putzig
28.03.11,07:53
Zdravim vsetkych poradakov. Neviem, ci tu uz bola riesena podobna problematika, ale mne sa podobne prispevky nepodarilo najst. Vopred sa ospravedlnujem, ak sa predsi len podobna tema niekde riesila.
Takze k problemu:
Zacali nam zateplovat nas bytovy dom. Cely proces od prijatia ponuky, bratia uveru az po samotne prace je maximalne neprehladny a netransparentny. Sice sa konala riadna schodza, na ktorej sa mali prebrat vsetky podrobností, ale napokon to skoncilo len tym, ze treba brat uver a suhlasit s tym a s tym... samozrejme ludia pod vplyvom dezinfromacii suhlasili. Ibaze teraz, ked sa zacalo s pracami, sa zistilo, ze sa zacali robit aj take cinnosti, ktore neboli na porade vobec preberane. Plus ani sa nevie ako a preco sa vobec vybral ten ktory dodavatel, ani kolko sa presne bude platit, ake prace sa maju vykonat a preco atd. Ked sa ludia pokusali skontaktovat resp stretnut s domovym dovernikom (ktory to vsetko akoze vybavoval), tak to nie je mozne, pretoze sa zatajuje, resp. ked sa to aj podarilo tak sa proste k tomu nevyjdruje a mlci.
Moja otazke je, ci je domovy dovernik ako zastupca obyvatelov bytoveho domu povinny zverejnit vsetky zmluvy a podklady (kalkulacie, faktury, rozpis prac...) suvisiace so zateplenim? Z akeho zakona mu tato povinnost vyplyva?
Dakujem
sito
28.03.11,07:14
Je to zákon 182/1993. Je hore, prvý prišpendlený.

Najprv si zistí, či máte v dome SVB, alebo správcu domu.

Ak SVB, tak si preštuduj § 7 až § 7d. Ak správcu, tak § 8 až § 8b.

Z § 11 ti vyplýva právo vedieť, vidieť všetky veci, ktoré sa v dome udejú. Ak ti ich niekto odmietne predložiť, môžeš sa domáhať na súde, aby ti boli predložené skutočné informácie o tom, čo sa v dome robí a za koľko.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
verkaz
28.03.11,08:01
Ak máte založené spoločenstvo vlastníkov bytov, tak je zodpovedný predseda spoločenstva. Ak máte správcu, tak zodpovedá správca.
Všetko to, čo ste na schôdzi odsúhlasili má byť zapísané v zápisnici a prijaté uznesenie.
Tieto musia byť k nahliadnutiu každému vlastníkovi bytu. Na základe tohoto bol poskytnutý úver a musela byť doložená aj prezenčná listina zo schôdze.
Na práce malo byť výberové konanie, na ktorom ste sa mohli zúčastniť alebo boli na schôdzi na toto poverení niektorí vlastníci bytov.
Cena prác mala byť tak isto prejednaná na výberovom konaní. O výsledku výberového konania mali byť vlastníci oboznámení. Všetko však záleží aj od toho aký je v bytovke záujem vlastníkov o dianie a nie, že sa spamätajú len keď sa už niečo robí.
Napíš viac o tom, akú máte správu bytov a či sa jedná o byty vo vlastníctve alebo o družstevné.
putzig
28.03.11,08:21
Dakujem za informacie.
Jedna sa o byvale druzstevne byty a pokial sa nemylim ostalo nadalej spravcom domu prave Bytove druzstvo (na schodzaj je vzdy pritomny jeho predseda), ale vraj celu zalezitost riesil prave domovy dovernik a celu kasu resp uctovnictvo a s tym spojenu agendu vedie jeho manzelka ( ma uctovnicku firmu). Ono to cele vyzera tak, ze sa tito ludia spolocne dohodli a v podstate na kazdej schodzi ohladom zateplovania zavadzali ostatnych obyvatelov domu. Pretoze ako som uz uviedol teito zmeny a prace neboli na schodzach vobec spominane. Zial je to samozrejme chyba vlastnikov a najomnikov, pretoze si mali pytat co najviac informacii, co ale neurobili. Nebol som zial ani na jednej z tychto schodz, nakolko tam uz nebyvam, ale byva tam moja matka. V podstate chcem aspon vediet, ze ked uz maju ludia platit, tak za co a presne kolko. Vychadzam z toho, ze ked dovernik na viacnasobne naliehanie ludi nechcel resp ani nevedel poskytnut ziadne konketne informacie a toboz nejake podklady, ze asi bude na celej tejto zalezitost nieco nekale...
sito
28.03.11,08:33
Teraz kto je vlastník bytu, matka? Ak áno, môžeš konať v jej mene len na základe splnomocnenia, úradne overeného.

Ak je podozrenie zdôvodnené a nie je ochotný, správca, ani zástupca vlastníkov, môžu ľudia, vlastníci podať trestné oznámenie na políciu, prešetrí.

§ 8a, odsek 5

(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.
putzig
28.03.11,08:53
Ano vlastnikom je matka. Viem, ze ak by som chcel konat v jej mene potrebujem splnomocnenie. Mne islo, ale hlavne o to, ako sa dostat k tym informaciam plus podkladom, kedze sa domovy dovernik zatajuje atd. Mal som v plane napisat nieco ako peticiu resp. vyzvu, aby predlozil vsetky dokumenty a pod., ktoru by podpisali vlastnici bytov a ktory by mu bola dorucena bud osobne, alebo do sachranky resp. vyvesena na nastenke, aby sa nezatajoval... A samozrejme to nechcem napisat hala-bala a konat nepremyslene a chcel som vediet, ze ci existuje zakonom podlozena povinnost tieto informacie zverejnit. A teda ktory zakon o tom pojednava. Problem je aj v tom, ze ludia tohto domu ani presne nevedia co vlastne doteraz podpisovali. A ako som uz uviedol, informacie podane na schodzi vraj neobsahovali nic o tom co sa momentalne v dome deje. Preto som chcel, aby boli zverejnene vsetky podklady. Moj nazor je, ze ked je vsetko transparentne, nemal by mat dovernik ziadny dovod na skryvanie sa a zavadzanie. Co ale zial robi.
sito
28.03.11,08:58
Halli
28.03.11,20:00
Ano vlastnikom je matka. Viem, ze ak by som chcel konat v jej mene potrebujem splnomocnenie. Mne islo, ale hlavne o to, ako sa dostat k tym informaciam plus podkladom, kedze sa domovy dovernik zatajuje atd. Mal som v plane napisat nieco ako peticiu resp. vyzvu, aby predlozil vsetky dokumenty a pod., ktoru by podpisali vlastnici bytov a ktory by mu bola dorucena bud osobne, alebo do sachranky resp. vyvesena na nastenke, aby sa nezatajoval... A samozrejme to nechcem napisat hala-bala a konat nepremyslene a chcel som vediet, ze ci existuje zakonom podlozena povinnost tieto informacie zverejnit. A teda ktory zakon o tom pojednava. Problem je aj v tom, ze ludia tohto domu ani presne nevedia co vlastne doteraz podpisovali. A ako som uz uviedol, informacie podane na schodzi vraj neobsahovali nic o tom co sa momentalne v dome deje. Preto som chcel, aby boli zverejnene vsetky podklady. Moj nazor je, ze ked je vsetko transparentne, nemal by mat dovernik ziadny dovod na skryvanie sa a zavadzanie. Co ale zial robi.

Tažko radiť niekomu, ak

1/ nie je vlastnikom bytu
2/ nezúčastnil sa schôdzach na základe overeného splnomocnenia
3/ domnieva sa kto je správca domu
4/ nemože mať overené informácie

týmto samozrejme neznižujem vážnosť situácie a tvoju ochotu riešiť veci bohužiaľ, zrejme neskoro...
ani ja by som Ti nedala informácie, pretože podliehajú ochrane osobných údajov a ty nemáš /zatiaľ/ žiadne právo to požadovať ani spisovať petíciu...

Preto , nebudem ani radiť, lebo si myslím, že riešenie neoverenej situácie narobí viacej zla, ako dobra...;)
sito
28.03.11,20:50
Ľudia sú z mäsa a kostí.

Sem - tam im je treba aj žalúdok vypláchnuť! Od radosti.

Niekedy im niekto aj mozgy vymýva!

Ak treba?

Treba?

Načo im potom je?

Vymytý!

Nemajú ho v riti?
Jozef Štora
31.03.11,16:24
Je to zákon 182/1993. Je hore, prvý prišpendlený.

Najprv si zistí, či máte v dome SVB, alebo správcu domu.

Ak SVB, tak si preštuduj § 7 až § 7d. Ak správcu, tak § 8 až § 8b.

Z § 11 ti vyplýva právo vedieť, vidieť všetky veci, ktoré sa v dome udejú. Ak ti ich niekto odmietne predložiť, môžeš sa domáhať na súde, aby ti boli predložené skutočné informácie o tom, čo sa v dome robí a za koľko.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Presne ako uviedol sito, avsak pozor na tvrdenia o vyberovych konaniach. Zakon nic take neprikazuje, dokonca umoznuje spravcovi vybrat koho chce. Jedinym obmedzenim je, ze ak si niekoho vyberu vlastnici a oznamia to pisomne spravcovi, ten musi taky vyber respektovat. Dobry spravca si povinnost vyberovych konani spolu s vlastnikmi da ako svoju povinnost do zmluvy o sprave... pozri dobru zmluvu na contesta.sk sekcia informacie a navrh zmluvy o sprave....
kolariko
02.04.11,14:49
ahojte, určite je zbytočné sa vyjadrovať k neovereným informáciam. Pokiaľ máte podozrenie, vrelo doporučujem ich však zozbierať, príp. sa začať zaujímať. Samozrejme, možno zistíte, že všetko je v poriadku. Ja som tu niekde písala, u nás sa robila rekonštrukcia, bez zverejnenia zmlúv, práce bez odhlasovania vlastníkmi, a pod. Dôverník, ani správca nemali záujem mi ich zverejniť, ľudia z porady mi radili, že to nie je ok, tak som všetky písomnosti zozbierala a odniesla právnikovi. Už mám aj vyrozumenie. Naozaj, všetko robia podľa nejakých papierov, avšak protizákonne. Vyzerá to až na tr. stíhanie. Platí zásada, čo sito označil červenou, ZV a ani správca nie sú oprávnený rozhodovať v mene vlastníkov, a už vôbec nie nakladať s majetkom vlastníkov. Zopár perličiek z vyjadrenia právnika zo zmlvy o výkone správy a zápisníc:ZV má neobmedzené právomoci, môže rozhodovať o všetkom, výber dodávateľa v takomto prípade môže byť vybratý z databázy správcu. Správca si dal na jednej schôdzi dodatočne schváliť všetky kroky, kt. bez odhlasovania vlastníkov podnikol v súvislosti so zateplením, bez nejakej špecifikácie. V zápisniciach sú neurčité vyjadrenia týkajúce sa tvorby fondu opráv, kt. znamenajú, že tam nie je to, na čo sa vlastníci dohodli.Správca, na základe listu upovedomil vlastníkov, že zvyšuje rozpočet na rekonštrukciu. Stretli ste sa už niekto s niečím takýmto?A ako sa vlastníci v dome zachovali? Ja sa len obávam, že ZV a správca dobre vedia, že títo vlastníci, im dovolia robiť si s nimi všetko a aj im všetko prejde, lebo ľudia sú naozaj blbí.