magdík
28.03.11,10:11
ahojte,

dostala som dokončiť účtovníctvo firmy, ktorá má v podstate len upomienky z daňového úradu a neviem s tým pohnúť, ešte som nič podobné neriešila
ako zaúčtovať: firma žiadala o vrátenie preplatku na dani z príj.PO za rok 2009 vo výške 9 349,71 EUR. DÚ vyhovel žiadosti čiastočne - vrátil
7 536,60 EUR a sumju 1 813,11 preúčoval na nezaplatený preddavok na dani z príj.PO za I. štvrťrok 2010.

2. prípad: DÚ oznámil že preúčtoval preplatok z DPH v sume 650,75 EUR /vznikol vrátením neprevzatých nadmerných odpočtov za 4.štvrťrok 2009 a za I.štvrťrok 2010/ a preúčtoval ho na úhradu nezaplateného preddavku na dani z príjmov PO za III. štvrťrok 2010, t.j. ku dňu 30.09.2010 v celkovej sume 2 396,86 EUR.

veľmi pekne ďakujem ak si niekto dá tú námahu a pomože mi s tým, pre mňa je to veľká neznáma...
ešte raz ďakujem magdík SOS
mizu24
28.03.11,08:18
Tiež sme mali kompenzáciu DPH s preddavkom na daň z pr. a riešili sme to 341020/343099 čo je DPH vzťah voči DU.
magdík
28.03.11,13:56
ďakujem pekne
JAJA11
29.03.11,05:52
Ja by som sa chcela spýtať ako platíte preddavky. :o
Kedysi sa zaokrúhľovali na stokoruny. Potom to zrušili. Dnes sa platia aj v centoch a mne sa potom horšie kontroluje či som všetko zaplatila. Chcem si preddavky zaokrúhliť (pravdaže nahor, aby ma DÚ nenaháňal). Bude v tom nejaký problém? :o
Paula
29.03.11,06:17
Ak je vytvorená analytika, nevidím problém priebežnej kontroly aj v centoch.
JAJA11
29.03.11,06:23
Ak je vytvorená analytika, nevidím problém priebežnej kontroly aj v centoch.

Ja nehovorím, že je to problém, ale ak si chcem kontrolovať zostatok na účte, tak si nepamätám, koľko to je, vždy si to musím nájsť, nahodiť do kalkulačky a potom viem, či je to správne. Takto mi stačí pohľad na zostaok na účte a okamžite viem či som zaplatila alebo nie ;)
Doteraz som to vždy robila podľa zákona, ale zdá sa mi, že to riešenie so zaokrúhľovaním preddavkov bol dobrý nápad. Aj tak nikomu nevyjde presne rovnaká daňová povinnosť v nasledujúcom roku. :o
alušik
29.03.11,06:55
Konateľka jednej z firiem, ktorú účtujem si to sama pre seba zaokrúhlila - tiež si nechcela v hlave pamätať tie centy, tak si to zaokrúhlila na celé EUR nahor. Dokonca, keď som bola na DÚ a hovorila so správkyňou dane, sama mi povedala, že prečo platí vždy všetko na cent presne (kvôli 1 EUR nedoplatku a to išlo len o preťuknutie sa pri platbe - si vyrobila problém so skorším vracaním nadmerných odpočtov na celý rok...). Správkyňa mi povedala, že keby som mala napríklad tie preddavky zaplatené ešte viac a nie len pár centov zaokrúhlenia, tak by mi to preúčtovala a je po probléme. Nemyslím si, že by to mal byť až taký problém, keď budeš platiť viac. Viem, že to nie sú potom už preddavky platené v správnej výške, ale za to, že zaplatíš viac Ti predsa nikto nijakú pokutu nevyrúbi...;)
Dokonca vidíš, v prípade tej mojej s.r.o. by to bolo k dobru veci...:cool:
Adiks
29.03.11,09:36
Ja by som sa chcela spýtať ako platíte preddavky. :o
Kedysi sa zaokrúhľovali na stokoruny. Potom to zrušili. Dnes sa platia aj v centoch a mne sa potom horšie kontroluje či som všetko zaplatila. Chcem si preddavky zaokrúhliť (pravdaže nahor, aby ma DÚ nenaháňal). Bude v tom nejaký problém? :o
Všetky druhy preddavkov, ktoré figurujú v ZDP (§ 34,35,42 a 44) sa podľa § 47 ods.2 zaokrúhľujú na eurocenty nadol, takže nie je dôvod aby ťa DÚ naháňal. Prečo štátu prispievať viac, ako je nevyhnutné ?