valikag
28.03.11,08:37
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Som evidovaná na úrade práce, žiadam o príspevok na začatie podnikania. Pokiaľ začnem sama podnikať predávam v manželovej predajni potravín. Musím mať s ním uzatvorenú nejakú dohodu? Ďakujem.
veronikasad
28.03.11,06:42
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Som evidovaná na úrade práce, žiadam o príspevok na začatie podnikania. Pokiaľ začnem sama podnikať predávam v manželovej predajni potravín. Musím mať s ním uzatvorenú nejakú dohodu? Ďakujem.
Počas evidencie na UP nie si dôchodkovo poistená, Porušuješ zákon o nelegálnej práci. Manžel ťa musí prihlásiť do SP ako dohodárku (so všetkými povinnosťami voči SP a DU).
valikag
28.03.11,07:06
Aj napriek tomu, že mi nevyplaca žiadny príjem? Z akej sumy bude potom odvádzať daň?
veronikasad
28.03.11,07:08
Aj napriek tomu, že mi nevyplaca žiadny príjem? Z akej sumy bude potom odvádzať daň?
Nie si dôchodkovo poistená, nemôžeš manželovi vypomáhať bez dohody.

Ak u neho podpíšeš vyhlásenie, daň nebude žiadna. Aby ťa nevyradili z evidencie UP, tvoj príjem nesmie presiahnuť cca 136€ (v hrubom).
Za dohodára platí len úrazové a garančné poistenie (spolu 1,05%) z hrubej mzdy
valikag
28.03.11,07:33
Ďakuje....:-)
veronikasad
28.03.11,07:34
Ďakuje....:-)
Nezabudni dohodu odniesť aj na UP - pred začiatkom výkonu práce. Inak ťa vyradia z evidencie.