karpis
02.01.06,14:40
Prosím poradte

Jedna moja známa robí Osobnú asistentku osobe ktorá je ZŤPS. Príjem za osobnú asistenciu bol za rok 2005 okolo 107 000,- môže si pri podávaní DP uplatniť 25% paušálne výdavky ?
Jozef Mihál
02.01.06,13:41
Áno (Ak náhodou je platiteľom DPH, tak nie).
karpis
02.01.06,13:42
Moja známa je fyzická osoba, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná
Jozef Mihál
02.01.06,13:43
Takže Áno.
karpis
02.01.06,13:43
Dakujem p. Mihál za rýchlu odpoveď
Jozef Mihál
02.01.06,13:48
Doplním paragrafy.

Príjem os.asistenta sa posudzuje podľa § 6 ods.2 písm. b) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 6 ods.10 si i takáto osoba môže uplatniť paušálne výdavky.
karpis
16.01.06,06:10
Prosím o informaciu či aj za rok 2004 si mohla osobna asistentka uplatniť paušálne výdavky 25%, ak áno je možné podať dodatočné DP.
kattka.c
09.02.06,11:43
pan Mihal,

chcem sa iba spytat ci prijem za asistenciu nemoze patrit pod paragraf 9 odsek 2b. Resp. aky je rozdiel medzi prispevkom za optrovanie a prijmom za osobnu asistenciu?

Dakujem
Jozef Mihál
09.02.06,13:09
V § 9 ods.2 písm.b) ZDP je medzi príjmami oslobodenými od dane uvedený aj príspevok za opatrovanie.

Príspevok na opatrovanie sa poskytuje podľa § 64a zákona 195/1998 o sociálnej pomoci.

Príspevok na osobnú asistenciu sa poskytuje podľa § 58 zákona 195/1998. Je to niečo iné a dokonca podľa zákona o sociálnej pomoci sa uvedené dva príspevky navzájom vylučujú. Nie je prípustné, aby na jednu ZŤP osobu boli poskytované oba druhy uvedených príspevkov.

Príspevok na osobnú asistenciu od dane oslobodený nie je.
Muška
09.02.06,13:16
Trošku to upresním.
Nakoľko robím DP asistentom a v nejakom poradcovi bolo, že "príspevok na osobnú asistenciu" je od dane oslobodení podľa § 9 - asistenti si to vysvetlilo po svojom.

Takže občan ťažko zdravotne postinutý dostane príspevok na osobnú asistenciu - tento príspevok je od dane oslobodený.

Ale tento občan ZŤP vyplatí príspevok asistentovi. No a vtedy asistent už tento uvedený príspevok musí zdaniť podľa § 6 odst. 2 písm. b
kattka.c
09.02.06,13:33
DAKUJEM,

uz tomu rozumiem. :)
karpis
10.02.06,05:42
Je to presne tak ako píše Muška. Osobný asistent podá DP typu B do príjmu dá príjem z asistencie a do výdavkou môže dať 25% z týcho príjmov. Osobný asistent musí byť registrovaný na DU.
kattka.c
10.02.06,08:13
Este ma napadla jedna otazka:
ak ma clovek za rok 2005 3 prijmy: - z asistencie
- zo zivnosti
- a uzatvaral poistky
Moze si z asistencie uplatnit 25% vydavky a z ostatnych prijmov skutocne vydavky?
Alebo musi bud zo vsetkych prijmov skutocne, resp 25%?

Dakujem
kattka.c
10.02.06,10:12
Prosiiim poradte
Jozef Mihál
10.02.06,10:49
Pri príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2 ZDP sa musí rozhodnúť - buď uplatňuej skutočné výdavky alebo uplatňuje paušálne výdavky a to voči úhrnu týchto príjmov.

Takže v uvedenom prípade buď na všetko skutočné výdavky alebo na všetko paušálne výdavky.
kattka.c
10.02.06,10:52
Dakujem za
matoga
06.03.06,06:16
Ahojte, to karpis - ešte keď si v dosahu. Takže, ak mám tomu dobre rozumieť fyzická osoba - zamestnaná a popri tom vykonáva osobnú asistenciu má byť registrovaná na DÚ. Kto ju na Dú má nahlásiť. Ona sama, alebo osoba o ktorú sa stará - čia je to povinnosť. A ešte 1 otázka - zmluva o tejto asistencii je prílohou k DP ?
evina
06.03.06,06:27
Ahojte, to karpis - ešte keď si v dosahu. Takže, ak mám tomu dobre rozumieť fyzická osoba - zamestnaná a popri tom vykonáva osobnú asistenciu má byť registrovaná na DÚ. Kto ju na Dú má nahlásiť. Ona sama, alebo osoba o ktorú sa stará - čia je to povinnosť. A ešte 1 otázka - zmluva o tejto asistencii je prílohou k DP ?
Ona sama sa musí registrovať. Má príjmy podľa §6 ods. 2 písm. b je posudzovaná ako SZČO. Zmluva nemusí byť prílohou DP.

http://www.porada.sk/showthread.php?p=196817#post196817
matoga
06.03.06,06:43
Vrelá vďaka.
Ešte 1 otázočka - čo bude v tomto prípade prílohou k DP potvrdzujúcou príjem z osobnej asistencie (a zároveň uplatnenie paušálnych výdavkov 25%). Dikes.
Jozef Mihál
06.03.06,06:44
Nič. Takáto osoba je povinná v zmysle § 6 ods.10 viesť evidenciu príjmov, zásob a pohľadávok, táto evidencia sa k DP neprikladá.

Zo zákona:

"§ 6 ods.10: Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."

Pozor, pre rok 2005 je výška výdavkov 25%.
matoga
06.03.06,07:53
Takže aby som to zhrnul asi takto:
Fyzická osoba, ktorá má príjem iba zo závislej činnosti (nie SZČO), si vyplní DP typu B pričom si vyplní V.oddiel p. zúčtovania dane od zamestnávateľa a v VI. oddiele uvedie príjem z osobnej asistencie v r. 6 -teda p.§6ods.2 písm.b (vrátane 25 % výdavkov) - teda prílohou v tomto prípade je iba ročné zúčtovanie dane od zamestnávateľa. A súčasne si vedie evidenciu o príjmoch v časovom slede - týkajúca sa iba príjmov z osobnej asistencie (alebo aj od zamestnávateľa ?), o zásobách a o pohľadávkach (o akých - veď sa stará o osobu ZŤP - nenakupuje a predáva tovar). Ďakujem.
evina
06.03.06,08:17
Takže aby som to zhrnul asi takto:
Fyzická osoba, ktorá má príjem iba zo závislej činnosti (nie SZČO), si vyplní DP typu B pričom si vyplní V.oddiel p. zúčtovania dane od zamestnávateľa a v VI. oddiele uvedie príjem z osobnej asistencie v r. 6 -teda p.§6ods.2 písm.b (vrátane 25 % výdavkov) - teda prílohou v tomto prípade je iba ročné zúčtovanie dane od zamestnávateľa. A súčasne si vedie evidenciu o príjmoch v časovom slede - týkajúca sa iba príjmov z osobnej asistencie (alebo aj od zamestnávateľa ?), o zásobách a o pohľadávkach (o akých - veď sa stará o osobu ZŤP - nenakupuje a predáva tovar). Ďakujem.
Upresnila by so Ťa FO má príjmy zo závislej činnosti a príjmy podľa §6 ods. 2 písm. b, preto podáva DP typu B.
oddiel V - zúčtovanie príjmov od zamestnávateľa na základe Potvrdenia o príjme..., ktoré bude príkohou DP nie ročné zúčtovanie, lebo to mu nemôžu vykonať nakoľko si podáva DP sám.
odddiel VI - uvedie príjem z osobnej asistencie a nič neprikladá. Vedie si evidenciu príjmov z osobnej asistencie /má napr. pokladničné príjmové doklady a pod./ a samozrejme ak nemá zásoby a pohľadávky tak takúto evidenciu nemá a ani nemôže mať.
MaryPe
11.03.06,12:29
Poberám starobný dôchodok, približne je to 80 000 Sk,- ročne. Popritom robím aj osobnú asistenku, a môj ročný príjem z tejto činnosti je 13 750 Sk.- Aj z takejto sumy mám odvádzať daň z príjmu, a podávať daňové priznanie?
peton
26.03.06,09:57
Info pre MaryPe
Nie, v tomto Vašom konkrétnom prípade nie je potrebné podávať daňové priznanie, nakoľko ste nepresiahli zdaniteľný príjem 43968,- Sk. :)
MaryPe
26.03.06,12:46
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
Luky753
09.12.12,10:13
Od 1.11.2012 Som osobný asistent môj ročný prijem vychádza na nejakých cca 8845eur mesačný 737eur mam už aj DIč ale neviem koľko si mam vlastne odkladať približne na tu dan neviete my niekto vyrátať aspoň orientačne lebo v tomto som lajk a už vôbec nechápem čo je to paušálna daň za pomoc Vám vopred Ďakujem.
Alina70
18.02.13,07:12
Pekný deň
poprosím niekoho kto má skúsenosti...
syn platí osobnú asistenciu spolužiačke - študentke, prosím poraďte mi, aké daňové priznanie si musí podať a v akej výške si zdaňuje tento príspevok na OA... príspevok bol vyplácaný iba od 09/2012 do konca roku.... je stanovený aj tuto limit pre nezdaniteľnú časť dane ? Ďakujem