Tinaho
28.03.11,07:53
Poraďáci ahojte,

prosím Vás ako účtujete v peňažnom denníku v jednoduchom účtovníctve úhradu za dobropis.
Som schaosená z ustanovenia § 23 ods. 8 Postupov účtovania. Hlavne nerozumiem druhej vete:
"Ak účtovná jednotka ku dňu, ku ktorému zostavuje účtovnú závierku, nevykazuje za účtovné obdobie žiadny príjem zahrnovaný do základu dane, o vrátený príjem upraví v peňažnom denníku výdavky podľa § 8 ods. 4 písm. a) bodu 1c.

Myslíte, že uvedené ustanovenie znamená nasledové: Vystavím fatkúru na 100 € za tovar v roku 2009, úhradu zaúčtujem do stĺpca príjem za tovar v roku 2009. V roku 2010 zistím, že čiastka fatkúry mala byť v nižšej sume a vystavím dobropis na čiastku 50 € - úhrada v roku 2010. Má sa tento dobropis zaúčtovať v zmysle horeuvedenej vety postupov účtovania medzi uzávierkové účtovné operácie do stĺpca výdavky za nákup tovaru?
Alebo to mám zaúčtovať ako príjem za tovar, ale mínusovou položkou?

Proste nie je mi jasné, kedy sa má aplikovať uvedená citácia postupov účtovania.

Prosím ozvite sa, neviem, či mám teraz prerábať úhrady dobropisov v peňažnom denníku.

Ďakujem.
Janka L
29.03.11,10:19
zaúčtuješ to mínusovou položkou na príjmy.
Mínusom na výdavky to ide iba vtedy, ak by si v roku 2010 nemala žiadny príjem, tj. nemala by si aký príjem znížiť o sumu 50 €.
Tinaho
30.03.11,21:37
Ďakujem pekne za vyjadrenie :)
marijko
01.04.11,09:56
Mam mozno podobnu otazku.
Klient mi dnes uhradil (podla jeho slov) duplicitnu platbu za sluzby. Telefonicky ma informoval ze mi posle listom ziadost o vratenie duplicitnej platby. Ako zauctujem duplicitnu prijatu a aj odchadzajucu platbu (ked mu ju poslem spat)? Mam aj ja vyrabat nejaky doklad alebo staci zauctovat tuto platbu v denniku? Vediem JU, neplatim DPH. Tie duplicitne platby budu zdanitelne alebo nezdanitelne prijmy/vydaje?
Asi by som to dal do ostatných nezdanitelnych prijmov a do ostatnych vydajov neovplyvnujucioch zaklad dane. K vypisu z uctu prilozim doklad od klienta v ktorom pozaduje vratenie platby.
Katarina
01.04.11,10:11
Duplicitný príjem PNZD, vrátenie VNZD. K výpisu môžete priložiť doklad od klienta.