Myška
25.08.04,07:18
Potrebovala by som poradit ohladom uzatvorenia prac. pomeru so zamestnancom. Sme s.r.o. a chceli by sme zamestnat pracovnika na asistentske prace. Cista mzda pracovnika by bola 6.000,-Sk. Moja otazka sa tyka toho, co by bolo pre firmu vyhodnejsie z hladiska odvodov a pod. - prijat zamestnanca na trvaly prac. pomer, skrateny prac. pomer (polovicny uvazok) alebo dohodu o vykonani prace (ale islo by o dlhsie cas.obdobie ako 300 hod za rok) a ake povinnosti nam z toho vyplivaju. Dakujem za kazdu odpoved
elenka
25.08.04,06:43
Ak chcete dodržať dohodnutú výšku mzdy pre zamestnanca - či už pri uzatvorení pracovného pomeru na ustanovený týždenný pracovný čas alebo na kratší pracovný čas, tak výška odvodov je rovnaká - tá závisí od dohodnutej mzdy.
Pri dohode o vykonaní práce sa musíte riadiť podľa ust. § 226 ZP - obmedzený rozsah 300 hodín ročne, vymedzenie úlohy, splatnosť dohody atď.
Pekný deň.
anita
25.08.04,09:52
Pri 6000,- Sk to musi byt kratsi pracovny cas lebo minimalna mzda pri plnom pracovnom uväzku 6080 Sk. Odvody su rovnake. Myslim tym percentualne sa rovnako odvadza napr. z 10000 Sk pri plnom prac.uväzku aj pri skratenom. Rozhodujuci je vymeriavaci zaklad.

Ak by som zamestnavala niekoho ako asistentku, no neviem, ci by mi presla dohoda o vykonani prace ... Je to opakujuca sa cinnost. A uz tymto nesplnam zakladne ustanovenie pre dohodu o vykonani prace.
Dadena
25.08.04,09:57
V každom prípade, ak sa rozhodnete uzavrieť so zamestnancom pracovný pomer, v zmysle Zákonníka práce, je to "klasický pracovný pomer" potom musí mať Váš zamestnanec minimálnu mzdu a tá je vo výške 6 080,- Sk (pri 40 hodinovom týždennom úväzku) (čiže nie 6 000,- Sk, od 01.10.2004 bude táto minimálna mzda upravená). Alebo bude mať dohodnutú hodinovú mzdu, ktorá je minimálne 35,- Sk/hod.. Potom ZP pozná ešte dohody o prácach, a to dohodu o vykonaní práce, dohodu o brigádnickej práce študenta. Kde podmienkou pri dohodách je ročne odpracovať najviac 300 hodín a sú viazané na odovzdanie určitej práce, ktoré budú špecifikované presne v uzatvorených dohodách.
bea
25.08.04,10:16
Myška hovorí o čistej mzde 6 000,--, tak to môže byť aj "klasický pracovný pomer" na tzv. plný úväzok.
Za podmienok, ktoré sú uvedené, nemôže ísť o dohodu o vykonaní práce. Pri pracovnom pomere (a je to to isté aj pri pacovnom pomere na kratší pracovný čas) musí zamestnávateľ odvádzať všetky odvody. Pri pracovnom pomere na kratší pracovný čas je rozsah pracovného času menej ako 20 hod. týždenne a je pri ňom jednoduchšie dať zamestnancovi výpoveď.
Možno by bolo možné uvažovať o príkaznej zmluve, o ktorej na tejto PORADE už bolo mnoho napísané.