thor295
28.03.11,09:22
V prípade, ak chcem v lese očistiť kus potoka je potrebné niekoho osloviť, aby mi dal na to povolenie?
Chobot
28.03.11,07:26
V prípade, ak chcem v lese očistiť kus potoka je potrebné niekoho osloviť, aby mi dal na to povolenie?


Upresni, čo pod pojmom "čistenie potoka" máš na mysli. Napr. vyzbieranie odpadkov z potoka či okolia, vyklčovanie kríkov pri potoku, vyhĺbenie dna potoka, ....?
thor295
28.03.11,07:31
Prehĺbenie dna potoka a očistenie od koreňov a rastlín, aby sa potok nerozlieval po lúke..
Chobot
28.03.11,08:43
Prehĺbenie dna potoka a očistenie od koreňov a rastlín, aby sa potok nerozlieval po lúke..

Myslel som, že chceš spraviť len nejakú brigádu a vyzbierať smeti na brehu. Na takéto veci by som sa na tvojom mieste radšej spýtal na miestnom úrade na úseku životného prostredia. Nepoznám veci okolo toho, ale pochybujem, že môže ktokoľvek prísť s bagrom a prehlbovať dno potoka.
andiablo
28.03.11,11:22
tak to sa musíš ísť presne opýtať na správu povodia danej rieky. Oni ti presne určia čo môžeš a čo nemôžeš
thor295
31.03.11,09:55
tak tako pisal andiablo, pokial sa jedna o vodny tok, treba sa obratit na jeho spravcu..
v tomto pripade nastasie ide len o pritok potoka, ktory nie je uvedeny na ziadnej mape, preteka cez luku, ktora patri urbaru, tak sme si povolenie pytali u nich a nebol problem, este boli radi, ze im tu luku nebude zaplavovat.. :)
peterknazeje
31.03.11,16:59
este boli radi, ze im tu luku nebude zaplavovat.. :)
a preco chcete, aby luku, ktoru nevlastnite nezaplavovalo? zaplavy su prirodzeny proces v prirode a jednoducha a ucinna ochrana pred bleskovymi povodnami. Nestoji to nic a navyse pravidelne zaplavovanie luky prinasa vhodne prostredie pre rastliny a zivocichy, ktore sa na luke nachadzaju. Verte prosim prirode, ze tam ziju iba take organizmy, ktorym to vyhovuje. Ked im to znicite, budu si musiet najst inu luku, ktora im kazdu jar prinesie vodu.
thor295
05.04.11,11:17
pretoze ta luka je primarne urcena na kosenie a nie aby ju zaplavovalo a pocas leta ju ludia z okolia vyuzivaju na stanovanie.. to, ze sa potok, ci skor odvodnovaci kanal vylial, bola chyba spravcu, ktory sa on nestaral..
ze zaplavy su prirodzeny jav a rozlievanie vody po vacsej ploche pomaha pri povodniach suhlasim.. preto sme mocariny v hornej a spodnej casti potoka neriesili.. proste sme chceli len ochranit luku na malom useku celeho potoka.. tretina tej luky v okoli potoka je aj tak mocarista.. takze narusenim prostredia bolo, ze sa potok vylial zo svojho koryta.. keby sa jednalo o jednorazovu zaplavu, nie je problem.. ale ten potok tiekol po luke celorocne.. luka tym chatrala, namiesto travy tam rastla skodliva burina.. co sa tyka prostredia pre zivocichy, mozno vzdniklo nove pre zaby, ale zaroven vytopilo krtkov a mysi.. co jednemu pomaha, druhemu skodi.. vsetko treba s mierou.. ;)
v blizkosti prebieha tazba dreva, cez leto budu po tej luke jazdit tazke stroje a keby sme ju nechali zaplavenu, vela by z nej nezostalo.. uz teraz tam asi 10 cm hlboky pas od kolies traktora a to presiel tadial len raz.. je mozne ze z rozryteho povrchu by odplavilo urodnu zeminu a luka by bola celkom znicena..