ajty
02.01.06,14:24
Mam jednu otazku... Od 1.1.2006 som zrusil platcu DPH (zivnostnik). Faktury, ktore vystavim budu uvadzane uplne bez polozky "DPH", alebo to vo fakture moze ostat s tym, ze DPH si nebudem uctovat a do faktury uvediem, ze nie som platca DPH???
Dakujem
Jana Acsová
02.01.06,13:28
Mam jednu otazku... Od 1.1.2006 som zrusil platcu DPH (zivnostnik). Faktury, ktore vystavim budu uvadzane uplne bez polozky "DPH", alebo to vo fakture moze ostat s tym, ze DPH si nebudem uctovat a do faktury uvediem, ze nie som platca DPH???
DakujemZáleží od používaného softvéru. Spravidla sa dá v programe nastaviť, že sa jedná o neplatiteľa. Ak ste neplatiteľ, DPH na faktúrach nesmiete uvádzať (ak ju nechcete do ŠR aj odviesť) .-)
Ak vystavujete faktúry ručne, rovnako DPH neuvádzate.
Poznámka, že nie ste platiteľ DPH sa v praxi osvedčila.
liba2
02.01.06,13:28
Mam jednu otazku... Od 1.1.2006 som zrusil platcu DPH (zivnostnik). Faktury, ktore vystavim budu uvadzane uplne bez polozky "DPH", alebo to vo fakture moze ostat s tym, ze DPH si nebudem uctovat a do faktury uvediem, ze nie som platca DPH???
DakujemAk vo faktúre uvedieš sumu DPH, potom ju musíš aj odviesť Daň. úradu, aj keď už nie si platiteľom. Preto vo svojich faktúrach uvádzaj už len čiastky bez dane.
Lubica3
02.01.06,13:59
Môžem sa k tomu opýtať, dá sa dobrovoľne požiadať o zrušenie plátcu DPH, napr. že je utlmená činnosť a firma nedosahuje obraty, ktoré ju vsunuli do tejto povinnosti. Aké máte skúsenosti s reakciou DÚ?
elPi
02.01.06,14:15
Mam jednu otazku... Od 1.1.2006 som zrusil platcu DPH (zivnostnik). Faktury, ktore vystavim budu uvadzane uplne bez polozky "DPH", alebo to vo fakture moze ostat s tym, ze DPH si nebudem uctovat a do faktury uvediem, ze nie som platca DPH???

Len upozorním, že ak budeš aj začiatkom januára vystavovať faktúry za plnenia uskutočnené v decembri, musíš to vyfakturovať s DPH a vysporiadať v daňovom priznaní k DPH za 4. štvrťrok.
Bez DPH ako písali ostatní začneš fakturovať až za dodávky uskutočnené od 1.1.2006.
elPi
02.01.06,14:23
Môžem sa k tomu opýtať, dá sa dobrovoľne požiadať o zrušenie plátcu DPH, napr. že je utlmená činnosť a firma nedosahuje obraty, ktoré ju vsunuli do tejto povinnosti. Aké máte skúsenosti s reakciou DÚ?

O zrušenie môžeš požiadať podľa § 81 zákona DPH, ak sú splnené podmienky:

Zrušenie registrácie
§ 81
(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 1 500 000 Sk.

Čo sa týka reakcie DÚ - nemajú nad tým zrušením čo špekulovať. Občas urobili na posledné zdaňovacie obdobie kontrolu.

Pozor na ďalšie povinnosti platiteľa pri zrušení registrácie - najmä daňová povinnosť z majetku, zásob a pod.
Podrobnosti pozri v uvedenom paragrafe 81
slimak
03.01.06,18:54
Nerozumiem uplne §4 ods.9 zak. o DPH. Obratom sa rozumeju vynosy(prijmy) bez dane.

Ja si myslim, ze tento odsek ma vyznam len pre tie zdan. osoby, ktore chcu zrusit registraciu (§81), a pre tie po zruseni sa musia znova prihlasit a v poslednych 12 mesiecoch boli zaregistrovany.
Pre "novych" to je bezpredmetne. Ak sa mylim prosim opravte ma.

Pripajam znenie
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
evina
03.01.06,19:26
Nerozumiem uplne §4 ods.9 zak. o DPH. Obratom sa rozumeju vynosy(prijmy) bez dane.

Ja si myslim, ze tento odsek ma vyznam len pre tie zdan. osoby, ktore chcu zrusit registraciu (§81), a pre tie po zruseni sa musia znova prihlasit a v poslednych 12 mesiecoch boli zaregistrovany.
Pre "novych" to je bezpredmetne. Ak sa mylim prosim opravte ma.

Pripajam znenie
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Je to pre nových, alebo znovunových /opäť po dosiahnutí obratu , ak boli zrušení/. Povinnosť registrácie je daná v ods.1 spomínaného paragrafu 4:

1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

a v bode 9 je len presne vymedzený pojem obrat pre účely zákona o dani z pridanej hodnoty. Nech Ťa nemýli pojem"bez dane".
slimak
03.01.06,19:37
Prave ze mna myli ten pojem "bez dane".
Aky vyznam ma tento odsek pre podnikatelov, ktori este neboli nikdy registrovany pre DPH?
evina
03.01.06,20:38
Prave ze mna myli ten pojem "bez dane".
Aky vyznam ma tento odsek pre podnikatelov, ktori este neboli nikdy registrovany pre DPH?

Ten, kto nebol ešte nikdy registrovaný, resp. nie je platiteľom DPH uskutočňuje celú svoju ekonomickú činnosť bez dane - nevystavuje svoje výstupné doklady s daňou z pridanej hodnoty, to znamená sleduje svoje príjmy/výnosy v zmysle tohto tvrdenia uvedeného v paragrafe 4. Pojem "bez dane" je dôležitý aj pri určovaní zdaňovacieho obdobia platiteľa DPH paragraf 77:

1/ Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.
2/ Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
Jana Acsová
05.01.06,13:19
Pre úplnosť pripájam ešte k problematike obratu tento link:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=160820&postcount=19
Gabika75
12.01.06,15:42
Prosím Vás o odpoveď ak ste ochotní mi odpovedať.
Firma platca DPH od 1.2.2005 kedy sa stala platcom z dôvodu prekročenia obratu 1,5 mil.
V júni 2005 zakúpili užitkové auto na leasing hodnota 550 tis. Odpočet DPH si z toho auta neuplatnili. Uplatnili si len z prvej zvýšenej splátky fa, ktorú vydala leasingová spoločnosť zhruba zo 105 tis. DPH bola 16 tis.Teraz k 31.12. 2005 zrušili živnosť a daňový úrad im udelil posledné zdaň. obdobie 1.1 -31.3. 2006. Ako mám postupovať?

Podľa § 81 zák o DPH tam treba odviesť DPH zo zásob, HIM a aj toho auta? a v ktorom vlastne zdaňovacom období?
Neviem z akej zostatkovej ceny auta mám vypočítať DPH
Ďakujem za Vašu odpoveď. Gabika
evina
12.01.06,16:08
Prosím Vás o odpoveď ak ste ochotní mi odpovedať.
Firma platca DPH od 1.2.2005 kedy sa stala platcom z dôvodu prekročenia obratu 1,5 mil.
V júni 2005 zakúpili užitkové auto na leasing hodnota 550 tis. Odpočet DPH si z toho auta neuplatnili. Uplatnili si len z prvej zvýšenej splátky fa, ktorú vydala leasingová spoločnosť zhruba zo 105 tis. DPH bola 16 tis.Teraz k 31.12. 2005 zrušili živnosť a daňový úrad im udelil posledné zdaň. obdobie 1.1 -31.3. 2006. Ako mám postupovať?

Podľa § 81 zák o DPH tam treba odviesť DPH zo zásob, HIM a aj toho auta? a v ktorom vlastne zdaňovacom období?
Neviem z akej zostatkovej ceny auta mám vypočítať DPH
Ďakujem za Vašu odpoveď. Gabika

Začnem tým v čom som si istá: Paragraf 81

6/ V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

Pre Vás je posledným zdaňovacím obdobím 1. štvrťrok 2006 a vtedy ste v zmysle tohto paragrafu povinní aj daň odviesť odviesť.

Môj názor je, že by ste mali vrátiť aj časť z odpočítanej dane z prvej zvýšenej splátky /a tu som si nie ani ďalej 100 percent istá a dúfam, ž e sa vyjadria aj ostatní/. Ja by som postupovala tak, že by som si určila pomer prvej zvýšenej splátky k celkovej hodnote istiny a tým istým pomerom by som určila potom DPH zo zostatkovej ceny na konci I. štvrťroka 2006, ako sa píše vyššie v bode 6.
Jana Acsová
12.01.06,16:08
Teraz k 31.12. 2005 zrušili živnosť a daňový úrad im udelil posledné zdaň. obdobie 1.1 -31.3. 2006. Ako mám postupovať?
Podľa § 81 zák o DPH tam treba odviesť DPH zo zásob, HIM a aj toho auta? a v ktorom vlastne zdaňovacom období?
Neviem z akej zostatkovej ceny auta mám vypočítať DPH

Ako východisko:
DPH odvádzate v poslednom zdaňovacom období, t.j. DÚ vám ho určil na 1. štvrťrok 2006.
Odvádza sa daň, ktorá bola úplne alebo čiastočne odpočítaná, t.j. v prípade dodanenia leasovaného majetku neodvádzate daň z celej zostatkovej ceny, ale pomernou časťou uplatnenej DPH (vypočítate si prislúchajúce %) k evidovanej zostatkovej cene. Nemôžete viac dodaniť, ako ste uplatnili pri odpočítaní dane.
Gabika75
13.01.06,18:37
Dakujem za odpovede. G
retep
17.01.06,12:44
O zrušení registrácie hovorí § 81 zákona oDPH . Požiadať môžete vtedy aj je rok po registrácii a za posledných po sebe idúcich 12 mesiacov ste nedosiahli obrat 1 500 000 Sk. / viď § 81/.
V prípade .že v určenom PZO/*poslednom zdaňovacom období/ vznikne NO správca dane musí vykonať kontrlu NO nakoľko ináč nie je možné vrátiť uvedený NO a ukonciť registráciu./nerieši legislatíva vrátenie dane z pridanej hodnoty neplátcovi/
leka
18.01.06,08:27
chcela by som sa len uistiť. do obratu sa ráta všetko, myslím tým aj trojstranný obchod? alebo si môžem dovoliť uvažovať len tržby z predaja a príjmy z faktúr nepatriacich dotrojstranného obch.?
Gabika75
20.04.06,15:52
Ako východisko:
DPH odvádzate v poslednom zdaňovacom období, t.j. DÚ vám ho určil na 1. štvrťrok 2006.
Odvádza sa daň, ktorá bola úplne alebo čiastočne odpočítaná, t.j. v prípade dodanenia leasovaného majetku neodvádzate daň z celej zostatkovej ceny, ale pomernou časťou uplatnenej DPH (vypočítate si prislúchajúce %) k evidovanej zostatkovej cene. Nemôžete viac dodaniť, ako ste uplatnili pri odpočítaní dane.

Prosím Vás ako mám chápať vypočítať si prisluchajúce %?