buganka
28.03.11,16:38
Vyskytol sa mi takýto problém. V auguste minulého roka sme si z bútulku slobody zvierat zobrali šteniatko nemeckého ovčiaka. Ako psík rástol stále častejšie utekal, keď už nenašiel spôsob ako sa podhrabať alebo rozobrať plot, tak ho jednoducho 1,5 metrový preliezol ako mačka. Zavezpečenie pozemku nás stálo kopec peňazí, nepomáhali ani dlhé vychádzky, prostre, keď nás nevidel utiekol. Celé dni som ho naháňala po dedine a hľadala. Až asi pred dvoma mesiacmi zmizol úplne. Akosi sme sa zmierili s tým, že ho zrazilo auto a už sa nevráti. Dnes mi ale volali, že ho našli, je vraj dosť divoký. Keď som povedala, že vzhľadom na to, že utekal a neviem čo s ním tie dva mesiace bolo ho ku malým deťom už nechcem zhačali sa mi vyhrážať trestným oznámením alebo žiadajú zaplatiť 100 Eur a postarajú sa oňho, dokonca ak by sme ho chceli späť tak musíme rátať s nákladom 50 Eur lebo nám ho dajú až po očkovaní (starý očkovací preukaz som zahodila) a kastrácii, hoci nám ho pôvodne veterinár nechcel vykastrovať skôr vako v máji, kvôli hormónom. Majú podľa Vás na toto nárok? Jednoducho nechcem a ani momentálne nemám tých 100 Eur, okrem toho nás ten pes stál už cca 80 Eur, keď sme ho z útulku brali a ďalších 300 Eur nás stáli zabezpečenia plotu. Som z toho zúfalá, chcela som byť humánna a zobrať si zvieratko, ktoré nikto nechcel a vyzerá to tak, že sa dostanem do problémov. Ďakujem za rady
JaDo
28.03.11,16:17
Nároky môžu mať iba na základe zmluvy.
Prečítaj si čo ste podpísali a podľa toho sa zariaď.
Indeed
28.03.11,16:23
Sloboda zvierat,

NEMÁ žiadne rozumne OPODSTATNENIE !

žiadne zviera NIE JE SVOJPRÁVNE,

ale je podriadené voli svojho MAJITEĽA.

preto činnosť slobody zvierat je uplne ZBYTOČNÁ.
bonita
28.03.11,18:52
pes na cloveka neprenesie ziadne ochorenie okrem besnoty a a tu uz nebola 5 rokov. Cize dieta - vyhovorka. A k tomu psovi ste si nevytvorili ziaden vztah? to ze je teraz v koterci a nestastny vas nijako netrapi? Preco ste namiesto zabezpecovania plotu s nim nechodili na covicak? Preco ste sa neradili so psickarmi, for je na to dost. Kastracia moze psovi pomoct aby uz neutekal / ale nemusi/. SZ su ini ako ja. Oni daju psa hocikomu. Ja by som vam psa nikdy nedala, ked vidim aky nevztah mate ku zvieratu co ste mali doma dost mesaicov.
alaya1
28.03.11,19:59
Bonita, uplne a vo vsetkom suhlasim. Trebalo by sa aj zamysliet, preco pes utekal.
Llívia
28.03.11,20:08
Bonita, vo všetkom s tebou súhlasím okrem časti, že SZ dá psa hocikomu, ja by som vám psa nedala...
Dopredu nemôžeš vedieť (môžeš odhadnúť, ale nevieš), aký vzťah bude medzi psom a novým majiteľom, napr. moja sestra si zobrala psa (vlastne dvoch naraz) a po čase zistila, že väčšieho psa nezvládnu, tak ho vrátili. Dopredu nemohla vedieť, aký to bude pes, a že to takto dopadne. Útulok, odkiaľ hafanov mali, hneď vycapil na stránku k vrátenému psovi, že noví majitelia sa rozhodli pre šteniatko, pritom to vôbec nebola pravda. :mad: A tiež neverím tomu, že SZ dá psa len tak hocikomu.
Llívia
28.03.11,20:16
... Dnes mi ale volali, že ho našli, je vraj dosť divoký. Keď som povedala, že vzhľadom na to, že utekal a neviem čo s ním tie dva mesiace bolo ho ku malým deťom už nechcem zhačali sa mi vyhrážať trestným oznámením alebo žiadajú zaplatiť 100 Eur a postarajú sa oňho, dokonca ak by sme ho chceli späť tak musíme rátať s nákladom 50 Eur lebo nám ho dajú až po očkovaní (starý očkovací preukaz som zahodila) a kastrácii, hoci nám ho pôvodne veterinár nechcel vykastrovať skôr vako v máji, kvôli hormónom. Majú podľa Vás na toto nárok? Jednoducho nechcem a ani momentálne nemám tých 100 Eur, okrem toho nás ten pes stál už cca 80 Eur, keď sme ho z útulku brali a ďalších 300 Eur nás stáli zabezpečenia plotu. Som z toho zúfalá, chcela som byť humánna a zobrať si zvieratko, ktoré nikto nechcel a vyzerá to tak, že sa dostanem do problémov. Ďakujem za rady


Nároky môžu mať iba na základe zmluvy.
Prečítaj si čo ste podpísali a podľa toho sa zariaď.
Nebola by som si taká istá, že treba na to zmluvu. Keď si Buganka zobrala psa z útulku, tak sa stal jej majetkom, nie? Takže ona teraz za neho zodpovedá a nemôže sa teraz tvári ako mŕtvy chrobák. Prečo by Sloboda zvierat nemohla účtovať poplatok za to, že je u nich umiestnený pes, o ktorého sa nepostaral majiteľ?
zk24
28.03.11,20:34
Som zhrozena. Keby mi niekto zavolal po dvoch mesiacoch ze nasiel mojho psa, o ktorom som si myslela ze je mrtvy, tak skacem od radosti a bezim pre neho, a chcem ho naspat.

Ako tak vidim, ste nahnevana a lutujete ze sa nasiel zivy.

Kazdy rok posielam Slobode zvierat 2 percenta dani. Kazdy jeden rok odkedy robim.

3/4 svojho prispevku som musela zmazat, lebo by to asi zmazal admin po chvili... tak mu setrim pracu....


P.S.: Predajte plot, vyplatte psa, zoberte ho na cvicak, venujte sa mu. Nemecke ovciaky su velmi inteligentne psy, nebude mu treba vela.
jonnie
28.03.11,20:39
Neviem Ti zodpovedat, ci maju-nemaju pravo. Keby bolo na mne, dam aj posledne za to,aby mi vratili zviera. Mame dvoch vlčiakov a tiez občas zdrhnu, ale to vidim v nedôslednosti niektorych nasich členov v zatvarani ich priestoru - majú výbeh. Ja pokladam kazde,aj to najnebezpečnejsie zviera za dobre, ze sa s nim musi dat vyjst...a ak je to uz fakt zle,je to chyba majitela. Som "psickarka" a aj cestou z prace na mna brechavalo kopu psov...teraz som sa s nimi skamosila a uz ma vitaju,ked idem okolo. Myslim,ze ste si so psikom nevytvorili vztah - neboli ste čo najviac spolu, ale na druhej strane ma na vás asi vazbu,lebo vás ide asi hľadať, ked odídete. Prosto sa nenaucil odlúčeniu, a možno sa aj nudí.
220870
29.03.11,03:43
Aj ja som mal tak sprostého psa,len som mal na rozdiel od vás šťastie,utekal žiaden plot pre neho nebol problém,až utiekol rovno poľovníkovi do rany.Druhá možnosť podarovať ho cigánskej osade .
Sloboda zvierat keď dosiahne zrovnoprávnenie sliepok s vysokošokolsky vzdelenou časťou ľudstva sa premenuje na slobodu chobákov a pavúkov.
Julian
29.03.11,07:18
Veľa majiteľov psov si myslí, že zvláda svojho psa a že ten je vychovaný a teda že je taký ako má byť.
Lenže je jedna vec vzájomný vzťah majiteľ- pes a iné je výcvik , ovládateľnosť a poslušnosť psa.
Ja som mal to šťastie alebo smolu že v mojom okolí som zažil dvoch troch vychovaných psov. Jeden prípad keď proti mne v zime na lyžiach vyštartoval veľký čierny rotvailer. Keď však majiteľ zavolal naňho tak sa v momente zastavil a na ten jediný povel sa vrátil k nemu.
Druhý bol susedov kokršpaniel. Keď si majiteľ chcel odskočiť domov tak mu dal povel že ho má „čakať“ tak si ľahol a čakal. Darmo som ho chcel odlákať a ani iný pes ho nezaujímal. Vždy keď prechádzali cez cestu tak si pred cestou sadol, na pokyn prebehol a na druhej strane si opäť sadol.
Samozrejme vynechal som cvičených a slepeckých psov. A tiež tučných psov, ktoré na vodidle poslušne kráčajú za svojim pánom.
Nie som odborník, napísal som iba moje postrehy z okolia.
buganka
29.03.11,08:39
pes na cloveka neprenesie ziadne ochorenie okrem besnoty a a tu uz nebola 5 rokov. Cize dieta - vyhovorka. A k tomu psovi ste si nevytvorili ziaden vztah? to ze je teraz v koterci a nestastny vas nijako netrapi? Preco ste namiesto zabezpecovania plotu s nim nechodili na covicak? Preco ste sa neradili so psickarmi, for je na to dost. Kastracia moze psovi pomoct aby uz neutekal / ale nemusi/. SZ su ini ako ja. Oni daju psa hocikomu. Ja by som vam psa nikdy nedala, ked vidim aky nevztah mate ku zvieratu co ste mali doma dost mesaicov.
Tak po rade. Mne ani tak nejde o prenos chorôb, keďže bol riadne očkovaný ako o to, že mi povedali, že je divoký a ja mám obavu o bezpečnosť detí, nebiem kde bol a čo mu kto robil, tak neviem ani zaručiť, že na deti nezaútočí. Každú rozumnú matku podľa mňa zaujíma bezpečnosť detí. Ako viete, že sme sa neradili s nikým neradili a neskúšali ho vycvičiť. To že mám obavy si ho vziať vyplýva skôr z vyššie uvedeného a ešte z toho, že sme ho doma už oplakali aj s deťmi a ja ho teraz privediem domov, budem sa báť, či bude všetko O.K. a ak znova utečie budeme za ním znova plakať. A práve to, že ma trápia zvieratá zavreté v koterci ma priviedlo k tomu, že sme zobrali psíka z útulku. Nie je to prvý ani posledný pes, ktorého sme vychovali, tak prosím nehodnotiť ľudskú hodnotu niekoho, koho nepoznáte. Prosila som o radu, nie o hodnotenie pocitov a správania, takže ak neviete k danej téme poradiť, radšej sa nevyjadrujte.
buganka
29.03.11,08:42
Nebola by som si taká istá, že treba na to zmluvu. Keď si Buganka zobrala psa z útulku, tak sa stal jej majetkom, nie? Takže ona teraz za neho zodpovedá a nemôže sa teraz tvári ako mŕtvy chrobák. Prečo by Sloboda zvierat nemohla účtovať poplatok za to, že je u nich umiestnený pes, o ktorého sa nepostaral majiteľ?
Nie, nestali sme sa jeho majiteľom, podľa zmluvy sme boli prvý rok len jeho chovateľom a majiteľom zostala SZ. Mali sme mu zabezpečiť stravu, očkovanie a primeranú starostlivosť. Nič z toho sme nezanedbali, denne som psovi venovala viac času ako deťom a aj tak ušiel, len čo som sa otočila.
alchstuip
29.03.11,09:50
SZ dokaze ludom pekne zneprijemnit zivot... hlavne ze zvieratka budu mat raj na zemi.
Trosku prevratene hodnoty, nemyslite?
Llívia
29.03.11,10:30
Prečo mám dojem, že sa tu niekto registroval pod viacerými menami? :rolleyes:
Llívia
29.03.11,10:32
Nie, nestali sme sa jeho majiteľom, podľa zmluvy sme boli prvý rok len jeho chovateľom a majiteľom zostala SZ. Mali sme mu zabezpečiť stravu, očkovanie a primeranú starostlivosť. Nič z toho sme nezanedbali, denne som psovi venovala viac času ako deťom a aj tak ušiel, len čo som sa otočila.
Len chovatelia? Tak potom, ak nemáte v zmluve dohodnuté žiadne sankcie alebo poplatky, nemajú nárok na peniaze, ktoré od vás požadujú.
pepsikova
29.03.11,11:14
..buganka, ak ti príspevok "nesadne" do nôty, nemusíš hneď dávať neužitočné..my, majitelia psíkov, máme iné názory, nemusíme s tebou súhlasiť, ale to ešte neznamená, že tie naše sú zlé...ak ti psík ušiel, je to tvoja chyba, psík sa nudil a určite , keby si sa mu venovala tak, ako píšeš, viacej, ako deťom, ver, že vernejšieho priateľa by si nikde nenašla...ale asi to tak nebolo, lebo psík šiel za spoločnosťou, utekal od teba a toto vlčiaky veru nerobia často, len keď im nie je dobre...a zvlášť, ak , ako píšeš, si už nejakého psíka mala,vlčiak by ti neušiel, keby si ho mala rada...a ten 1,5 metrový plot- tiež sa mi nevidí, aby preliezol len tak!!...
..a niekto tu písal, že nikdy sa nevie, komu ide psík, či už z chovu, alebo z útulku..ale ten, kto sa venuje psíkom, vycíti podľa správania ľudí, či toho havka chcú naozaj, alebo ho len potrebujú..a tu je rozdiel, ty si ho potrebovala, nie chcela ..

..a môžeš mi dať aj dve neužitočné, toto je môj názor...
buganka
29.03.11,14:43
..buganka, ak ti príspevok "nesadne" do nôty, nemusíš hneď dávať neužitočné..my, majitelia psíkov, máme iné názory, nemusíme s tebou súhlasiť, ale to ešte neznamená, že tie naše sú zlé...ak ti psík ušiel, je to tvoja chyba, psík sa nudil a určite , keby si sa mu venovala tak, ako píšeš, viacej, ako deťom, ver, že vernejšieho priateľa by si nikde nenašla...ale asi to tak nebolo, lebo psík šiel za spoločnosťou, utekal od teba a toto vlčiaky veru nerobia často, len keď im nie je dobre...a zvlášť, ak , ako píšeš, si už nejakého psíka mala,vlčiak by ti neušiel, keby si ho mala rada...a ten 1,5 metrový plot- tiež sa mi nevidí, aby preliezol len tak!!...
..a niekto tu písal, že nikdy sa nevie, komu ide psík, či už z chovu, alebo z útulku..ale ten, kto sa venuje psíkom, vycíti podľa správania ľudí, či toho havka chcú naozaj, alebo ho len potrebujú..a tu je rozdiel, ty si ho potrebovala, nie chcela ..

..a môžeš mi dať aj dve neužitočné, toto je môj názor...
nikto ti tvoj názor neberie a verím, že existuje téma o výchove a výcviku psíkov, nedávala som neužitočné ale "mimo témy" lebo príspevky boli mimo témy, ktorú som zadala. Hodnotíte niečo, čo objektívne zhodnotiť neviete, lebo nepoznáte ani mňa ani toho psa ani situáciu. Ja som si pýtala rady ako vyriešiť situáciu, ktorá mi so SZ vznikla a nie prečo a načo som chcela psa a ako som sa o neho starala. A mimochodom nikoho nenapadlo, že ten psík už mohol mať nejakú zlú skúsenosť z doby keď sa do útulku dostal prvý krát. Tak znova prosím nesúďte, nehodnoďte, ak viete a chcete poradiť poraďte.
alaya1
29.03.11,16:07
nikto ti tvoj názor neberie a verím, že existuje téma o výchove a výcviku psíkov, nedávala som neužitočné ale "mimo témy" lebo príspevky boli mimo témy, ktorú som zadala. Hodnotíte niečo, čo objektívne zhodnotiť neviete, lebo nepoznáte ani mňa ani toho psa ani situáciu. Ja som si pýtala rady ako vyriešiť situáciu, ktorá mi so SZ vznikla a nie prečo a načo som chcela psa a ako som sa o neho starala. A mimochodom nikoho nenapadlo, že ten psík už mohol mať nejakú zlú skúsenosť z doby keď sa do útulku dostal prvý krát. Tak znova prosím nesúďte, nehodnoďte, ak viete a chcete poradiť poraďte.

Co si si myslela, ze ta tu za to niekto pochvali? Pripadne ti bude prikyvovat?
Llívia
29.03.11,18:29
...zhačali sa mi vyhrážať trestným oznámením alebo žiadajú zaplatiť 100 Eur a postarajú sa oňho...
Trestné oznámenie - opustenie zvieraťa je trestné podľa paragrafu 22 čl. 3 Zákona č. 39/2007 o ochrane zvierat. (zdroj: www.trnava.utulok.sk) - možno tak posudzujú aj útek psa, ak nebol hlásený.

Zisti si u nich, čo presne poplatok 100 EUR zahŕňa a na základe čoho ho od teba požadujú. Dívala som sa v rýchlosti na ich stránku, ale žiadne poplatky som tam nenašla. Ale myslím si, že to bude poplatok za umiestnenie psa u nich v útulku (lenže nebol to váš pes) + pozri v tej zmluve, či sa nezaviazala platiť nejakú sankciu v prípade vrátenia psa.
hubatá
29.03.11,18:45
Chudák pes: pes neutečie od pána a už vôbec nie od dobrého pána, neskonale ho miluje aj keď mu pán ubližuje, neopustí ho. Mala som niekoľkých psov a teraz mačku, ale tu sa mi zdá že vám od začiatku ten psík bol len na obtiaž. Musí mu byť strašne smutno v tom útulku a nepochybujem že keby ste sa priblížili k tomu pletivu na klietke, že by skákal od radosti aj keď vy ho nemáte radi a nevidíte tie jeho smutné oči.
Julian
29.03.11,18:47
...a ten 1,5 metrový plot- tiež sa mi nevidí, aby preliezol len tak!!...



Tvoje pochybnosti nie sú na mieste. Ak by som nevidel tak by som neuveril, že vlčiak dokáže preskočiť aj 1,8 m vysoký plot. Švagrova ma zavolala lebo ráno išla otvoriť sliepkam a vo výbehu statný vlčiak. Žiadne žarty a tak sme sa patrične pripravili. Keď ten vyhodnotil situáciu ani sme sa nenazdali a 1,8 m vysoký pletivový plot preskočil prakticky z miesta (výbeh má rozmery max. 3x3 m) do susedného dvora. Doteraz sa nevie odkiaľ ten pes privandroval.
Takže je ťažko hodnotiť psov na dedine o ktorých si myslím, že majú pestrejší život ako tie čo v byte prežijú 90 % zo života. To sú už iné psy.

Pred časom sme svokrovcom zadovážili takého menšieho bastarda z prvého kolena -miesto zvončeka (dom, dvor všetko pootvárané a domáci spí, alebo bol kdesi na záhrade za dvorom). Veľmi bystrý vnímavý psík- doma poslušný ale mimo dvora si robil čo chcel- nič nepočul (ale asi rozumel hláseniu v rozhlase že budú očkovať psov- vtedy sa stratil a celý ten čas ho nebolo a ja som potom „pána“ musel odviezť do mesta). Jeho výhodou (a našou nevýhodou) bolo, že prešiel medzi špárami v plote. Keď som sa dotkol bicykla už ma čakal pripravený na ceste a totálne ohluchol. A takto zneužíval svoju slobodu.

Chodil neďaleko dráždiť vlčiaka za plotom. Raz som bol na dvore a zrazu tresk čosi do plota. Ten vlčiak sa dostal spoza plota a pustil sa za naším hrdinom. Ten v plnej rýchlosti prebehol cez plot a vlčiak za ním v plnej rýchlosti do plota. Malý hrdina tiež neobišiel bez ujmy- netrafil presne do špáry a nad okom mu pribudla taká hrča, že dva týždne sedel doma. Napriek tomu mu sa nepoučil až dovtedy kým ho vlčiak nechňapol a v papuli vo vzduchu nepostriasal. To už maródoval mesiac kým sa z toho ako tak vylízal. A takých príhod nám pripravil neúrekom.
arizona
29.03.11,19:23
Vyskytol sa mi takýto problém. V auguste minulého roka sme si z bútulku slobody zvierat zobrali šteniatko nemeckého ovčiaka. Ako psík rástol stále častejšie utekal, keď už nenašiel spôsob ako sa podhrabať alebo rozobrať plot, tak ho jednoducho 1,5 metrový preliezol ako mačka. Zavezpečenie pozemku nás stálo kopec peňazí, nepomáhali ani dlhé vychádzky, prostre, keď nás nevidel utiekol. Celé dni som ho naháňala po dedine a hľadala. Až asi pred dvoma mesiacmi zmizol úplne. Akosi sme sa zmierili s tým, že ho zrazilo auto a už sa nevráti. Dnes mi ale volali, že ho našli, je vraj dosť divoký. Keď som povedala, že vzhľadom na to, že utekal a neviem čo s ním tie dva mesiace bolo ho ku malým deťom už nechcem zhačali sa mi vyhrážať trestným oznámením alebo žiadajú zaplatiť 100 Eur a postarajú sa oňho, dokonca ak by sme ho chceli späť tak musíme rátať s nákladom 50 Eur lebo nám ho dajú až po očkovaní (starý očkovací preukaz som zahodila) a kastrácii, hoci nám ho pôvodne veterinár nechcel vykastrovať skôr vako v máji, kvôli hormónom. Majú podľa Vás na toto nárok? Jednoducho nechcem a ani momentálne nemám tých 100 Eur, okrem toho nás ten pes stál už cca 80 Eur, keď sme ho z útulku brali a ďalších 300 Eur nás stáli zabezpečenia plotu. Som z toho zúfalá, chcela som byť humánna a zobrať si zvieratko, ktoré nikto nechcel a vyzerá to tak, že sa dostanem do problémov. Ďakujem za rady
Nevidela som zmluvu medzi vami,ani ty nepises podrobnosti, takze budem iba tipovat:
-predpokladam, ze si sa zaviazala sa o psika riadne postarat /strava,buda,platenie lekara/
- nenapisala si ani ako dlho je tvoj psik uz v utulku.

Predpokladam, ze ked toho psa priniesli znovu do utulku, tak SZ musela k nemu pristupovat ako k inemu,novonajdenemu psikovi na ulici, takze asi absolvoval nejake lek.prehliadky,museli ho okupat,prip.odvsivavit(ak sa niekde tulal)
To vsetko stoji peniaze,okrem toho psik musi aj jest.

Takze sa nediv SZ,ktora ziada od tebe zaplatit za to, ze sa starali o tvojho psika a poskytli mu vsetko potrebne.

Ak ste naozaj psika nezvladali kvoli jeho spravaniu,alebo ste mali obavy aby neublizil detom, mohli ste poziadat SZ,aby mu hladali inych,skusenejsich majitelov. Urcite by ste sa dohodli bez akychkolvek pokut, obcas sa to stava.
Llívia
29.03.11,20:37
Zmluvy so Slobodou zvierat sú asi tajné, keď jej vzor nemajú zverejnený na stránke. :mad::mad::mad: Potom sa môžeme akurát tak dohadovať, ktorá strana má pravdu, resp. sa ani nedohodneme, keďže druhá strana mlčí a zmluvu sme nevideli.
pepsikova
30.03.11,02:00
nikto ti tvoj názor neberie a verím, že existuje téma o výchove a výcviku psíkov, nedávala som neužitočné ale "mimo témy" lebo príspevky boli mimo témy, ktorú som zadala. Hodnotíte niečo, čo objektívne zhodnotiť neviete, lebo nepoznáte ani mňa ani toho psa ani situáciu. Ja som si pýtala rady ako vyriešiť situáciu, ktorá mi so SZ vznikla a nie prečo a načo som chcela psa a ako som sa o neho starala. A mimochodom nikoho nenapadlo, že ten psík už mohol mať nejakú zlú skúsenosť z doby keď sa do útulku dostal prvý krát. Tak znova prosím nesúďte, nehodnoďte, ak viete a chcete poradiť poraďte...

..no to nám je jasné..len neviem, čo ty tu chceš počuť!..či len radu, ako obísť s čistou kožou a neplatiť Slobode zvierat....nečudujem sa, že ti hafo ušiel!..
willma
30.03.11,05:01
....V auguste minulého roka sme si zútulku slobody zvierat zobrali šteniatko nemeckého ovčiaka. Ako psík rástol stále častejšie utekal, keď už nenašiel spôsob ako sa podhrabať alebo rozobrať plot, tak ho jednoducho 1,5 metrový preliezol ako mačka.


.... že mi povedali, že je divoký a ja mám obavu o bezpečnosť detí, nebiem kde bol a čo mu kto robil, tak neviem ani zaručiť, že na deti nezaútočí. Každú rozumnú matku podľa mňa zaujíma bezpečnosť detí. .....
Prepáč, zobrali ste ho z útulku ako šteniatko o to viac malo ku vám prilipnúť - šteňa potrebuje vodcu svorky a toto ste podľa všetkého nezvládli a tam je najskôr počiatok problémov z utekaním. a ostatné už napísané bolo. Mala som nejedného psa aj z útulku, každý bol veľmi vďačný a veľmi oddaný a to som nebrala šteňatá, ale už odrastené psy - kde bol väčší predpoklad, že majú čo to nedobré za sebou. Pravdou je že som jedného skoro nezvládla, keď sa dostala na voľno tak som mala zaručené dve hodinky vonku - ale vždy bola v dohľade a vrátila sa. Riešila som to pohľadaním vhodnejšieho prostredia a tam robí radosť doteraz. Nový majitelia jej energiu vybili dlhými nie prechádzkami, lebo tie jej nestačili, ale majiteľ sadol na bicykel, psina na dlhšiu vôdzku a mali radosť z pohybu obaja.
Llívia
30.03.11,05:20
mimotemy Nechcem rýpať, ale je zakázané viesť psa pri riadení bicykla.

Zákon č. 8/2009 o cestnej premávke
§ 55 Osobitné ustanovenia o cyklistoch

(2) Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou; to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Pri jazde musí mať cyklista nohy na pedáloch. Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.


Ceny pokút pri porušení pravidiel cestnej premávky §55
Ohrozovanie iných účastníkov cestnej premávky, najmä vedením druhého bicykla za jazdy, ručného vozíka, vedením psa alebo iného zvieraťa alebo vezením predmetov, ktoré by sťažovali vedenie bicykla. - 60 EUR
Zdroj: http://www.bikeweb.sk/Vyhlaska_pre_cyklistov_a_sadzobnik_pokut-clanok38.php

Nenašla som, čo to je "VEDENIE PSA". Je mi jasné, že cyklista nemá držať vodítko v ruke. Kedysi mali v Lidli taký držiak na vodítko (vyzeralo to ako anténa :D), ktorý sa pripevnil na bicykel a cyklista mal voľné obe ruky.

Doplním: tu môžete vidieť, ako to vyzerá (ale ten z Lidla vyzeral fakt ako anténa - alebo mám zlú pamäť :D)
http://www.srovnanicen.cz/q/Kovovy%20drzak%20na%20kolo%20na%20psa%20-%20drzak%20na%20kolo/
willma
30.03.11,11:12
Pokiaľ viem, nešli po cestných komunikáciach, ktorých sa zákon týkal, bývali až niekde na kraji a za nimi poľné a lesné cesty.
Chokma
02.04.11,18:47
Napriek tomu, že za svojho hafa by som tiez dala hocico - ja zastavam opacny nazor ako vacsina tu pisucich. Ak ma navrhovatelka tejto temy obavu o vztah psika k jej detom, suhlasim s arizonou, ze SZ by mu mala najst ineho pana - aj ked to mohla spravit uz buganka este pred utecenim psa, v principe je to vsak jedno. Co sa tyka pristupu SZ - ak by na mna vyvijala SZ taky natlak ako sa mi tu zda, ze zaplat inak bububu... hoci uz psika nechcem, vzdavam sa ho, pretoze ho jednoducho nezvladam - prva by som na nich poslala trestne oznamenie.
Llívia
02.04.11,21:47
Napriek tomu, že za svojho hafa by som tiez dala hocico - ja zastavam opacny nazor ako vacsina tu pisucich. Ak ma navrhovatelka tejto temy obavu o vztah psika k jej detom, suhlasim s arizonou, ze SZ by mu mala najst ineho pana - aj ked to mohla spravit uz buganka este pred utecenim psa, v principe je to vsak jedno. Co sa tyka pristupu SZ - ak by na mna vyvijala SZ taky natlak ako sa mi tu zda, ze zaplat inak bububu... hoci uz psika nechcem, vzdavam sa ho, pretoze ho jednoducho nezvladam - prva by som na nich poslala trestne oznamenie.
Chokma, aby si mohla hovoriť niečo o vyvíjaní nátlaku jednej alebo druhej strany, musela by si byť pri tom, aby si vedela, ako to presne bolo. Tu je stanovisko len jednej strany - Bugankinej. A všetci dobre vieme, že každý si píše tak, aby on bol ten "chudák", ktorému je "ubližované", nie ten "vinník".

A nevidela si ani zmluvu, akú Buganka so Slobodou zvierat podpísala, aby si posudzovala, či je skutočne nátlakom to, že ju niekto obviní z trestného činu opustenia zvieraťa (príslušný § som citovala v nejakom predchádzajúcom príspevku).

Vieš, ja som bola taký "debílek", že som upozornila Slobodu zvierat na túto tému a vyzvala som ich, aby sa k nej vyjadrili. Poslali mi odpoveď na e-mail. Z ich odpovede citujem:

Niekedy sa sami čudujeme, prečo ľudia miesto toho, aby sa snažili situáciu riešiť tam, kde vznikla, žiadajú pomoc na internetových fórách, kde samozrejme dajú svoju verziu "pravdy". ... Preto sme jej vysvetlili, že za opustenie zvieraťa môže byť uložený trest - a ak nemá záujem s nami komunikovať čo ďaľej s jej zvieratkom, môžeme dať na ňu trestné oznámenie ( a to by sme aj dali, lebo si myslíme, že je povinnosťou každého majiteľa nielen zo zákona ale aj podľa morálky sa o zverené zviera starať!) V dobrej viere sme jej ponúkli, kastráciu zvieratka, čo by mohlo vyriešiť problém s utekaním alebo ak skutočne nemá riešenie a psíka nechce môže ho odovzdať do útulku a to v zmysle nášho cenníka a ponúkli sme jej 50 % zľavu za túto službu (v záujme zvieraťa).
Myslíme si, že sme venovali maximálnu snahu napomocť situácii a to iba s prihladnutím na zvieratko. lebo bohužiaľ s nezodpovedným a necitlivým prístupom zo strany majiteľov psov sa stretávame denne a nemôžeme dovoliť ľuďom, aby si vyriešili svoju nezodpovednosť na úkor Slobody zvierat a zvyšných 250 psíkov ktorí sú momentálne v našom útulku.

A druhý e-mail:
Inak manžel tej pani v sobotu príde a možno si psíka vezme, alebo zaplatí poplatky spojené s jeho umiestnením do útulku.

Takže by sa Buganka mohla vyjadriť, ako to so psíkom nakoniec dopadlo.
Alebo nech sem prilepí kópiu zmluvy so Slobodou zvierat, aby sme si o celej situácii mohli utvoriť lepší obraz.

Buganka písala, že podľa zmluvy boli prvý rok len jeho chovateľom a majiteľom stále zostala Sloboda zvierat. To však neznamená, že keď im pes utečie, tak šmitec, viac sa nestarám.
Chokma
03.04.11,05:31
Llivia, suhlasim s tym, ze clovek by sa mal snazit veci vyriesit najprv podobrotky normalnym sposobom - komunikaciou a ze buganka si mala so SZ vydiskutovat ako sa veci maju. Az po neuspesnom rieseni, pripadne natlaku veci riesit inak.
Pises, ze sme poznali len jednu stranu, ako vsak vies, ci aj SZ hovori objektivnu pravdu? Prepac, ale mne sa nezda normalne, aby zmluvne zavazovala novych majitelov napr. o taku vec, ze ked ho nebude chciet - nie preto, ze ma krivy nos, ale ma problemy s jeho povahou a psik sa spat dostane do SZ, bude musiet za neho platit naklady spojene s jeho umiestnenim. Spytam sa takto - bolo by lepsie, keby dala psika utratit akoby platila SZ dalsie naklady?
Dalsia vec, ktora mi vrta hlavou, viaceri sa vyrutili na majitelku, ze dobre nevychovala psika a ze by mala s nim absolvovat cvicak. Pisala vsak o dlhych vychadzkach, ktore so psikom absolvuju, taktiez nezavrela psika do volieri, ked stale preskakoval... to myslim svedci o nie zlom pristupe buganky. Samozrejem - ako si pisala - ide o jednostranne tvrdenie. Napokon my tu na porade mozeme vychadzat len z takychto tvrdeni. Chovatelia PP psikov casto argumentuju, ze ich steniatka maju vyrovnanu povahu, co sa neda zarucit u bez PP. Teraz nikomu nenapadlo, ze by dany havo mohol mat poruchu spravania, ale vsetko zhodili na majitelku a zmenu podmienili vycvikom a kastraciou. Mozno by to pomohlo, mozno nie.
Ci sa vsak buganka rozhodne toto vsetko absolvovat alebo nie, to je len jej vec. V zivote su obycajne aj ine veci, ine problemy, ktore moze a niekedy musi uprednostnit a na tie ostatne neostava cas, peniaze... Takze znovu sa dostavam k zaveru, ze zaviazat noveho majitela k tomu, aby platil za pripadny pobyt hava u nich, nie je celkom v pohode, napriek tomu, ze je iste drahy. Nech sa SZ potom necuduje, ze niektori svojmu havovi zabrania dostat sa k nim a situaciu vyriesia inak... a ako tyranie sa to nebude moct nazvat. ;):(
Este mi neda - prosim vas, teraz sa tu na mna nevyrutte s tym, ako ma SZ uzivit vsetkych tych chlpacov, ak by vsetci toto robili... Urcite je to tazke.
Ja som len chcela upozornit na skutocnost, ze takyto pristup - vymahanie vydavkov spojenych s umiestnenim - moze a som presvedcena, ze aj bude zneuzity napokon v konecny neprospech zvierata. A SZ ak je skutocne slobodou zvierat by pred tymto nemala zavriet oci. Zakon este nevynutil lasku.
alaya1
03.04.11,06:50
Tak teda, tvoj prispevok mi na rano poriadne dvihol tlak. To si robis zarty?Neviem, ci si majitelkou nejakeho psika, ci si niekedy bola, pripadne si chovatelkou PP psov. Ja som.
Pises v svojom prispevku uplne amaterske vyjadrenia tykajuce sa vychovy psa.
Myslis si, ze dlhe prechadzky nahradia u psa vycvik a vychovu? A zvlast u psa problemoveho? Ved ten potrebuje naucit urcite pravidla, podla ktorych sa ma riadit,naucit poslusnosti, myslis, ze to dlhe prechadzky umoznuju?? Ja nie. Ja chovam spolocenske plemeno psa- niekto ich vola gaucakmi, no moje psy su vycvicene, ovladaju zakladne povely posluisnosti, posluchaju na slovo.A to nie su problemovymi psami.
Pises, ze clovek ma ine problemy, ine priority, ktore musi riesit,no ked si kupujem psa, musim si uvedomit, ze je to zivy tvor, ktory nemusi splnat moje predstavy, ze si ho kupujem, pripadne beriem z utulku na 10-15 rokov.
Ci myslim, ze aha, super, nepocuva, aj ked sa s nim prechadzam, sup ho do utulku, nech ho zivia a staraju sa, ja s nim nechcem mat nic spolocne. Je to na hlavu postavene!
Co sa tyka platenia za odlozene zviera. Ja by som sumu este zvysila, aby si ludia neurobili zo zvierata dobry den. Raz chcu, inokedy nie. Toto podla mna nie su milovnici zvierat, ale "blbci".A to zmiznutie konkretneho psa- no mam na to svoj nazor.nemyslim si, ze sam utiekol.
A co sa tyka poruch spravania psa a chovu PP psov. Ani u PP psov nie je 100% istota identity povahy s plemenom. Priroda je velka carodejnica, robi si co chce, Tam je len predpoklad povahy.
A ludia, ktori si netrufaju vychovavat a cvicit psa z utulku, ktory toho ma za sebou asi dost vela zleho, nech sa paci, je na vyber vela psov s PP- s predpokladom povah.Ale to neznamena, ze ked je uvedene, ze je to plemeno kludnej povahy, nemusi sa cvicit a vychovavat.
Ostravedlnujem sa za styl mojho prispevku, nie je to mojim zvykom, ale vytocilo ma to poriadne na rano.
Llívia
03.04.11,07:01
Llivia, suhlasim s tym, ze clovek by sa mal snazit veci vyriesit najprv podobrotky normalnym sposobom - komunikaciou a ze buganka si mala so SZ vydiskutovat ako sa veci maju. Az po neuspesnom rieseni, pripadne natlaku veci riesit inak.
Pises, ze sme poznali len jednu stranu, ako vsak vies, ci aj SZ hovori objektivnu pravdu? Nijako. Tak, ako ty nevieš, či pravdu hovorí Buganka. Ale vieš, ja som sa aspoň spýtala aj druhej strany na rozdiel od teba - ty si len rýchlo vyniesla ortieľ. (Medzi nami, dievčatami, za čo by si chcela SZ dať na súd, keby sa toto stalo tebe? :rolleyes:)Prepac, ale mne sa nezda normalne, aby zmluvne zavazovala novych majitelov napr. o taku vec, ze ked ho nebude chciet - nie preto, ze ma krivy nos, ale ma problemy s jeho povahou a psik sa spat dostane do SZ, bude musiet za neho platit naklady spojene s jeho umiestnenim. Čo sa ti na tom nezdá normálne? Myslíš si, že iné útulky nevyberajú poplatky, ak sa majiteľ nechce/nemôže/nevie starať o psa? Aj keby si psa kúpila, nevedela sa o neho postarať a chcela ho dať do útulku, vtedy by tiež nebolo normálne, že SZ za umiestnenie psa v útlku vyberie poplatok? Spytam sa takto - bolo by lepsie, keby dala psika utratit akoby platila SZ dalsie naklady? Spýtam sa ťa takto - ktorý zákon toto umožňuje?
Dalsia vec, ktora mi vrta hlavou, viaceri sa vyrutili na majitelku, ze dobre nevychovala psika a ze by mala s nim absolvovat cvicak. Pisala vsak o dlhych vychadzkach, ktore so psikom absolvuju, taktiez nezavrela psika do volieri, ked stale preskakoval... to myslim svedci o nie zlom pristupe buganky. Chokma, tuším máš psa, tak vieš, aký je obrovský rozdiel medzi VÝCVIKOM a prechádzkami. Tí, čo sa na ňu podľa teba "vyrútili" sami majú psa, príp. mali psov viac a vedia, o čom hovoria. Výchova je prvoradá. Samozrejem - ako si pisala - ide o jednostranne tvrdenie. Napokon my tu na porade mozeme vychadzat len z takychto tvrdeni. Chovatelia PP psikov casto argumentuju, ze ich steniatka maju vyrovnanu povahu, co sa neda zarucit u bez PP. Teraz nikomu nenapadlo, ze by dany havo mohol mat poruchu spravania, ale vsetko zhodili na majitelku a zmenu podmienili vycvikom a kastraciou. Mozno by to pomohlo, mozno nie. A čo z toho vyskúšala? Buganka písala, že pes utekal od začiatku. Prečo to neriešila hneď so SZ?
Ci sa vsak buganka rozhodne toto vsetko absolvovat alebo nie, to je len jej vec. Teraz ešte to je vecou každého majiteľa. Dúfam, že do budúcnosti bude povinné zo zákona absolvovať s každým psom aspoň základný výcvik. V zivote su obycajne aj ine veci, ine problemy, ktore moze a niekedy musi uprednostnit a na tie ostatne neostava cas, peniaze... Toto tvoje tvrdenie je smiešne. Predsa, keď si beriem psa zmluvou sa k niečomu zaviažem, nemôže sa na neho vykašľať, napr. preto, že mám deti. Čo je Buganka IQ tykve, aby si dopredu nevedela zvážiť, čo starostlivosť o psa obnáša? Vyzerá to tak, že starostlivosť z jej strany je kŕmenie, dlhé prechádzky a koniec. Takze znovu sa dostavam k zaveru, ze zaviazat noveho majitela k tomu, aby platil za pripadny pobyt hava u nich, nie je celkom v pohode, napriek tomu, ze je iste drahy. Takže to má SZ cvakať z vlastného, resp. z darov, ktoré dostanú? Jednoducho, každý majiteľ, ktorý sa vykašle na výchovu psa, nezvládne ho, nech ho odovzdá do najbližšieho útulku - zadarmo. Nech sa SZ potom necuduje, ze niektori svojmu havovi zabrania dostat sa k nim a situaciu vyriesia inak... a ako tyranie sa to nebude moct nazvat. ;):( Neviem, čo myslíš tým "vyriešiť inak". Ak psa niekde pustia, je to trestný čin (už som to písala).
Este mi neda - prosim vas, teraz sa tu na mna nevyrutte s tym, ako ma SZ uzivit vsetkych tych chlpacov, ak by vsetci toto robili... Urcite je to tazke.
Ja som len chcela upozornit na skutocnost, ze takyto pristup - vymahanie vydavkov spojenych s umiestnenim - moze a som presvedcena, ze aj bude zneuzity napokon v konecny neprospech zvierata. A SZ ak je skutocne slobodou zvierat by pred tymto nemala zavriet oci. Zakon este nevynutil lasku.
Buganka jednoducho nezvládla výchovu psa. A je svinstvo z jej strany, že teraz opisuje SZ ako vydriduchov.

Vieš, čo by ma ešte zaujímalo? Či vôbec SZ nahlásila, že im pes utiekol a prečo sa tak rýchlo zmierila s myšlienkou, že ho zrazilo auto? To skutočne svedčí o jej láske k psovi.
A najviac by ma zaujímalo, či majú ďalšieho psa.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Chokma
03.04.11,07:59
Vyriešiť to inak - myslim tym dat ho utratit. ;-)

mimotemyOtazka - je odstrel psa tyranim? :) Podla mna je to krute, ale ako tyranie sa to pravdepodobne klasifikovat neda...

Kto plati tych 250 hafov, ktori su bez majitela?

Povinny vycvik? Privelky idealizmus, hotova utopia. Snivaj dalej...
Chokma
03.04.11,08:36
Alaya, pokial mavas rano nizky tlak, mozme sa dohodnut na ozdravnej terapii. :D ale nie...
Kde som pisala, ze prechadzky nahradzaju vycvik? :) Pisala som len tolko, ze majitelka psa chodila s nim na prechadzky a mohlo by to svedcit o tom, ze sa snazila vytvorit si aky-taky vztah k nemu :) samozrejme, ze prechadzky nie su vsetko.;)

Som majitelkou PP psa, nie chovatelka. ;) No to nemusi znamenat, ze nicomu nerozumiem. Naopak, mam pocit, ze vy chovatelia PP psov zijete vo svojej bubline, mate sice pekne predstavy ako by vsetko malo fungovat, co by sa malo uzakonit, no bohuzial funguje to len vo vasej bubline a cely svet si funguje inac, po svojom. Je treba vymysliet nieco, co spoji oba svety a nie certit sa tu a nariadovat svoje predstavy.
A len si zvyste pokutu za opustenie psa, potom ho nik neopusti, ale zariadi, aby on opustil svet...

mimotemyAko som si vsimla - ty si pravdepodobne chovatelka PP bisonikov - len mi tak uchytkom napadlo, nedavno som videla na fcb na nejakej stranke, ktora hlada pre psikov majitelov, krasneho bisonika, mal tetovanie, zistili z ktorej chovatelskej stanice je (neviem z ktorej), ale pisali tam, ze dana chov. stanica sa uz nespecializuje na bisonikov, zavesila ich na klinec a ze vobec nema udaje uz o tom, kto je majitelom ich psika. Podla mna toto tiez nie je normalne. Ked uz chovatelske stanice s PP, tak by mali mat v nom aspon poriadok. Podla tetovania by sa vsak tiez malo dat zistit majitel, nie? Ved pri cipovani sa to dava na net. Neviem... vyjadrite sa.
pavol54
03.04.11,08:46
Bol som pre časom v inom príspevku obvinený, že nemám rád zvieratá a konkrétne psov.
Podľa môjho názoru to Buganka myslela dobre chceli mať doma psa, ktorého sa im podarí vycvičiť na laického strážcu a mať z neho priateľa človeka.
Nemôžem súhlasiť s tými ktorí jednoznačne tvrdia že zlyhali pri výcviku vlčiaka. Mám totiž známeho, ten pred niekoľkými rokmi kúpil od polície mladého psa vlčiaka, ktorého vyradili z dalšieho výcviku, profesionálny cvičiteľ, ho označil za nevycvičiteľného pre účely potrieb polície (povedal že je mentálne zaostávajúci, ľudove povedané debil) môže strážiť maximálne dom, pokiaľ viem mal s ním aj neskôr len problémy. No a teraz čo s takým psom?
Llívia
03.04.11,08:50
Chokma, si mimotemy, toto nie je téma o chovateľských staniciach a PP.
Chokma
03.04.11,09:14
No ved aj som oznacila, ze je to na okraj... ;-) suvisi to vsak vseobecne problemu, ktoreho sa dotykame. Poukazujem na to, ze sa snazime o ideal a skutocnost nam kdesi usla. Vase myslienky su pekne a vnutorne s nimi suhlasim, no sucasne si uvedomujem, ze sa nezrealizuju... a keby sa aj zakonne zrealizovali, bol by to teror, pretoze by slo o vonkajsie nariadenie a nie o vnutorny stav cloveka. ;-)
alaya1
03.04.11,12:08
mimotemy
Mila Chochma.
Pises, ze si majitelkou PP psa. neviem teda, preco sa mna pytas na rady, ohladne tetovania a zistenia identity psa podla tohto oznacenia. Ako majitelka PP psa, by si tieto veci mala mat v malicku, vediet, kto tetovacie cisla vydava, kde su registrovane a pod.
Toto je uplne ina tema a nema vyznam zaberat tu miesto.
Zaverom- moj prvy pes- bisonik b PP s mnozstvom chorob, problemov, tazka povaha.v detstve u mnozitela pravdepodpobne tyrany,- no NIKDY by som ho nedala do ziadneho utulku len preto, ze su s nim problemy.S tym som vyjadrila svoj nazor a uz nebudem mimo temy vypisovat.
Chokma
03.04.11,13:04
mimochodom ty si sa ma prva pytala ci som chovatelka alebo majitelka PP psov, takze neviem, kto zacal mimo temy... ci mimo temy je to vtedy, ked sa vam nehodi moj nazor?
to, ze som majitelka PP psa este neznamena, ze viem, kde je co zaregistrovane. mam PP psika od jeho prveho majitela, viem, ze ma tetovanie, v PP figurujem ako jeho druhy majitel a uz vie o mne aj chovatelska stanica mojho psa. davala som psika zacipovat a tam veterinar daval meno a adresu majitela do databazy, takze viem o tom asi tolko. :) co sa ti na tom nezda? a nedurdi sa hned, ked mam iny nazor.
problemy, ktore si mala so svojim psikom zrejme stacili na tvoje sily, nemusi to vzdy tak byt u inych... ;-) nelam nad druhymi palicu, aby sa ti to nevratilo a potom si spomenies...
alchstuip
04.04.11,07:01
Fakt mi pripada zvratene, ked sa tu stale kladie zviera nad cloveka. Ludia, torsku sa zobudte, fakt niektori zijete v nejakej bubline, v idealnom svete "dokonalho milovnika zvierat"
Oddavna clovek zvierata vyuzival na rozne ucely, suvisiace s prezitim. Ked sa ludia dostali na urcitu ekonomicku uroven, zacali sa zvierata pouzivat aj na spolocenske a dekorativne ucely.
V sucasnosti nam je uz asi prilis dobre, ked vymyslame milion sposobov, ako zachranovat psy, macky, skrecky, korytnacky a neviem co este.... a na ludi kasleme.
Neviem, ako vy, milovnici vsetkeho chlpateho pozerate na vec, coho/koho vam je viac luto, tulaveho psa, ktory zdrhol/bol vyhodeny majitelom alebo cloveka, ktory nema kde hlavu sklonit? (nehovorim oludoch, ktori nemaju kde hlavu sklonit dobrovolne)

Ak to takto pojde dalej, jediny tvor bez ochrany bude zdravy rozum.....
zk24
04.04.11,07:19
Chces moj nazor? Ked citam ze niekto utyral zvieratko, je mi to viac luto, ako ked citam ze niekto niekde niekoho zastrelil.

A preco? Lebo na 99% si za vsetko zlo mozeme sami, ludia. Ale zvierata su vo vsetkom nevinne.

Vynechavam pripady typu Anicky Janatkovej, Nikoly Beblavej a podobne...

Ale vacsinu zla co spolocnost plodi je vinou nas vsetkych...
Llívia
04.04.11,07:43
mimotemy
Fakt mi pripada zvratene, ked sa tu stale kladie zviera nad cloveka. Ludia, torsku sa zobudte, fakt niektori zijete v nejakej bubline, v idealnom svete "dokonalho milovnika zvierat"
Oddavna clovek zvierata vyuzival na rozne ucely, suvisiace s prezitim. Ked sa ludia dostali na urcitu ekonomicku uroven, zacali sa zvierata pouzivat aj na spolocenske a dekorativne ucely.
V sucasnosti nam je uz asi prilis dobre, ked vymyslame milion sposobov, ako zachranovat psy, macky, skrecky, korytnacky a neviem co este.... a na ludi kasleme.
Neviem, ako vy, milovnici vsetkeho chlpateho pozerate na vec, coho/koho vam je viac luto, tulaveho psa, ktory zdrhol/bol vyhodeny majitelom alebo cloveka, ktory nema kde hlavu sklonit? (nehovorim oludoch, ktori nemaju kde hlavu sklonit dobrovolne)

Ak to takto pojde dalej, jediny tvor bez ochrany bude zdravy rozum.....
Alchstupid, kvôli odľudom, ako si ty, mám až na niektoré výnimky, radšej zvieratá, ako ľudí.
Neviem, v akej bubline žiješ ty, ale voľajako si utrhnutý od reality. Ľudia nebývaj na Zemi sami, ale väčšina z nich sa ksichtí, ako keby celý svet patril len im, všetko by malo byť podľa nich a všetko by malo byť robené len a len v ich prospech. Majú plnú hubu svojich práv, ale KDE SÚ ICH POVINNOSTI?!?!? :eek: KDE JE NEJAKÁ ZODPOVEDNOSŤ ZA TO, ČO ROBIA?!?!?:eek::eek::eek: To je veľmi ľahká cesta ksichtiť sa, že ja som ten chudáčik, ten, komu je ubližované (tak, ako sa tu prezentuje Buganka), namiesto toho, postaviť sa problému čelom a snažiť sa ho riešiť.
Alchstupid, zobuď sa! Milovníci zvierat sa snažia naprávať tie chyby a to zlé, čo urobil ČLOVEK. Nenadávaj milovníkom, ale tým hajzlom, ktorí robia zvieratám to, čo im robia. Nebyť takýchto hajzlov, mohli by milovníci zvierat svoju pomoc obrátiť iným smerom - k ľuďom, aj keď je nie všetci si tú pomoc zaslúžia, stoja o ňu, alebo sa tá pomoc dostane do nepravých rúk - aký to má potom zmysel niekomu pomáhať?
Ešte mimotemymimotemymimotemy otázka: Veď sa pochváľ, ako pomáhaš ľuďom ty!
alchstuip
04.04.11,08:18
Pekne, sudit cloveka na zaklade jedneho prispevku, pekne je aj priznat sak k tomu, ze je niekomu viac luto zvierata ako cloveka.

Ako vravim, je nam az prilis dobre, prilis dobre.

Ja nikoho nenabadam k tomu, aby tyral zvierata, abyich zabijal pre potesenie, sam nemam tieto veci rad, ale dost ma nastvalo, ako svorne ste tu vsetci zacali lyncovat osobu, ktoru nepoznate, tiez len na zaklade jednej otazky. Nie kazdy ma ten dar, ze pohladom dokaze ktorit zvierata, nie kazdy ma cas venovat sa im tolko casu, kolko by naozaj vyzadovali... a clovek sa mze aj pomylit... no ale nie, vy ste neomylni, skoro ako fanaticki ochrancovia prirody, ktori by v mene trvalo udrzatelneho rozvoja najradsej vratili ludstvo do jaskyn....

Myslim si, ze fanatizmus skodi, na kazdej strane. Zvirata treba chranit, o tom nediskutujem, ale vsetkeho s mierou.

PS: dufam, ze ste vsetci vegetariani.... alebo sa rasizmus uplatnuje aj tu? Za psa zlyncovat, ale dobry reznik predsa rastie v supermarkete?

PPS: Dufam, ze to komolenie nicku je len preklep, pretoze inak je to dost prizemne....
Chokma
04.04.11,08:18
Viem pochopit ako sa v cloveku nieco zlomi a zacne vyvysovat zvieratko nad cloveka. Kazdy z nas ma urcite nejake skusenosti s ludmi - s aroganciou, rozmaznanostou, egoizmom, zlomyselnostou - tieto ludske vlastnosti vedia s clovekom zamavat. Na druhej strane clovek vidi zviera, ktore takychto vlastnosti nie je schopne. Nebudem tu dalej rozvijat nejake antropologicke porovnania. Len tolko - ze z cloveka sa lahko v dnesnom svete stane "extremny" milovnik zvierat. (naschval uvodzovky, aby ste ma nechytali za slovicko)

Napriek tomu si myslim, ze je potrebne sa zastavit, zamysliet a nesudit. Neviem, ci mi niekedy bolo viac luto utyraneho zvieratka ako odstreleneho cloveka. Niekomu je luto viac takehoto zvieratka zrejme preto, ze vidi, ze zviera nie je schopne si zasluzit nase opovrhnutie, no clovek disponuje vlastnostami (hore spomenutymi), ktorymi v nas moze vzbudit odpor.

Raz mi jeden znamy vycital, ze ludia kopnu do cloveka a maluju nechtiky psikovi. Ja som toho nazoru, ze dieta, clovek rozneho veku, ktory kope do psa, macky... nebude mat uctu ani k cloveku. A za tym si stojim. Ucta k prirode a zvieratam je pociatkom ucty k cloveku.

Moj konecny nazor - posledny mimo temy - je, ze ziadny extrem (tyranie zvierat, ale tiez aj jeho bezbrehe vyvysovanie) nemoze byt vychodiskom spravneho pristupu. ;) :) A tymto koncim svoje prispievanie do tejto temy, huraaaa.
Llívia
04.04.11,08:43
Pekne, sudit cloveka na zaklade jedneho prispevku, pekne je aj priznat sak k tomu, ze je niekomu viac luto zvierata ako cloveka. 1. Písala som o "ľuďoch" nie o "človeku". A napíslala som: "až na niektoré výnimky", tak si láskavo neprispôsobuj môj príspevok, ako sa ti práve hodí.

Ako vravim, je nam az prilis dobre, prilis dobre. Je ti príliš dobre? Tak držím palce, aby ti to vydržalo aj naďalej.

Ja nikoho nenabadam k tomu, aby tyral zvierata, abyich zabijal pre potesenie, sam nemam tieto veci rad, ale dost ma nastvalo, ako svorne ste tu vsetci zacali lyncovat osobu, ktoru nepoznate, tiez len na zaklade jednej otazky Mňa zase prekvapuje, ako môžeš ty a Chokma s ňou bezvýhradne súhlasiť bez toho, aby ste si zistili názor druhej strany, v tomto prípade Slobody zvierat.. Nie kazdy ma ten dar, ze pohladom dokaze ktorit zvierata, nie kazdy ma cas venovat sa im tolko casu, kolko by naozaj vyzadovali ... a clovek sa mze aj pomylit... no ale nie, vy ste neomylni, skoro ako fanaticki ochrancovia prirody, ktori by v mene trvalo udrzatelneho rozvoja najradsej vratili ludstvo do jaskyn.... To každý, kto má iný názor ako ty, je fanatik? „Skvelý“ argument. A se...š si ním do huby, lebo si napísal: „sudit cloveka na zaklade jedneho prispevku, pekne“ a robíš to isté.

Myslim si, ze fanatizmus skodi, na kazdej strane. Zvirata treba chranit, o tom nediskutujem, ale vsetkeho s mierou. Aká je tvoja miera pri ochrane zvierat?

PS: dufam, ze ste vsetci vegetariani. Viac ako polovicu môjho života.... alebo sa rasizmus uplatnuje aj tu? Za psa zlyncovat, ale dobry reznik predsa rastie v supermarkete? Mne rezne a mäso nikdy nejako extra nechutili..

PPS: Dufam, ze to komolenie nicku je len preklep, pretoze inak je to dost prizemne....
V texte.
alaya1
04.04.11,09:06
Fakt mi pripada zvratene, ked sa tu stale kladie zviera nad cloveka. Ludia, torsku sa zobudte, fakt niektori zijete v nejakej bubline, v idealnom svete "dokonalho milovnika zvierat"
Oddavna clovek zvierata vyuzival na rozne ucely, suvisiace s prezitim. Ked sa ludia dostali na urcitu ekonomicku uroven, zacali sa zvierata pouzivat aj na spolocenske a dekorativne ucely.
V sucasnosti nam je uz asi prilis dobre, ked vymyslame milion sposobov, ako zachranovat psy, macky, skrecky, korytnacky a neviem co este.... a na ludi kasleme.
Neviem, ako vy, milovnici vsetkeho chlpateho pozerate na vec, coho/koho vam je viac luto, tulaveho psa, ktory zdrhol/bol vyhodeny majitelom alebo cloveka, ktory nema kde hlavu sklonit? (nehovorim oludoch, ktori nemaju kde hlavu sklonit dobrovolne)

Ak to takto pojde dalej, jediny tvor bez ochrany bude zdravy rozum.....
Nechapem, o com to pises, ako vies, ze my, co mame radi aj zvierata,nepomahame aj ludom? Ze o tom nepiseme a nevychvalujeme sa tym? Ved prave v tom to je, pomahat bez toho, aby o tom niekto vedel. Ale ak by si ty, co neuznavas pomoc zvieratam, chcel pomoct ludom, nech sa paci, staci na to len, aby si dobrovolne uvolnil so svojich penazi 20 eur mesacne a pomozes prezit jednemu dietatku.
Pripajam ti aj link, len neviem, ci sa zase neohradis, ze su to cernoskovia, a ze cernoskom nebudes pomahat, lebo aj ich sme niekedy vyuzivali ako pracovne nastroje....
http://www.andigear.com/vs/podpordieta.html
Llívia
04.04.11,09:17
Viem pochopit ako sa v cloveku nieco zlomi a zacne vyvysovat zvieratko nad cloveka. Kazdy z nas ma urcite nejake skusenosti s ludmi - s aroganciou, rozmaznanostou, egoizmom, zlomyselnostou - tieto ludske vlastnosti vedia s clovekom zamavat. Na druhej strane clovek vidi zviera, ktore takychto vlastnosti nie je schopne. Nebudem tu dalej rozvijat nejake antropologicke porovnania. Len tolko - ze z cloveka sa lahko v dnesnom svete stane "extremny" milovnik zvierat. (naschval uvodzovky, aby ste ma nechytali za slovicko) Podľa tvojich príspevkov a príspevkov ďalších nemilovníkov zvierat aj v iných témach je „extrémnym“ milovníkom zvierat každý, kto sa ich zastane, podporuje ich, dovolí si nesúhlasiť s týraním zvierat, s ich nezmyselným zabíjaním atď.

Napriek tomu si myslim, ze je potrebne sa zastavit, zamysliet a nesudit. Nechceš súdiť, tak nesúď. Ani mňa, ani nikoho iného v tejto téme. A nestaraj sa do toho, koho, prečo, začo odsúdim ja. Ale prečo sa necháš, ľudovo povedané opiť slaným rožkom? Skopírovala som sem stanovisko SZ a z neho je jasné, že Buganka si prispôsobila pravdu tak, ako sa jej to hodí = aby ona vyšla ako chúďatko..
Neviem, ci mi niekedy bolo viac luto utyraneho zvieratka ako odstreleneho cloveka. Niekomu je luto viac takehoto zvieratka zrejme preto, ze vidi, ze zviera nie je schopne si zasluzit nase opovrhnutie, no clovek disponuje vlastnostami (hore spomenutymi), ktorymi v nas moze vzbudit odpor.

Raz mi jeden znamy vycital, ze ludia kopnu do cloveka a maluju nechtiky psikovi. Ja som toho nazoru, ze dieta, clovek rozneho veku, ktory kope do psa, macky... nebude mat uctu ani k cloveku. Bingo! Gratulujem! Pochopila si!.
A za tym si stojim. Ucta k prirode a zvieratam je pociatkom ucty k cloveku.

Moj konecny nazor - posledny mimo temy - je, ze ziadny extrem (tyranie zvierat, ale tiez aj jeho bezbrehe vyvysovanie) Buď sú tvoje brehy blízko seba, alebo si nepochopila (alebo nechceš pochopiť?), o čom v tejto téme píšu tí, ktorí nemajú rovnaký názor ako ty.
nemoze byt vychodiskom spravneho pristupu. ;) :) A tymto koncim svoje prispievanie do tejto temy, huraaaa. Huráá.
Takže späť k téme. Zbytočne sa tu budeme ďalej dohadovať, keď Buganka do tejto témy nepíše, a keď neukázala zmluvu so SZ.
alchstuip
04.04.11,09:24
na vyjasnenie, pouzil som zviera a clovek ako vseobecne pojmy a primarne som reagoval na ZK24

ad prilis dobre - nasej (zapadnej?) civilizacii je prilis dobre a nemusime sa natolko zaoberat existencnymi zalezitostami, staviame si domy, kupjeme auta, platime si dane, kupujeme "hotove" jedlo, pripadne si nieco dospestujeme viacmenej pre dobry pocit.
Na ochranu zvierat ma urcite iny nazor niekto, kto denne musi nejake ulovit, aby nasytil rodinu....

Co sa tyka bezvyhradneho suhlasu, kde som napisal, ze bezvyhradne suhlasim??? Ale kedze kazdy tu drzi stranu len SZ a ubohym psikom (nehovorim, ze niesu ubohi), tak som sa postavil na stranu cloveka (aaa, teraz som asi zase klesol....)

Nie kazdy, kto ma iny nazor ako ja je fanatik, ale ver mi, ze mnoho fanatikov poznam a zistil som, ze je to viac na skodu ako na osoh... a je jedno, ci su to fanatici rasisti, alebo fanatici multikulti (to je iba priklad) a okrem toho, aj v povodnom prispevku to nebol argument, ale prirovnanie.

Moja miera pri ochrane zvierat .... nehovorim, ze som nejake zviera zo sveta nezniesol, niesom pokrytec a zvierata mam rad aj ako potravu, takze na klasicke "chovne" zvierata sa tak aj pozeram. Kedze teraz uz ziadne nemame, tak mi v tomto strasnom zlocine proti tvorstvu recidiva nehrozi, uz maso len kupujem, takisto ako zeleninu a ostatne potraviny
Co sa tyka inych zverov... mame 2 psy, myslim, ze sa maju dobre, kazdopadne sa nestazuju a posluchaju (vacsinou).
V zahrade je takmer vtaci raj, v rybniku je plno zivota a nerozlisujem, ci je to ropucha alebo rosnicka, kazdy vodny zivocich je vitany.
Okno v kupelni mam kazdorocne obs.ate od lastoviciek... no ale co uz, ked sa im tam zapacilo, nebudem tam vecat igelity, alebo snad zhadzovat hniezdo....

A co sa vegetarianstva tyka, ja niesom, ani nebudem, zda sa mi to neprirodzene.... aaa,nieje ti obcas luto, ked ides zaborit noz do nevinnej rajcinky? necitis z nej ten strach???
Salat je vrazda!!!! Slobodu rajcinam!!!! (ok, to bolahnusna osobna invektiva, sorry :-) )

Ako vidim, pichol som do osieho hniezda (sakra, zase tyranie zvierat), ale to ja rad, pretoze nic nieje iba jednofarebne a o vsetkom treba diskutovat.



Ale aby sme sa vratili k nejakej rozumnej teme... psickari, vysvetlite mi, co je to v sucasnosti za modu, ze v takmer kazdom druhom panelokovom byte je pes.... a nehovorim o malych "mopoidnych" psikoch, ale o pomerne velkych plemenach... alebo to mam iba ja smolu, ze moji susedia su zanieteni psickari? Lebo, prznam sa, je to fakt lahoda, ked je clovek na PN, zavrety 2 tyzdne a cele dni pocuva koncerty cely den doma zavretych domacich milacikov :-(
alaya1
04.04.11,09:31
Tak myslim, ze tato tema je uplne inde, ako je jej nazov. myslim, ze by to uz bolo aj dost.
alchstuip
04.04.11,09:31
Nechapem, o com to pises, ako vies, ze my, co mame radi aj zvierata,nepomahame aj ludom? Ze o tom nepiseme a nevychvalujeme sa tym? Ved prave v tom to je, pomahat bez toho, aby o tom niekto vedel. Ale ak by si ty, co neuznavas pomoc zvieratam, chcel pomoct ludom, nech sa paci, staci na to len, aby si dobrovolne uvolnil so svojich penazi 20 eur mesacne a pomozes prezit jednemu dietatku.
Pripajam ti aj link, len neviem, ci sa zase neohradis, ze su to cernoskovia, a ze cernoskom nebudes pomahat, lebo aj ich sme niekedy vyuzivali ako pracovne nastroje....
http://www.andigear.com/vs/podpordieta.html

Lenkratko, lebo je to extrem OT... nepisem nikde, ze ludia co pomahaju zvieratam, nepomahaju ludom. Ten projekt je velmi zaujimavy, vyzara rozumne, drzim palce a asi prispejem... myslim, ze je lepsie pomoct ludom v ich domovine, ako na nich kaslat a potom hasit situaciu s imigraciou, ktoru nezvlada europa... dost bolo reci, nechcem to tu rozvadzat, keby nieco, pls cez spravy
Llívia
04.04.11,09:37
mimotemy
na vyjasnenie, pouzil som zviera a clovek ako vseobecne pojmy a primarne som reagoval na ZK24

ad prilis dobre - nasej (zapadnej?) civilizacii je prilis dobre a nemusime sa natolko zaoberat existencnymi zalezitostami, staviame si domy, kupjeme auta, platime si dane, kupujeme "hotove" jedlo, pripadne si nieco dospestujeme viacmenej pre dobry pocit.
Na ochranu zvierat ma urcite iny nazor niekto, kto denne musi nejake ulovit, aby nasytil rodinu....Nebuď smiešny, nikto tu nepísal o love zvierat ako potravy. Či to ty musíš denne uloviť nejaké zviera, aby si nasýtil rodinu?:eek::eek::eek: S

Co sa tyka bezvyhradneho suhlasu, kde som napisal, ze bezvyhradne suhlasim??? Ale kedze kazdy tu drzi stranu len SZ KLAMÁR! Čítal si príspevky, vieš, že to tak nie je, viď napr. príspevky od Chokma. Za dražanie stany SZ považuješ aj to, že od Buganky chceli poplatok, keď bude jej pes umiestnený v útulku? :eek: Za to, že oni poskytnú nejaké služby? :eek: Ani SAMO, ani SATO nezaplatí, prečo by pobyt Bugankinho psa v ich útulku mali financovať z vlastných zdrojov? :eek: A to, že ju upozornili na porušenie zákona a možné následky? :eek: Jáj, zabudla som, Buganka to prezentovala ako vyhrážanie sa. a ubohym psikom (nehovorim, ze niesu ubohi), tak som sa postavil na stranu cloveka (aaa, teraz som asi zase klesol....) Postavil si sa na stranu človeka, ktorý si pravdu upravil tak, aby mu vyhovovala. Buganka je pre mňa KLAMÁRKA.

Nie kazdy, kto ma iny nazor ako ja je fanatik, ale ver mi, ze mnoho fanatikov poznam a zistil som, ze je to viac na skodu ako na osoh... a je jedno, ci su to fanatici rasisti, alebo fanatici multikulti (to je iba priklad) a okrem toho, aj v povodnom prispevku to nebol argument, ale prirovnanie.

Moja miera pri ochrane zvierat .... nehovorim, ze som nejake zviera zo sveta nezniesol, niesom pokrytec a zvierata mam rad aj ako potravu, takze na klasicke "chovne" zvierata sa tak aj pozeram. Kedze teraz uz ziadne nemame, tak mi v tomto strasnom zlocine proti tvorstvu recidiva nehrozi, uz maso len kupujem, takisto ako zeleninu a ostatne potraviny
Co sa tyka inych zverov... mame 2 psy, myslim, ze sa maju dobre, kazdopadne sa nestazuju a posluchaju (vacsinou).
V zahrade je takmer vtaci raj, v rybniku je plno zivota a nerozlisujem, ci je to ropucha alebo rosnicka, kazdy vodny zivocich je vitany.
Okno v kupelni mam kazdorocne obs.ate od lastoviciek... no ale co uz, ked sa im tam zapacilo, nebudem tam vecat igelity, alebo snad zhadzovat hniezdo....

A co sa vegetarianstva tyka, ja niesom, ani nebudem, zda sa mi to neprirodzene....Nikto ťa do toho nenúti. Ja som sa pre vegetariánstvo rozhodla z iných dôvodov. aaa,nieje ti obcas luto, ked ides zaborit noz do nevinnej rajcinky? necitis z nej ten strach???
Salat je vrazda!!!! Slobodu rajcinam!!!! (ok, to bolahnusna osobna invektiva, sorry :-) ) Tak toto je skutočne prízemné.

Ako vidim, pichol som do osieho hniezda (sakra, zase tyranie zvierat), ale to ja rad, pretoze nic nieje iba jednofarebne a o vsetkom treba diskutovat.Z tvojej strany teda moc diskusie nebolo a ani nemám dojem, že vidíš farebne.



Ale aby sme sa vratili k nejakej rozumnej teme... psickari, vysvetlite mi, co je to v sucasnosti za modu, ze v takmer kazdom druhom panelokovom byte je pes.... a nehovorim o malych "mopoidnych" psikoch, ale o pomerne velkych plemenach... alebo to mam iba ja smolu, ze moji susedia su zanieteni psickari? Lebo, prznam sa, je to fakt lahoda, ked je clovek na PN, zavrety 2 tyzdne a cele dni pocuva koncerty cely den doma zavretych domacich milacikov :- Tvoja rozumná téma je mimotemy .(
V texte.
Llívia
04.04.11,09:38
Tak myslim, ze tato tema je uplne inde, ako je jej nazov. myslim, ze by to uz bolo aj dost.
Súhlasím.
Buganka ani Sloboda zvierat akosi nemajú záujem vyjadriť sa.
alchstuip
04.04.11,09:43
Súhlasím.
Buganka ani Sloboda zvierat akosi nemajú záujem vyjadriť sa.

Tak tak, a my tiez spolocnu rec nenachadzame, tak koncim s mlatenim prazdej slamy

PS: so slobodou rajcin to bol vtip, ale ok, kazdy mame iny prah humoru, ospravedlnujem sa
Llívia
04.04.11,09:45
Schvaľujem tvoje rozhodnutie, lebo akurát si tak poniektorých pourážal, ale k téme si aj tak nič nepovedal.
leonq
04.04.11,11:43
mimotemyho ho, ludia, aka prudka diskusia plna zbytocnych invektiv sa tu rozprudila. Pritom v 99 percentach pripadov problemov so zvieratami za to chudence nemozu. Nemam psa ani ine zviera lebo by som sa on nedokazal postarat z hladiska casu, mam zvierata rad a deti vediem k tomu aby im neublizovali ked sa nemusia branit. Ale rovnako ma rozculuje ked najdem ich pozdravy pre mojim domom ale zase to nieje ich chyba ale ich panov, ktori to nedokazu upratat.alebo ked v autobuse alebo v obchode stretnem psika bez nahubku a v jeho okoli su male deti, ale zase za to moze jeho pan, ktoremu to je jedno.
Asi viacej tolerancie z oboch stran by nezaskodilo.
Zial je to ukazka nasej doby ze musime nieco chranit pred nami samymi, pretoze sa nedokazeme vychovat tak aby sme to chranit nemuseli.
bjuty smis
04.04.11,11:54
Neuveritelné, dievča má problém a na miesto riešenia ju tu haníte...
Jediný rozumný príspevok tu dala arizona...evidentne toho psa nechce a budete tu riešiť , že toho psa nezvláda, čo sama v príspevku priznáva...
Llívia
04.04.11,14:05
Neuveritelné, dievča má problém a na miesto riešenia ju tu haníte...
Jediný rozumný príspevok tu dala arizona...evidentne toho psa nechce a budete tu riešiť , že toho psa nezvláda, čo sama v príspevku priznáva...

Asi ťa postihla poraďáck slepota, t.j. vidíš, len čo chceš. Najlepšiu radu dostala hneď v prvej odpovedi - v tejto:

Nároky môžu mať iba na základe zmluvy.
Prečítaj si čo ste podpísali a podľa toho sa zariaď.
Tiež som ju vyzvala, aby sem pripla zmluvu, ale nestalo sa - žeby z dôvodu, aby sme nevideli, na čom sa so SZ skutočne dohodla? :rolleyes:

Alebo ak to nie je upravené v zmluve, tak prečo by SZ za pobyt Bugankinho psa v ich útulku nemohla vyberať poplatok?
bjuty smis
04.04.11,15:47
livia, nemám čas čítať 6 strán nezmyslov, len som to preletel...
ale nechcem tu zaplnať miesto reakciami mimo témy....
Llívia
04.04.11,18:43
livia, nemám čas čítať 6 strán nezmyslov, len som to preletel...
ale nechcem tu zaplnať miesto reakciami mimo témy....
Preletel, čiže si videl len to, čo sa ti hodí. Stačilo prečítať prvú stranu, odpoveď na svoju otázku Buganka dostala. ;)
A ako vidíš, či skôr nevidíš, nemá záujem niečo ďalej k tomu dodať/vysvetliť.

A trochu riadne si odporuješ. Teraz tvrdíš, že je to 6 strán nezmyslov. Predtým si vyzdvihovala tento príspevok:

Neuveritelné, dievča má problém a na miesto riešenia ju tu haníte...
Jediný rozumný príspevok tu dala arizona...evidentne toho psa nechce a budete tu riešiť , že toho psa nezvláda, čo sama v príspevku priznáva...
Pritom presne to, čo písala Arizona, je písané vo viacerých príspevkoch. Takže - poraďácka slepota?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Chokma
04.04.11,19:23
bjuty smis, no mal si sa co ozvat :D :D :D
Llívia
04.04.11,19:37
Chokma, keby sa neozval, rozdiel si nevšimneš. Nič užitočné nenapísal, nijakým spôsobom Buganke neporadil. Mudrovať vie každý ;)
Chokma
04.04.11,19:40
Vynimocne s tebou, Livka, suhlasim - s tou tvojou poslednou NAPISANOU vetou. :D
Llívia
04.04.11,19:49
Chomička, áno, na teba tá veta dokonale sedí. ;)
Chokma
04.04.11,19:55
Tesim sa, ze si pochopila. ;-) Btw, uniklo ti jedno pismenecko. :D
Llívia
04.04.11,19:57
Sa nepo...r. Tebe tiež a cirkus z toho nerobím.;)