Šebestová Jana
02.01.06,16:30
mám pár otázok, dostala som z ÚP dotáciu, poslali mi ju na môj osobný účet, musím si založiť podnikateľský účet a tieto peniaze previesť, alebo môžem používať svoj účet a ako ju mám zaúčtovať, keď si z toho chcem kúpiť vybavenia kancelárie, viem, že doklady si musím odložiť pre prípadnú kontrolu.
môžete mi poradiť, kde nájdem, čo patrí do voľnej živnosti a do sprostredkovateľskej činnosti?
musím byť platcom DPH?
bude pre mňa výhodná paušálna daň?
čo si môžem dať do nákladov?
platila som kolky za výpis registra trestov 100,-sk a za živnosť 1000,-sk, môžem si to dať do nákladov, ak mám živnosť od 01.01.2006?
ďakujem
Jožo
02.01.06,15:53
mám pár otázok, dostala som z ÚP dotáciu, poslali mi ju na môj osobný účet, musím si založiť podnikateľský účet a tieto peniaze previesť, alebo môžem používať svoj účet a ako ju mám zaúčtovať, keď si z toho chcem kúpiť vybavenia kancelárie, viem, že doklady si musím odložiť pre prípadnú kontrolu.
môžete mi poradiť, kde nájdem, čo patrí do voľnej živnosti a do sprostredkovateľskej činnosti?
musím byť platcom DPH?
bude pre mňa výhodná paušálna daň?
čo si môžem dať do nákladov?
platila som kolky za výpis registra trestov 100,-sk a za živnosť 1000,-sk, môžem si to dať do nákladov, ak mám živnosť od 01.01.2006?
ďakujem

Prečítaj si túto poradu:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=146424#post146424

O druhoch živnosti sa dozvieš zo živnostenského zákona. Nemusíš byť platiteľom DPH, vyplatí sa Ti to len vtedy, ak budeš obchodovať predovšetkým s jej platiteľmi. Ak si prijala dotáciu, paušálne výdavky si uplatni až po skončení zmluvy s ÚP - ich výhodnosť závisí od toho, v čom vlastne podnikáš. Výdavky za kolky v minulom roku si môžeš v tomto roku zaúčtovať ako zriaďovacie náklady.
DanielaSL
02.01.06,16:03
Janka trochu veľa tých otázok a aj ťažko ti odpovedať , pokiaľ nevieme v čom budeš podnikať. Poradím ti , v bledomodrej lište je okienko Hľadaj - tam si skús zadať heslo z tvojej otázky a nájde ti to príspevky , v ktorých sa o tom píše. Snáď tam nájdeš čo potrebuješ. A ešte jedna vec - paušálna daň už nie je - sú paušálne výdavky vo výške na rok 2006 40% alebo 60% - podľa toho akú máš živnosť. Ak si ich uplatňuješ , sleduješ len svoje príjmy. Vtedy si nič nedáš , žiadne bločky do nákladov.
JankaO
02.01.06,16:03
mám pár otázok, dostala som z ÚP dotáciu, poslali mi ju na môj osobný účet, musím si založiť podnikateľský účet a tieto peniaze previesť, alebo môžem používať svoj účet a ako ju mám zaúčtovať, keď si z toho chcem kúpiť vybavenia kancelárie, viem, že doklady si musím odložiť pre prípadnú kontrolu.
môžete mi poradiť, kde nájdem, čo patrí do voľnej živnosti a do sprostredkovateľskej činnosti?
musím byť platcom DPH?
bude pre mňa výhodná paušálna daň?
čo si môžem dať do nákladov?
platila som kolky za výpis registra trestov 100,-sk a za živnosť 1000,-sk, môžem si to dať do nákladov, ak mám živnosť od 01.01.2006?
ďakujem

1. Podnikateľský účet si založte.
2. Ako máte zaúčtovať dodáciu z ÚP, závisí od toho, z akého fondu, resp. zdroje je poskytnutá (presný názov máte pravdepodobne na zmluve o poskytnutí dodácie.
3. Nákup majetku na vybavenie kancelárie zaúčtujete ako ďalší krok, po kúpe, z závislosti od toho , či je to DHIM alebo IM
4. Zoznam činností, ktoré patria do voľnej živnosti majú na živnostenských úradoch ( je toho veľa),
5. Platcom DPH musíte byť, keď presiahnete obrat 1 500 000,- Sk (za posledných 12 mesiacov), môžte, kedykoľvek, keď požiadate o registráciu.
6. Výdaj ovplyvňujúci daňový základ je dosť rozsiahle na popísanie v krátkosti, je mu venovaná väčšina Zákona a dani z príjmu č. 595/2003.
7. Paušálna daň už neexistuje. Pravdepodobne ste mali na mysli paušálne výdavky a tam treba posúdiť aký príjem a z akých činností máte (60 precent alebo 40 percent)
8. Výdaje, ktoré vznikli v súvislosti so začatím činnosti ( živnosť), ako píšete kolky, si môžte uplatniť ako výdaj ovplyvňujúci daňový základ. Ak by tieto výdaje boli v sume menej ako 30 000,- Sk.
Eda
12.01.06,11:14
Prepáčte. Aj ja začínam. Môžem si to uplatniť do N aj keď budem viesť jednod. učtovníctvo?
Šebestová Jana
12.01.06,16:03
už mi nikto nevie odpovedať na moje otázky???
abel
12.01.06,16:06
Prepáčte. Aj ja začínam. Môžem si to uplatniť do N aj keď budem viesť jednod. učtovníctvo?
Eda výdavky súvisiace so začatím podnikania sú daňovými výdavkami samozrejme aj v JÚ.
JankaO
12.01.06,16:34
už mi nikto nevie odpovedať na moje otázky???


A ešte na aké? Všetko máte zodpovedané v predchádzajúcich príspevkoch, na ktoré vám prispievatelia odpovedali. Ak nebudete konkretizovať a presnejšie nepopíšete, čo chcete vedieť viac, nemôžem vám odpovedať.
Eda
13.01.06,06:44
Ahojte! včera som už spomenula, že aj ja začínam. Len si neviem rady s otázkou, či mám viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo. Od Úpsvar som požiadala o dotáciu a do podnikateľského plánu som napísala jednoduché. Ibaže som počula, že vraj podľa EÚ noriem každý by mal viesť PÚ. Ten, kto bude mať JÚ, bude musieť urobiť mostík na PÚ. Help!
DanielaSL
13.01.06,06:48
Ak si SZČO , tak sa môžeš rozhodnúť pre JÚ alebo PÚ , ak si právnická osoba tak len PÚ. Snaha bola zaviesť pre všetkých PÚ , ale zatiaľ je všetko po starom. Neviem v čom budeš podnikať , takže je takto ťažko ti poradiť. Možno by ti stačilo len uplatniť si paušálne výdavky, vtedy sleduješ len svoje príjmy.
Eda
13.01.06,09:45
Ak si SZČO , tak sa môžeš rozhodnúť pre JÚ alebo PÚ , ak si právnická osoba tak len PÚ. Snaha bola zaviesť pre všetkých PÚ , ale zatiaľ je všetko po starom. Neviem v čom budeš podnikať , takže je takto ťažko ti poradiť. Možno by ti stačilo len uplatniť si paušálne výdavky, vtedy sleduješ len svoje príjmy.

Ďakujem Ti! Som SZČO a budem podnikať v účtovníctve a podnikateľskom poradenstve. Tak to by mi stačilo JÚ. Čo v prípade, ak niektorí z klientov bude potrebovať PÚ, potom potrebujem Software na PÚ. Môžem na jednom softwari robiť JÚ aj PÚ?
Eda
13.01.06,09:50
Ak si SZČO , tak sa môžeš rozhodnúť pre JÚ alebo PÚ , ak si právnická osoba tak len PÚ. Snaha bola zaviesť pre všetkých PÚ , ale zatiaľ je všetko po starom. Neviem v čom budeš podnikať , takže je takto ťažko ti poradiť. Možno by ti stačilo len uplatniť si paušálne výdavky, vtedy sleduješ len svoje príjmy.

Ďakujem Ti! Som SZČO a budem robiť vedenie úč. ev. a podnik. porad. Tak to by mi stačilo JÚ. Lenže čo v takom prípade, ak niektorí z mojich klientov bude potrebovať PÚ. Môžem robiť na jednom softwari JÚ aj PÚ?
JankaO
13.01.06,15:16
Ďakujem Ti! Som SZČO a budem robiť vedenie úč. ev. a podnik. porad. Tak to by mi stačilo JÚ. Lenže čo v takom prípade, ak niektorí z mojich klientov bude potrebovať PÚ. Môžem robiť na jednom softwari JÚ aj PÚ?

Všetko záleží od toho, aký SW kúpite. Sú také, kde sa tá viesť aj JÚ aj PÚ na jednom SW. V každom prípade multiverzia, aby ste mohli spracovávať viac firiem.