vanilka
28.03.11,12:07
SZCO platca DPH chce prenajat reklamnu plochu od 1.4.11 do 31.12.11, fakturu chce ale vystavit a zahrnut do DPH za 1Q 2011.....v zakone som sa docitala, ze ak platba bude prijata pred dodanim sluzby, datum zdanitelneho plnenia je dnom prijatia tejto platby
to znamena, ze ak vystavim fakturu s textom prenajom reklamnej plochy od 1.4 do 31.12.11 na sumu za cele obdobie prenajmu s dnesnym datumom a zakaznik mi ju uhradi niekedy do konca marca, napr. 30.03.2011 ( co sa dohodne v zmluve) tak datum pre DPH bude taktiez 30.03.2011 a dph cele odvediem este v 1Q????
Luba
28.03.11,16:26
Áno, ak uhradí do konca marca, daň odvedieš v 1.Q. Dáš mu faktúru s dátumom vzniku daňovej povinnosti = dňu, kedy prijmeš platbu.
Neviem, ako je to dohodnuté v zmluve, ale môžeš mu napr. vystaviť ešte teraz zálohovú faktúru, na základe ktorej on uhradí a potom normálnu faktúru aj s vyčíslením DPH.
vanilka
28.03.11,16:43
cize,

1. ak vystavim fakturu pred 1.4 a platba pride tiez pred 1.4, dnom zdanitelneho plnenia bude den prijatia platby
2. a co ak ju vystavim pred 1.4 a platba bude dohodnuta po 1.4, vtedy bude aky datum zdanitelneho plnenia?
3. a ak sa aj faktura vystavi po 1.4 a platba bude prijata tiez po 1.4???

citam ten zakon ale mam z toho zmatok

prenajom reklamnej plochy je podla mna opakovane dodavana sluzba a v mojom pripade nebude sa dodavat viac ako 12 kalendarnych mesiacov, cize v par.19 bod a az d sa ma netyka...to znamena, ze sa mam riadit ods. 3? ale mne zaplati odberatel naraz celu sumu, nie po castiach....teraz ma to pletie....neviem sa z toho vymotat :((
xiastro
28.03.11,17:33
faktura sa vystavi tak, ako je dohodnute v zmluve
Luba
29.03.11,07:27
cize,

1. ak vystavim fakturu pred 1.4 a platba pride tiez pred 1.4, dnom zdanitelneho plnenia bude den prijatia platby áno
2. a co ak ju vystavim pred 1.4 a platba bude dohodnuta po 1.4, vtedy bude aky datum zdanitelneho plnenia? môžeš dať na faktúru dátum zd.plnenia (dodania) 1.4. a keď uhradí kedykoľvek po 31.3., tak to bude v poriadku
3. a ak sa aj faktura vystavi po 1.4 a platba bude prijata tiez po 1.4??? detto bod 2

citam ten zakon ale mam z toho zmatok

prenajom reklamnej plochy je podla mna opakovane dodavana sluzba a v mojom pripade nebude sa dodavat viac ako 12 kalendarnych mesiacov, cize v par.19 bod a az d sa ma netyka...to znamena, ze sa mam riadit ods. 3? ale mne zaplati odberatel naraz celu sumu, nie po castiach....teraz ma to pletie....neviem sa z toho vymotat :((

v texte
Áno, je to opakovane dodávaná služba. Záleží na tom, ako je dohodnuté v zmluve, že sa má fakturovať - mesačne? kvartálne? ročne? Ak to chcú vybaviť ročne, tak by v zmluve malo byť uvedené toto dohodnuté obdobie fakturácie.Potom vystavíš fa 1x do roka, pričom dátum dodania môže byť ľubovoľný deň daného obdobia. Samozrejme, ak by si dala dátum dodania 31.12.11 a on by zaplatil 30.4., musela by si faktúru primerane opraviť, aby si odviedla daň za 4/2011 a on by si ju mohol nárokovať. Takže najjednoduchšie je dať dátum dodania 1.4. a už kedy zaplatí, vtedy bude, to už daňovú povinnosť neovplyvní. Vznikne 1.4.