Hanisova
28.03.11,16:44
Dobry den,
potrebujem poradit s danou problematikou:
Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa výdavky na technické zhodnotenie odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.
Pokiaľ daňovník uvažuje s viacerými výdavkami na technické zhodnotenie na svojom majetku, ktoré by v úhrne presiahli sumu 1 700 eur, možnosťou, ako ich dostať do daňových nákladov hneď pri ich vynaložení, a nie ako súčasť vstupnej ceny majetku (a teda ich neodpisovať), je rozdeliť si tieto výdavky na technické zhodnotenie do viacerých zdaňovacích období, pričom každé zdaňovacie obdobie vynaložiť na technické zhodnotenie majetku maximálne 1 700 eur.


Potrebujem poradit s cervenym odsekom. neroozumiem tomu, dakujem za pomoc
adato
19.04.11,11:49
Znamená to, že ak chcete náklady charakteru technického zhodnotenia dávať do daňových výdavkov jednorázovo, teda v danom roku, kedy ste ich vynaložili a neodpisovať ich, musíte si technické zhodnotenie daného majetku naplánovať na viac rokov a v každom roku vynaložiť do 1 700, lebo ak vynaložíte viac ako 1 700, už nemáte možnosť sa rozhodnúť, či to budete alebo nebudete účtovať ako technické zhodnotenie, už to máte uložené zákonom, že musíte.
dadika22
12.10.11,07:17
Na výrobnej hale prebehla rekonštrukcia vykurovania, ktorú by som považovala za technické zhodnotenie budovy v celkovej sume nižšej ako 1700 €. Podľa ZDP je to možné dať jednorazovo do daňových výdavkov. Mojou otázkou je, ako zaúčtovať náklady súvisiace s rekonštrukciou? Nakúpený materiál spotrebovaný pre tejto rekonštrukcii - 501AE? a práce vykonané dodávateľsky na 518AE? Ešte s tým súvisia nejaké iné úkony, resp. účtovanie? Prosím poraďte mi. Ďakujem.
KEJKA
12.10.11,07:44
akým spôsobom prebehla rekonštrukcia? Dodávateľsky, vo vlastnej réžii?
Ja by som to skôr riešila ako opravu DM,teda účet 511, závisí aj od odpovedí na vyššie uvedené otázky.
dadika22
12.10.11,08:05
akým spôsobom prebehla rekonštrukcia? Dodávateľsky, vo vlastnej réžii?
Ja by som to skôr riešila ako opravu DM,teda účet 511, závisí aj od odpovedí na vyššie uvedené otázky.

rekonštrukčné práce prebehli dodávateľsky, ale materiál sme si kúpili my (firme, ktorá robila práce sme poskytli materiál). Na faktúre za práce je text: "práce na prepojení kúrenia". Materiál, ktorý sme nakúpili je typu: plyn.rúre,kolená,nátrubky, ventile...
dadika22
12.10.11,08:09
ešte doplním: túto rekonštrukciu definujem TZ preto, lebo tam boli tieto nové plyn. rúre doplnené, teraz sú ťahané miestami, kde predtým neboli...tak neviem, či to môžem považovať za opravy, keďže sú tam nové...
KEJKA
12.10.11,08:10
ako som písala, nie je to síce zvykom, zvykom je nákup materiálu 501 a služba 518, tam sa mi však stráca vecná náplň.
Ja osobne dávam úpravu účtovania do smernice a tieto prípady riešim a účtujem cez 511-oprava DM.
dadika22
12.10.11,08:23
ako som písala, nie je to síce zvykom, zvykom je nákup materiálu 501 a služba 518, tam sa mi však stráca vecná náplň.
Ja osobne dávam úpravu účtovania do smernice a tieto prípady riešim a účtujem cez 511-oprava DM.

ďakujem za radu. zatiaľ to nemám upravené v smernici, ale môžem to doplniť.
Nebude chybou (ani z účtovného,ani z daňového hľadiska), ak pre tento prípad to účtovanie ponechám na 501 a 518, však?
mariama27
18.10.11,08:42
Dobrý deň, prosím o radu: zakúpili sme na výrobnú halu 10 ks plynových infražiaričov. Cena jedného žiariča vrátane montáže a všetkého okolo vychádza 800 EUR, spolu faktúra - 8 000,- EUR. Mám to účtovať ako technické zhodnotenie alebo je možné ich zaúčtovať priamo do spotreby? Ďakujem
KEJKA
18.10.11,08:54
ak je hala zaradená do majetku, tak by som to dala priamo do výdavkov.
Sú to predsa len samostatné zariadenia na prídavné vykurovanie.
mariama27
18.10.11,09:10
Ďakujem