ady23
28.03.11,12:56
Dobrý deň, chcela by som si iba utvrdiť niektoré informácie, budem vďačná ak mi to niekto odklepnete, prípadne doplníte :). Som SZČO, od 1.7.2010 platím povinné odvody z VZ 406,-eur a zároveň od 8.7.2010 som sa pripoistila DNP z minima a od 10.12.2010 som sa nanovo prihlásila na DNP z VZ 720 eur. Idem na dlhodobejšiu PN a preto si to potrebujem ujasniť.

1. Od 5.4.2011 idem na PN, predpokladám, že mám nárok už aj na PN z DNP, keďže dňa 3.4.2011 uplynie 270 dní. Tá PN z DNP bude zrejme zatiaľ z minima?

2. V čase PN, neplatím od 5.4.2011 odvody do SP ako SZČO a ani z DNP až do ukončenia PN, iba alikv. poistné do 5.4.? Neviem ako je to zo zdravotným poistením, nemusím platiť počas PN ani to?

3. U lekára si dám vypísať dve PN-ky jednu ako SZČO a jednu pre DNP, potrebujem okrem toho ešte niečo pre sociálku? Čo predložím do ZP?

4. Keďže dňa 12.6.2011 uplynie 26tt od mojho nového prihlásenia a navýšenia VZ pre DNP a budem stále na PN, tak je potrebné PN ukončiť a znovu vypísať novú PN, aby som mala nárok na vyššiu dávku DNP, alebo to poisťovňa urobí automaticky, alebo je nejaký iný spôsob?
Ďakujem pekne.
Xanti
28.03.11,18:17
Dobrý deň, chcela by som si iba utvrdiť niektoré informácie, budem vďačná ak mi to niekto odklepnete, prípadne doplníte :). Som SZČO, od 1.7.2010 platím povinné odvody z VZ 406,-eur a zároveň od 8.7.2010 som sa pripoistila DNP z minima a od 10.12.2010 som sa nanovo prihlásila na DNP z VZ 720 eur. Idem na dlhodobejšiu PN a preto si to potrebujem ujasniť.

1. Od 5.4.2011 idem na PN, predpokladám, že mám nárok už aj na PN z DNP, keďže dňa 3.4.2011 uplynie 270 dní. Tá PN z DNP bude zrejme zatiaľ z minima? Ano PN z DNP bude z minima.

2. V čase PN, neplatím od 5.4.2011 odvody do SP ako SZČO a ani z DNP až do ukončenia PN, iba alikv. poistné do 5.4.? Ano presne tak. Neviem ako je to zo zdravotným poistením, nemusím platiť počas PN ani to? No to musíš počkať na rozhodnutie o poberaní PN. Toto rozhodnutie doručíš do ZP a potom už ani tam nemusíš platiť.

3. U lekára si dám vypísať dve PN-ky jednu ako SZČO a jednu pre DNP, Ano presne tak. potrebujem okrem toho ešte niečo pre sociálku? Na konci mesiaca potvrdenie o trvaní PN tiež v dvoch kusoch jedno ako SZCO a druhé ako DNP. Čo predložím do ZP? Rozhodnutie o poberaní PN.

4. Keďže dňa 12.6.2011 uplynie 26tt od mojho nového prihlásenia a navýšenia VZ pre DNP a budem stále na PN, tak je potrebné PN ukončiť a znovu vypísať novú PN, aby som mala nárok na vyššiu dávku DNP, alebo to poisťovňa urobí automaticky, alebo je nejaký iný spôsob? Iný spôsob ako zrušenie PN a nastúpenie na novú nie je.
Ďakujem pekne.odpovede v texte modrým.
MIG_6
31.03.11,12:57
dobry den, chcela by som sa spytat ako si mam vypocitat kolko mam zaplatit na DNP ak som od 10,3 na PN-ke ....to mam vydelit ciastku ktoru platim mesacne poctom dni (marec 31) a tu cast (x9)zaplatit teraz v aprili, lebo v aprili sa plati za marec?
veronikasad
31.03.11,13:22
dobry den, chcela by som sa spytat ako si mam vypocitat kolko mam zaplatit na DNP ak som od 10,3 na PN-ke ....to mam vydelit ciastku ktoru platim mesacne poctom dni (marec 31) a tu cast (x9)zaplatit teraz v aprili, lebo v aprili sa plati za marec?
v apríli platíš za marec, ale správny výpočet je cez alikv. časť vymer. základu.
Vymer. základ/31*9*4,4 (ak platíš len DNP)
MIG_6
31.03.11,14:14
v apríli platíš za marec, ale správny výpočet je cez alikv. časť vymer. základu.
Vymer. základ/31*9*4,4 (ak platíš len DNP)

ja som si tu nasla od SP list, ktory mi poslali po doruceni PN-ky a tu mam vypocitane kolko budem dostavat a totu pisu aky mam denny vymeriavaci zaklad, tak ten denny mam vynasobit 9 a este vynasobit 4,4 ?ja som to tak pochopila a vychadza mi suma ktoru platim skoro za cely mesiac
Katy a R
31.03.11,14:27
ja som si tu nasla od SP list, ktory mi poslali po doruceni PN-ky a tu mam vypocitane kolko budem dostavat a totu pisu aky mam denny vymeriavaci zaklad, tak ten denny mam delit 31 avynasobit 9 a este vynasobit 4,4 ?ja som to tak pochopila a vychadza mi suma ktoru platim skoro za cely mesiac

.. vypočítaj, ako radí Veronika.. :D prečo by si mala denný VZ deliť 31timi:confused: (a okrem toho, v rozhodnutí máš vlaňajší VZ predpokladám:confused:)
MIG_6
31.03.11,14:54
.. vypočítaj, ako radí Veronika.. :D prečo by si mala denný VZ deliť 31timi:confused: (a okrem toho, v rozhodnutí máš vlaňajší VZ predpokladám:confused:)

no mam denny vymeriavaci zaklad 36,5624 E, vynasobim ho 9 dostanem cislo329,0616 a vynasobim ho este 4,4 vyjde mi cislo 1447,87104 a ja mesacne platim 49,13 E.....tak neviem, nerozumiem tomu a to delenie31 som uz predtym vyhodila zo spravy, mi napadlo ze vsak to nie je mesacny
Katy a R
31.03.11,15:03
no mam denny vymeriavaci zaklad 36,5624 E, vynasobim ho 9 dostanem cislo329,0616 a vynasobim ho este 4,4 vyjde mi cislo 1447,87104 a ja mesacne platim 49,13 E.....tak neviem, nerozumiem tomu
tak polopatisticky .... počítaš 4,4% z toho VZ :D
Ale pre platenie poistného za marec nerieš vôbec to, čo máš v rozhodnutí (môže a nemusí sedieť VZ) ... Ale počítaj s tým VZ, ktorý si si stanovila (uviedla v RLFO) ... vyzerá, že máš maximálny ... tak alikvotnu čiastku za marec a z nej 4,4% si hádam vieš vypočítať.:confused:;) bajočko to bude 15 evri. nič sa nestane, keď tam bude malý rozdiel.
Andyke
31.03.11,15:05
1116,75:31x9=324,21 a z toho 4,4 % = 14,26 € je nemoc.poist. na DNP
MIG_6
31.03.11,15:08
tak polopatisticky .... počítaš 4,4% z toho VZ :D
Ale pre platenie poistného za marec nerieš vôbec to, čo máš v rozhodnutí (môže a nemusí sedieť VZ) ... Ale počítaj s tým VZ, ktorý si si stanovila (uviedla v RLFO) ... vyzerá, že máš maximálny ... tak alikvotnu čiastku za marec a z nej 4,4% si hádam vieš vypočítať.:confused:;) bajočko to bude 15 evri. nič sa nestane, keď tam bude malý rozdiel.

:) no takto polopatisticky uz tomu rozumiem, vdaka, ze si mi to takto vysvetlila, ze to musim vypocitat potom 4,4 %, velmi ti dakujem :)
Katy a R
31.03.11,15:09
.. nazdravie;) .. som rada, že máš maximum:)
MIG_6
31.03.11,15:12
1116,75:31x9=324,21 a z toho 4,4 % = 14,26 € je nemoc.poist. na DNP

joooj Andyke ty si poklad, nikdy ti to nezabudnem, ja som taky matematicky antitalent v poslednej dobe, vdaka velka :)
MIG_6
31.03.11,15:16
dakujem aj to, aby som si dala maximum mi bolo poradene tu na porade
ady23
01.04.11,05:24
odpovede v texte modrým.

Xanti ďakujem za odpoveď.

Ešte by ma zaujímalo po vyčerpaní nemocenského 52 týždňov mám nárok na materské z DNP a z povinných odvodov ako SZČO?
spor
01.04.11,05:55
Dobrý deň poradcovia,

prosím vás o radu, platím si dnp už 2 mesiac rozdielom Hrubej mzdy zo zamestnania do maxima, takže do splnení podmienky 270 dní mám ďaleko. Chcem len vedieť som na dlhodobej PN a od apríla to bude komplet celé mesiaci bez VZ v zamestnaní kedže som na PN, takže ja si teraz musím požiadať o zmenu VZ a platit z toho maxima (1185)? niečo som čítala, že ak podáte zmenu, platná je až o 6 mesiacov??? ja potrebujem od apríla už platiť z maxima.

pomožte mi prosím
ajkaben
26.04.11,17:27
ahojte, poradite mi ?
momentalne som na materskej (dostavam cca600,- Eur/mesiac z DNP). Ked nastupim na rodicovsku dovolenku , budem brat 190,- Eur rodicovsky prispevok ... Mam narok na vyplacanie rodicaku a zaroven PNky? mala by som ist na operaciu a liecenie bude na dlho - tak by som chcela vediet ci sa da vyuzit fakt ze som si platila DNP z maxima ( DNP samozrejme trva). Bude mi vyplacane 190+600 eur/mesiac ??
dakujem
jankasm
27.04.11,04:32
ahojte, poradite mi ?
momentalne som na materskej (dostavam cca600,- Eur/mesiac z DNP). Ked nastupim na rodicovsku dovolenku , budem brat 190,- Eur rodicovsky prispevok ... Mam narok na vyplacanie rodicaku a zaroven PNky? mala by som ist na operaciu a liecenie bude na dlho - tak by som chcela vediet ci sa da vyuzit fakt ze som si platila DNP z maxima ( DNP samozrejme trva). Bude mi vyplacane 190+600 eur/mesiac ??
dakujem

Poberanie PN popri rodičovskom príspevku je možné, samozrejme pokiaľ sú splnené všetky podmienky.
Čo sa týka výšky PN tak záleží od rozhodujúceho obdobia. Ak si na MD nastúpila v roku 2011 rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bol rok 2010. A teda aj PN v roku 2011 by bola v rovnakej výške.
jankasm
27.04.11,04:33
Dobrý deň poradcovia,

prosím vás o radu, platím si dnp už 2 mesiac rozdielom Hrubej mzdy zo zamestnania do maxima, takže do splnení podmienky 270 dní mám ďaleko. Chcem len vedieť som na dlhodobej PN a od apríla to bude komplet celé mesiaci bez VZ v zamestnaní kedže som na PN, takže ja si teraz musím požiadať o zmenu VZ a platit z toho maxima (1185)? niečo som čítala, že ak podáte zmenu, platná je až o 6 mesiacov??? ja potrebujem od apríla už platiť z maxima.

pomožte mi prosím

Zmenu VZ na DNP je možné urobiť až po 6 mesiacoch od prihlásenia. Možnosť je ukončiť DNP a nanovo sa prihlásiť s maximálnym VZ.