kozel01
28.03.11,12:10
Mam trvaly pracovny pomer vo firme XY, z ktoreho odvadzam ZP aj SP. Popri tom chcem podnikat. Ako zivnostnik sa neviem vyhnut odvadzaniu ZP vo vyske 14% minimalnej mzdy, a to aj v pripade, ze nebudem mat zo zivnosti ziaden prijem. Teda uvazujem o zalozeni s.r.o.

Je legalne zalozit s.r.o., ktora by nemala ziadnych zamestnancov, teda ziadne mesacne SP ani ZP by neboli odvadzan?. Bol by som len ja, ako majitel a konatel zaroven, ktory si vyplati odmenu za konatelstvo napr. raz rocne, a to len v pripade, ak by spolocnost mala nejaky zisk -> ak by mala spolocnost nejaky zisk, vyplatim si odmenu za konatelstvo vo vyske zisku a odvediem z nej 14% do ZP + 20% dane, pricom SP konatel platit nemusi a teda SP by som neodvadzal. Ak by zisk nebol ziadny, nevyplatil by som si ziadnu odmenu za konatelstvo a teda ziadne odvody by som neplatil a ani spolocnost by nic neodvadzala. Mechanizmus vyplacania odmeny konatelovi (t.j. vyplacanie raz rocne a len v pripade zisku spolocnosti) by bol zakotveny v Spolocenskej zmluve k s.r.o.

Cielom je neodvadzat odvody z podnikania v pripade, ze nebudem mat z podnikania prijmy (resp. prijmy budu mensie ako by boli odvody), nakolko ZP a SP uz odvadzam ako zamestnanec firmy XY, v ktorej ma trvaly pracovny pomer.

Dakujem,
sroservis
28.03.11,12:18
Dobrý deň,

od 1. 1. 2011 sa odvodové povinnosti dosť zmenili. Tu na porade je o tom dosť popísané (rozoberalo sa to najmä začiatkom roka).

Po založení s.r.o. si výkon funkcie konateľa pokryjete zmluvou o výkone funkcie, ktorá sa bude riadiť Obch. zák. V nej si dohodnete, že Vám za výkon funkcie neprináleži pravidelná odmena. Čas od času si však vyplatíte nepravidelnú odmenu - no a tu už platí, že odmena podlieha odvodom do SP (keďže ide nepravidelný príjem - platiť budete príspevok na dôchodkové poistenie) a ZP (+ preddavok na daň 19%). Konateľ sa v prípade vyplatenia takéhoto príjmu dostáva do pozície zamestnanca (pričom nie je dôležitý právny základ vzťahu so spoločnosťou - pracovnoprávny, obchodný a pod.).

Ak by ste si nechceli z pozície konateľa vyplácať žiadnu odmenu a zisk "vyťahovať" cez pozíciu spoločníka, podiel na zisku (vytvorenom už v tomto roku) podlieha ZP (14%).

Takže prašť alebo uhoď - odvodové zaťaženie je v podstate rovnaké, ale pri s.r.o. platíte odvody (buď iba zdravotné alebo aj časť sociálnych) dodatočne z toho, čo naozaj zarobíte (pri výplate), pri živnosti (po cca prvom roku) odvádzate odvody, aj keď aktuálne už príjem nemáte (ale aj to má svoju logiku, v podstate mesačne "doplácate" odvody za predchádzajúci rok).

Všetko dobré.