala, keď som prišla na koreň veci, skoro som sa úplne odhlásila z Porady.
Nemám s takýmito vecami žiadne skúsenosti a chcela som pomôcť, aj keď som to asi riadne "dokopala"
Teraz som už konečne na čistom.
V DUPP 12/2005 som konečne našla, že
"Pokiaľ sa na príjem z predaja nevzťahuje oslobodenie podľa citovaného ustanovenia, treba ešte skúmať, či nie je oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. b) ZDP. V zmysle citovaného ustanovenia je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, na ktoré sa nevzťahuje oslobodenie podľa písm. a), ak doba medzi nadobudnutím a predajom takéhoto bytu, resp. domu presiahne päť rokov. Inými slovami: ak nie je splnená podmienka dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený do dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP."

to nič........... jasne............... mne sa tiež marilo niečo o tých 5 rokoch............ škoooooda, mala som počkať s tým rozvodom ešte 1 aj pol a potom by som nemusela platiť daň, lenže to by som sa asi už načisto bláznila pri ňom,
takže radšej zaplatím daň, než žiť s ožranom no pekne mi totu rimuje šak?????????,
prepáčte všetci za ten môj osobný monolog, viem je to mimo témy
Pepa
04.01.06,11:10
Barbara, možno ma bude mrzieť tento výrok, ale neodpustím si ho:
Ak tomu nerozumieš, tak sa do toho nepleť!
Barbara
04.01.06,11:16
Barbara, možno ma bude mrzieť tento výrok, ale neodpustím si ho:
Ak tomu nerozumieš, tak sa do toho nepleť!


ale môžeš mi to vysvetliť, akože ten výrok sa týka čoho?
ja som kukala zákon 366/1999 platný do 31.12.2003, možno som sa zle vyjadrovala, ale ja som sa zaoberala skôr s mojím prípadom a to sa týkalo roku 2002 ,
tak nech všetci prominú.
ospravedľňujem sa moc
a aby si mala dušu na mieste, tak som sa vôbec neurazila, lebo práveže preto chodím sem na PORADU, že keď niečomu nerozumiem, tak si to tu vyhľadám
viem že teraz aktuálne už je tam iba trvalý pobyt - 2 roky.
takže prepáč aj TY

Maj sa
a posielam Ti bodík ovšem keď budem vedieť
Erika-ežka
04.01.06,11:22
Už som všetko poopravovala, dúfam, že všetko ...
Na budúce sa tiež asi nebudem pliesť, v čom nie som si istá.
Škoda, chcela som len pomôcť a takto to dopadlo.
A ešte aj DÚ ma v tom podporil. Lepšie povedané potom som si bola istá a tak som chcela pomôcť, ale čo už. Stalo sa. Takže PARDÓN.
Pekný deň.
Pepa
04.01.06,11:30
ale môžeš mi to vysvetliť, akože ten výrok sa týka čoho?
ja som kukala zákon 366/1999 platný do 31.12.2003, možno som sa zle vyjadrovala, ale ja som sa zaoberala skôr s mojím prípadom a to sa týkalo roku 2002 ,
tak nech všetci prominú.
ospravedľňujem sa moc
a aby si mala dušu na mieste, tak som sa vôbec neurazila, lebo práveže preto chodím sem na PORADU, že keď niečomu nerozumiem, tak si to tu vyhľadám
viem že teraz aktuálne už je tam iba trvalý pobyt - 2 roky.
takže prepáč aj TY

Maj sa
a posielam Ti bodík ovšem keď budem vedieť
Áno Barbara - nejasne si sa vyjadrovala - teba zaujímal rok 2002 a my sme sa bavili o r. 2005. Tam boli podmienky dve: aj trvalý pobyt aj vlastnítvo. Ale tiež tam bolo tých 5 rokov.......
Pekný deň.
Pepa
04.01.06,13:53
Barbara, Pepa má pravdu, keď sa porozčuľovala, keď som prišla na koreň veci, skoro som sa úplne odhlásila z Porady.
Nemám s takýmito vecami žiadne skúsenosti a chcela som pomôcť, aj keď som to asi riadne "dokopala"
Takže PARDÓN !
Erika, viacerí sme sa kopli a zato sme sa z porady neodhlásili. Aj na tomto sa mnohí "učia". Je tu kopec, čo kopec už kopčisko poraďákov, ktorí sa snažia ńájsť správne riešenie pre daný problém a ono to nie je vždy úplne jednoduché. Takže hlavu hore a ideme ďalej.:) :)
anet
18.01.06,11:43
Prosim o pomoc pre jedneho mojho znameho, ja sa tomu nerozumiem.:o
Na porade som nasla dost info ale ziaden taky konkretny pripad.
V roku 2004 kupil dom za cca 800.000,-Sk
Zrekonstruoval ho na co ma doklady.
V roku 2005 ho predal za 1.000.000,- Sk a kupil si byt povedzme za 630.000,-Sk.
Viem ze prijem z nehnutelnosti nieje oslobedeny, ale co ma uviest v DP oddiel VIII. riadok 2?
Prijem bude 1.000.000 - 800.000 - naklady na rekonstrukciu?
Alebo bude prijem 1.000.000,- Sk z predaja domu
vydavok 630.000,-Sk za kupu bytu + povedzme naklady (dolozene blockami) za rekonstrukciu bytu?

Poradte prosim, dakujem.
KON-EKON
18.01.06,11:51
Kúpa bytu s predajom domu nemá vôbec nič spoločné. Ak kúpil dom , to je náklad, rekonštr.domu je náklad a príjem je 1mil.Sk-predaj. Zdaní rozdiel medzi kúpou,spolu s rekonštr. a predajom. Uviedla si anet, že "zrekonštruoval ho", dom, alebo byt? Ak dom, tak náklady sú výdavkom, ale s bytom to nemá nič spoločné, ak rekonštruoval len byt, zdaní 200 tis. 19%, t.j. 38 tis. Sk zaplatí DÚ.
anet
18.01.06,12:09
Zrekonstruoval aj byt aj dom. Kedze vsak byt nema s domom nic spolocne zameriame sa na dom.
Takze zdani tych 200.000 - naklady na rekonsrukciu domu povedzme 150.000,- = 50.000
Takze riadok 2 DP bude prijem 1.000.000,- Sk
vydavok 800.000,- Sk + blocky 150.000

alebo: len prijem 50.000 ?

Este taka podotazka, rataju sa blocky v suvislosti s rekonstrukciou domu z roku 2004 + r.2005 (od datumu kedy ho kupil - do kedy ho predal)?

Dakujem:o
Muška
18.01.06,12:22
Píšeš do DP - Príjem 1 mil., výdaj 950 tis.

Bločky môžeš rátať odo dňa kúpy - do dňa predaja
anet
18.01.06,12:49
Muška velmi pekne dakujem. Vies mi prosim este povedat ktory § o tom hovori ze si moze odpocitat blocky za rekonstrukcie.

Asi mi to vobec nepali ale co ak nastane situacia ze prijem je 1 mil.
a vydaj 800.000 + dolozi blocky na 200.000 (alebo viac)?
Tym padom tam bude 0 Sk (alebo strata?)
Aky vyznam to ma potom pisat do DP?

Naviac prijem je roku 2005 a vydaj za dom bol v roku 2004.
Nedava mi to logiku uplatnovat si vydaj z r.2004 v DP r.2005.

Asi uz mam blbe otazky, vsak?
Nie vzdy vsetko ma logiku.:o
Muška
18.01.06,12:51
Na nule môže byť, ale na stratu sa neprihliada.
Muška
18.01.06,12:58
§ 8
Ostatné príjmy


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností......
....

(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.........

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom:

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
anet
18.01.06,13:06
Muška veeeľmi pekne dakujem.:)

Inak som riadne bl.. cumim na to (zakon mam pred sebou) ale vobec nerozmyslam nad tym co tam pisu.:o :confused:
Muška
18.01.06,13:20
Anet , len nezabudni, že tie výdavky musia byť PREUKAZATEĽNÉ.

Lebo mala som klienta, ktorý na KZ mal sumu 500 tis., ale v skutočnosti vyplatil 1 mil.. - no a pri predaji mal problém lebo jeho nákup bol podľa papierov iba 500 tis. a odo mňa chcel , aby som mu do výdavkov dala 1 mil. :D
Darina N
23.03.06,13:01
ale keby si mala doklad napr.znalecký posudok na sumu milion musia uznať milion
Darina N
23.03.06,13:10
Ešte ma napadla jedna otázka.Nepodnikali ste ani jeden z manželov a nemali ste na ŽL trvalé bydlisko ako miesto podnikania?
Dema
10.03.08,14:29
Prosím poraďte - v roku 2007 som kúpila byt za 2.5 mil. a v tom istom roku predala za 2.3 mil. v DP mi vychádza strata 200.000,- nie som SZČO a mám len príjem zo závislej činnosti. Chcem sa spýtať či v DP mám zadať výdavky 2.5 mil. alebo 2.3 mil. Či môže byť v DP 0 alebo -200.000,-.

Ďakujem
Johanka
10.03.08,15:18
Zákon o dani z príjmov §8
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

... ako výdavok uvedieš 2.3 mil.
Zoltán Kovács
10.03.08,15:21
ale keby si mala doklad napr.znalecký posudok na sumu milion musia uznať milion

A to prečo? Ak máš kúpnu zmluvu, tak nákladom je tá kúpna cena, a nie odhad znalca.
cathyc
26.03.08,13:44
Ahoj poraďáci...vedel by mi niekto poradiť? Jeden zamestnanec v roku 2007 predal chatu za 100.000.- Sk. Okrem toho mal ešte príjmy zo závislej činnosti a vyplatený podiel z Jednoty ako vrátenie pôžičky pôžičky. Ja viem, že ako zamestnávateľ sa tým nemusím zaoberať, ale prosil ma o radu a zaujíma to samozrejme aj mňa. Nehnutelnosť vlastnil viac ako 5 rokov. Myslím si, že je to oslobodené od dane, ale vraj to daňovým priznaním má prebehnúť. Prosím pomôžte....
cathyc
27.03.08,17:46
Prosím...nikto mi neporadi?
Muška
27.03.08,20:38
Ahoj poraďáci...vedel by mi niekto poradiť? Jeden zamestnanec v roku 2007 predal chatu za 100.000.- Sk. Okrem toho mal ešte príjmy zo závislej činnosti a vyplatený podiel z Jednoty ako vrátenie pôžičky pôžičky. Ja viem, že ako zamestnávateľ sa tým nemusím zaoberať, ale prosil ma o radu a zaujíma to samozrejme aj mňa. Nehnutelnosť vlastnil viac ako 5 rokov. Myslím si, že je to oslobodené od dane, ale vraj to daňovým priznaním má prebehnúť. Prosím pomôžte....
nie.....oslobodené príjmy sa neuvádzajú v DP
cathyc
28.03.08,07:00
Ďakujem Muška...toto bola info z DU, podľa všetkého ani oni nevedia všetko. Ešte by som potrebovala vedieť čo s tou vrátenou pôžičkou. Logika mi dáva, že by to tam tiež nemalo ísť a okrem toho je to suma okolo 12000,. Sk. Len ma zaráža to, že aká vrátená pôžička, Jednota si od ľudí nepožičiava peniaze, skôr je to podiel a dali tomu len taký honosný prívlastok. Ďakujem všetkým ktorí si aj napriek ohromnému časovému stresu dokážu nájsť trošku času aj na pomoc iným.