misstka
27.03.11,21:17
mám zlomené časti predných zubov, ide o zuby ktoré sú vedľa seba, takže to vyzerá ako by mi tam chýbal jeden zub.
chcela by som vedieť ako by sa to dalo najlacnejšie opraviť, čítala som o korunkách, mostíkoch, ale tie vychádzajú dosť draho, ale počula som aj o nejakej hmote, ktorou sa to vyplní, pravdepodobne niečo ako plomba, takže by som chcela vedieť, či aj s týmto má niekto skúsenosť, že koľko to asi stojí a o akú hmotu ide?
Braňo
27.03.11,19:35
Zrejme fotokompozit-korunku, avšak to musí posúdiť zubný lekár. Ťažko to vyriešiš tu na porade. Šetriť ale na predných zuboch sa mi nezdá rozumné. :rolleyes:
misstka
27.03.11,20:31
Zrejme fotokompozit-korunku, avšak to musí posúdiť zubný lekár. Ťažko to vyriešiš tu na porade. Šetriť ale na predných zuboch sa mi nezdá rozumné. :rolleyes:

no ide hlavne o to, že peňazí teraz veľa nemám a chcem to nejako vyriešiť aspoň na kratšie obdobie, tie dva nalomené zuby sú aj trochu krivé a dosť veľké, takže si myslím že z dlhodobého hľadiska bude najlepšie ich úplne vytrhnúť, lebo aj tak je veľká pravdepodobnosť že hoci by som si teraz dala napríklad drahú výplň, tak časom sa mi aj tak pokazia.

takže teraz by som to potrebovala čo najlacnejšie vyplniť a časom by som to riešila napríklad ich vytrhnutím a mostíkom.
lujza.j
27.03.11,20:36
Zlomený zub
Autor: (MikSa), redakcia

Prišlo vaše dieťa o mliečny zub? Viete, čo treba v takom prípade robiť? Pravidlo č. 1: Urobte všetko preto, aby ste zub (samozrejme i dieťa) zachránili. Konajte rýchlo a pohotovo.
Pády u malých detí sú na dennom poriadku, častou príčinou pádu je najmä zakopnutie a následne, ako sa ľudovo hovorí, pád „na hubu“ – oficiálne na čeľusť resp. sánku. Takéto pády majú často za následok zlomenie alebo vybitie mliečneho zuba.
Strata zuba však nie je maličkosť, lebo aj ten najmenší voľný priestor v čeľusti môže narušiť správnu pozíciu v usporiadaní zubov, predovšetkým pri prerezávaní zubov trvalých. V každom prípade zaveďte dieťa čo najrýchlejšie k zubárovi (- chirurgovi), aby zachránil jeho zubný kapitál.
Mliečne zuby totiž vytvárajú miesto pre trvalé zuby a od nich závisí aj ich umiestnenie. Ak niekde mliečny zub predčasne chýba, zuby začnú rásť krivo a posúvať sa tak, aby vyplnili medzeru. Následne vznikne problém „kam“ s trvalým zubom. V tom prípade vie pomôcť len ortodontická liečba.
Zub sa môže prasknúť, vylomiť, zlomiť na viacero kúskov alebo obnažiť. Ak došlo k porušeniu nervu, zub sa začne postupne zakaľovať a šednúť. Avšak aj takéto mliečne zuby, hoci odumreté, majú ostať na svojom mieste, kým ich „nevymení“ trvalý zub okolo 6-7 rokov.
Ak vaše dieťa stratilo zub, vezmite ho ihneď k zubárovi. Vypadnutý zub uschovajte v čistej nádobke, napr. vo fľaštičke, s mliekom, s jeho slinami resp. s vodou. Je veľmi dôležité zub zachrániť, pretože zub sa musí „reimplantovať“ do 20 minút. Ak je dieťa staršie, je najlepšie, ak si vypadnutý zub ponechá v ústach (najvhodnejšie prostredie) až do chvíle, kým nepríde k zubárovi. Samozrejme, musí dávať pozor, aby ho neprehltlo, preto ho môžete zabaliť aj do gázy, a až potom ho dať dieťaťu do úst.
Ak sa zlomila len nejaká časť zuba, tiež sa ju snažte uchovať, dnes už existuje viacero spôsobov ako ju „prilepiť.“ Dôležité je ubezpečiť sa aj o integrite a neporušení susedných zubov.
BXLmiami
28.03.11,04:57
Porad sa so zubárom a povedz mu presne toto,čo si napísala,možno nájde východisko.Ale osobne by som doporučovala výlučne porcelán,každé iné riešenie ťa v konečnom dôsledku vyjde 2-3x drahšie.Nie teraz,ale celkove.
Bionda
28.03.11,14:51
... tak ako Braňo napísal, ten fotokompozit je dobrý - moja staršia dcéra si v 11tich vďaka synovcovi čiastočne vytĺkla jednotky obe a dnes v 18 tich nikto nevie, že polovice zubov má spravené...
.. ale určite dobrý
stomatolog nájde najvhodnejšie riešenie!